یکی از پرسشهای مهمی که هر متقاضی در آغاز راه مهاجرت به کانادا با آن مواجه می شود این است که هزینه مهاجرت به کانادا چقدر است؟

هزینه های مهاجرت به کانادا با توجه به کاهش ارزش ریال در برابر دلار کانادا از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار شده است. بخشی از هزینه های مهاجرت به کانادا مربوط به هزینه هایی هستند که سفارت بابت هر یک از برنامه های مهاجرتی دریافت می کند. این بخش از هزینه ها بسته به برنامه مهاجرتی مورد نظر بسیار متغیر هستند.

برخی دیگر از هزینه ها تقریبا در تمام برنامه های مهاجرتی مشترک هستند. به طور کلی هر متقاضی مهاجرت باید در برنامه ریزی مالی خود در مسیر مهاجرت به کانادا هزینه های زیر را مد نظر داشته باشد. لازم به ذکر است که همه هزینه های مورد اشاره در مطلب زیر بجز هزینه های مرتبط با ایران به دلار کانادا است.

لیست هزینه مهاجرت به کانادا برای روشهای مختلف مهاجرت از طرف شرکت سماکاو برای انجام پرونده‌های مختلف مهاجرتی به شرح ذیل می‌باشد.

هزینه ترجمه مدارک

هزینه های مرتبط با ترجمه، آماده سازی و تأییدات مدارک (دادگستری و وزارت خارجه) بسته به نوع مدارک مورد نیاز و تعداد نسخه های مورد نیاز متفاوت است. برای اطلاع از هزینه های ترجمه و فهرست دفاتر رسمی ترجمه می توانید به سایت کانون رسمی مترجمان ایران  مراجعه فرمائید.

هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی

(ECA: Educational Credential Assessment)

اگر مدارک تحصیلی شما نیاز به ارزیابی سازمانهای معادل سازی در کانادا دارد (که این رویه تقریبا در تمامی برنامه های مهاجرتی کانادا ضروری است) هزینه دیگری به فهرست هزینه های شما اضافه می شود که بسته به سازمانی که برای ارزیابی مدارک تحصیلی خود انتخاب می کنید میزان هزینه تفاوت دارد.

هزینه ارزیابی بین 200 تا 275 دلار کانادا به ازای مدارک تحصیلی هر متقاضی متغیر است. اگر در یکی از رشته های پزشکی تحصیل کرده اید، هزینه ارزیابی مدرک پزشکی شما 1820 دلار کاناداست و اگر در رشته داروسازی تحصیل کرده اید این هزینه 665 دلار کاناداست.

هزینه انجام معاینات پزشکی

هزینه انجام معاینات پزشکی، همان هزینه‌های عرفی انجام عکس برداری و یا آزمایش خون و ویزیت پزشک معتمد سفارت است. در واقع متقاضی هزینه‌ای اضافی بابت این آزمایشات به سفارت کانادا پرداخت نمی‌کند.

هزینه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای تمامی متقاضیان مهاجرت ضروری است. اگر متقاضی فقط در ایران زندگی کرده باشد، هزینه دریافت این گواهی در حال حاضر 275000 ریال است.

هزینه مهاجرت به کانادا بخش سفارت کانادا

هزینه هایی که باید به سفارت کانادا به عنوان هزینه application fee پرداخت شوند بسته به نوع برنامه مهاجرتی متفاوت خواهند بود. برخی از این مبالغ باید در ابتدای ارائه درخواست پرداخت شوند و برخی می توانند تا پایان پروسه بررسی پرونده پرداخت شوند. برخی از این مبالغ در صورت رد درخواست متقاضی قابل بازگشت نیستند و برخی در صورت رد درخواست، به متقاضی عودت داده می شوند.

هزینه های حسابرسی و ارزشیابی اموال (مختص ویزای سرمایه گذاری و تجاری)

در هزینه مهاجرت به کانادا بخشی مختص کسانی است که از برنامه های سرمایه گذاری، تجاری و کارآفرینی قصد ارائه درخواست مهاجرت دارند. هزینه ارزیابی اموال این متقاضیان در ایران توسط کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می شود و معمولا بر اساس ارزش ملک آنان اعلام می شود.

حسابرسی اموال، داراییها، درآمد و هزینه های این افراد هم توسط حسابداران رسمی ایران انجام می شود و هزینه آن ممکن است بین 1000 تا 5000 دلار متفاوت باشد.

هزینه های مرتبط با Settlement Fund

دولت کانادا از متقاضیان مهاجرت برای برنامه های نیروی متخصص فدرال تقاضا می کند تا برای هزینه های مرتبط با استقرارشان در سرزمین جدید، مدارکی ارائه کنند که متوسط موجودی در حساب بانکی شان شش ماه قبل از ارائه درخواست به اداره مهاجرت، از حداقل اعداد زیر به ازای تعداد افراد خانواده کمتر نباشد:

تعداد افراد خانواده متقاضی متوسط موجودی مورد نیاز
1 نفر $12,669

2 نفر $15,772

نفر $19,390

نفر $23,542

نفر $26,701

نفر $30,114

نفر $33,528

هزینه بلیط هواپیما

بسته به اینکه متقاضیان در چه فصