ردکردن این
چطور امور مالی خود را به عنوان یک مهاجر تازه وارد مدیریت کنید

تاریخ انتشار

اگر تازه وارد هستید می توانید در این مقاله با راهی سریع برای مدیریت امور مالی خود آشنا شوید.

اگر اخیرا به کانادا آمده اید باید درمورد انجام امور مالی خود مورد راهنمایی و مشاوره قرار گیرید.

این به شما کمک می کند تا در کشور جدید خود ساکن شوید و اقداماتی مانند پرداخت اجاره، گرفتن کار اعتباری، انتقال پول، تسویه چک ها، خرید سوپرمارکت و موارد ضروری دیگر را انجام دهید.

به گفته پارمپریت جاتول، بسته به اینکه از چه کشوری می آیید، سیستم بانک داری کانادایی ممکن است برای شما آشنا باشد یا ممکن است هیچگونه آشنایی ای با آن نداشته باشید. به گفته او برای افرادی که به کانادا می آیند ممکن است سیستم بانکداری یک چالش باشد و درمورد اینکه چطور اقدامات لازم را انجام دهند آگاه نباشند. با ارتباط با مشارو مالی خود، ما می توانیم به شما کمک کنیم تا پول پس انداز کنید، سرمایه گذاری کنید و در مورد انجام کارهای مهم روزانه مانند مدیریت امور مالی و بازگشایی حساب ها به شما کمک کنیم.

ما آماده هستیم تا در هر زمینه ای که از آن جهت به آگاهی درمورد سیستم مالی و بانکداری در کانادا نیاز دارید به شما کمک کنیم، به نحوی که بتوانید به راحتی مسیر امور مالی خود را طی کنید بدون آنکه از شما کلاهبرداری شود.

 

سیستم بانکداری کانادا

ایجاد یک حساب بانکی کار کاملا ساده ای است. تمام کاری که باید انجام دهید ارائه یک مدرک شناسایی مانند یک پاسپورت، مدارک مهاجرتی، نشانی محل سکونت، و شماره بیمه اجتماعی در صورت دارا بودن آن ، است. برخی از تازه واردان ممکن است نتوانند به محض رسیدن به کانادا آدرسی بعنوان محل سکونت خود ارائه دهند. در اسکاتیبانک، بجای اثبات آدرس محل زندگی می توانید از یک مراجعه کننده معتبر اسکاتیبانک استفاده کنید. برای اثبات مهاجرت می توانید از مجوز اقامت موقت، تاییدیه اقامت دائم یا مجوز کار یا تحصیل خود استفاده کنید.

برخی از بانک ها مانند اسکاتیبانک به شما اجازه می دهند تا پیش از رسیدن به کانادا، در صورتی که برای ساده سازی فرایند بانکداری واجد شرایط هستید از کشور خودتان اقدام کنید. می توانید پس از رسیدن به کانادا در یکی از شعب بانکی یک حساب چک روزانه باز کنید.

اما اینها تنها موارد ساده درمورد بازگشایی یک حساب هستند. علاوه بر آن باید مطلع باشید سیستم بانکداری کانادایی ممکن است از سیستمی که قبلا با آن آشنا بودید متفاوت باشد، به نحوی که می توانید تصمیمات مالی درستی بگیرید.

 

بانک ها

کانادا پنج بانک مهم و یک شعبه از بانک های محلی کوچکتر، بانک های آنلاین، و نهادهای اعتباری دارد.

وقتی بعنوان یک تازه وارد بانکی را برمی گزینید، باید در نظر داشته باشید که نیازهای مالی خاص شما کدام ها هستند. برای مثال، بسیاری از بانک ها امکان واریز چک های بین المللی از طریق اپلیکیشن های موبایل یا ATM ها را نمی دهند. اگر از کشور خود چک دریافت می کنید احتمالا باید شعبه ای نزدیک محل زندگی خود را انتخاب کنید.

نمایش خبر  کانادا در ماه ژانویه ۲۰۲۱ از ۲۵ هزار مهاجر دعوت کرد

اما علاوه براین شما باید به جزئیات و دستمزد های حساب های بانکی که برای بازگشایی انتخاب می کنید نیز دقت کنید به نحوی که بیش از میزان لازم برای دستمزدهای انتقال و ماهانه نپردازید.

به گفته جاتول” در چند کشور، سیستم بانکداری به نحوی است که شما تنها یک حساب پس انداز دارید و تمام کارهای بانکی خود را از طریق همان حساب انجام می دهید، با این وجود در کانادا اکثر مردم دو حساب بانکی دارند – یک حساب پس انداز و یک حساب چک برای مدیریت امور مالی خود. یک حساب چک برای پرداخت صورت حساب ها استفاده می شود و معمولا دستمزد تراکنش پول در آنها کمتر است و یا تعداد مشخصی از تراکنش ها با این حساب ها امکان پذیر است و بیشتر از آن مجاز نیست. ”

درحالیکه بسیاری از حساب های بانکی دستمزدهای ماهانه در نظر می گیرند و در صورتی که حداقل موجودی مشخصی در حساب خود داشته باشید از آن صرف نظر می شود. مورد دیگر برای درک این موضوع اینست که نرخ بهره در حساب ذخیره در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کمتر است. به این دلیل، همیشه نگه داشتن پس انداز در حساب پس اندازه ایده خوبی نبوده است.

به گفته او” یک گزینه خوب توجه به حساب های پس انداز بدون مالیات است. که به شما اجازه می دهد تا مبلغ مشخصی پول را در هر سال ذخیره کرده و به روشی آن را سرمایه گذاری کنید که بدون پرداخت مالیات نستب به سود می توانید سود بیشتری ببرید. این نوع از پس از انداز در برخی از کشورها دیده نمی شود، بنابراین برای تازه واردان این مورد ساده است. او اضافه کرد که اکثر امور بانکداری کانادا بدون رفتن به شعبه و با استفاده از بانکداری آنلاین و اپلیکیشن ها ممکن خواهد بود”.

 

مدیریت پول روزانه

زمانی که یک موسسه مالی را برمی گزینید و درمورد نحوه بازگشایی حساب بانکی بررسی های لازم را انجام می دهید، باید گام مهم بعدی دیگر یعنی چگونگی مدیریت پول خود را مورد توجه قرار دهید: بودجه بندی، سرمایه گذاری و پرداخت برای خریدهایتان.

به گفته جاتول،” برای هر فردی که به این کشور می آید، یک چیز مهم مورد توجه چگونگی مدیریت و بودجه بندی پول به روشی است که از ابزارهای سرمایه گذاری موجود در کانادا بتواند استفاده کنند. فراتر از TFSAs چند گزینه دیگر مانند حساب های پس اندازه بازنشستگی و برنامه پس انداز تحصیلی نیز وجود دارند”.

نمایش خبر  مسافران هوایی به کانادا باید از 22 فوریه در هتل در قرنطینه باشند

این حساب ها می توانند به شما کمک کنند تا اهداف مالی خود را به نحوی درست پیش ببرید و آینده مالی خود را در طول زمان بطور مطمئن تر مدیریت کنید- حتی با سرمایه گذاری های اولیه کوچک. “یکی از مهم ترین گام ها در مدیریت پول سرمایه گذاری سریع و داشتن یک برنامه مالی در اولین فرصت پس از ورود به کانادا است”.

وقتی به کانادا می آیید تبلیغات مالی بسیاری در معرض دید شما قرار می گیرند که ممکن است همیشه صحیح نباشند. جاتول تازه واردان را تشویق می کند تا درمورد چیزهایی که در فضای مجازی می خوانند بسیار آگاه باشند و به سادگی به آنها اطمینان نکنند و از کمک های یک منبع مطمئن مانند دوست، خانواده، و مشاور مالی خود بهره مند شوند. اگر در شعبه بانکی خود مشاور امور مالی دارید ، ملاقات با ایشان رایگان خواهد بود و ملزم نیستید تا تمام توصیه های ایشان را انجام دهید ، اما این توصیه ها می تواند برای درک بهتر امور مالی شما بسیار کمک کننده باشد.

بعنوان بخشی از اقدامات اسکاتیبانک برای اولویت بندی ایمنی و سلامت در طول شیوع ویروس کرونا، بهتر است برای ملاقات مشاور خود  پیش از حضور در شعبه مربوطه یک قرار ملاقات ثبت کنید.

 

اعتبار یا وام

تعداد زیادی از کانادایی های جدید تصور می کنند وام همیشه چیز بدی است، اما استفاده از کارت های اعتباری و وام ها در کانادا می توانند به شما کمک کنند تا در طول زمان سرمایه خوبی داشته باشید و به ثروت برسید.

از آنجائیکه امتیازات اعتباری و سوابق حساب معمولا از یک کشور به کشور دیگر قابل انتقال نیستند بسیاری از تازه واردان متعجب می شوند که باید از صفر شروع کنند تا در کانادا بتوانند به امتیاز اعتباری دست یابند. این موضوع می تواند دسترسی به اعتبار را تا ایجاد یک سابقه خوب دشوار کند که می تواند انجان کارهایی مانند خرید تلفن، خرید ماشین، یا خرید منزل و پرداخت صورت حساب های شهری را برای شما دشوار کند. به این دلیل است که بازگشایی یک کارت اعتباری در اولین فرصت پس از رسیدن به کشور بسیار مهم است. می توانید با گرفتن یک کارت اعتباری و یک تلفن همراه این کار را انجام دهید. برخی از بانک ها مانند اسکاتیا به شما این امکان را می دهند تا بدون سوابق اعتباری کانادایی برای کمک به راحت تر کردن تراکنش ها به اعتبار برسید.

بسته به موقعیت مالی شما، ممکن است به یک کارت اعتبار مطمئن احتیاج داشته باشید که یک کارت اعتباری است که برای استفاده از آن باید یک ودیعه ارائه دهید. با استفاده از آن و بازپرداختش، می توانید رتبه اعتبار و محدودیت اعتبار خود را افزایش دهید  به نحوی که ممکن است شما را برای اعتبار بیشتری واجدش رایط کند.

نمایش خبر  کانادا ظرفیت رسیدگی به درخواست های خانواده را سرعت می بخشد

به گفته جاتول وقتی وام می گیرید، تنها باید مطمئن شوید که تمام اقدامات شما قابل مدیرتی هستند. نحوه مدیرتی وام در هنگام رسیدن می توانید موجب سود یا ضرر شما در آینده شود.

 

روش های مختلف برای جلوگیری از کلاهبرداری ها مالی

موردی که باید یک تازه وارد مد نظر قرار دهد کلاهبرداری مالی است. بسیاری از کلاهبرداران تازه واردانی را مورد هدف قرار می دهند که هنوز نمی دانند سیستم بانکداری کانادایی چگونه کار می کند.

به گفته جاتول ” یک پیشنهاد برای اینکه به یاد داشته باشید اینست که موسسه مالی یا بانک با شما تماس خواهد گرفت و از شما درخواست می کند اطلاعات شخصی و شماره کارتتان را ارائه دهید. اگر فردی در این شرایط باشد باید پیش از ارائه اطلاعات به آنها با بانک تماس حاصل کنید”.

اطمینان حاصل کنید که در هنگان اجاره آپارتمان یا درخواست برای یک شغل تحقیقات لازم را انجام داده اید.

بهترین قانون اینست که در هر تراکنش و معامله مالی با احتیاط عمل کنید تا زمانی که اطلاعات کافی  درمورد سیستم بانکداری کانادایی داشته باشید.

می توانید از بخش امنیتی وبسایت ما برای اطلاع از کلاهبرداران و نحوه مقابله با کلاهبرداری استفاده کنید.

 

بانکداری و ویروس کرونا

آیا درمورد محدود شدن ارتباطتان برای حفاظت از خودتان در مقابل ویروس کرونا نگران هستید؟ اکثر بانکداری ها بدون رفتن به بانک در کانادا انجام می شوند- از طریق آنلاین، موبایل، یا بانکداری تلفنی. برای اطلاع از روش های بانکداری می توانید به بانک مراجعه کنید.

اگر در طول شیوع ویروس کرونا با مشکلات مالی روبرو هستید، مواردی مانند استفاده از سرمایه ضروری، پیدا کردن برنامه مناسب که بتواند از شما حمایت کند و راهی برای بودجه بندی می تواند کمک کننده باشد. اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک و اسناد را در اختیار دارید و درمورد اقدامات مراقبتی و موارد دیگری که پس از رسیدن به کشور به آن نیاز دارید آگاه هستید.

 

ساده تر از آن که به نظر می آید است

مدیرتی مالی برای مهاجران می تواند پیچیده به نظر بیاید اما موضوع فقط یادگیری در مورد سیستم است. وقتی برای اولین به کشور می رسید، مشاوران مالی مشهور می توانند به شما کمک کنند تا به بهترین روش پول خود را در کانادا مدیریت کنید به نحوی که بتوانید اهداف مالی کوتاه مدت و طولانی مدت خود را میدریت کنید. در صورت وجود هرگونه ابهام می توانید درخواست کمک کنید،  و به سرعت می توانید کمک های مالی مربوطه را دریافت کنید.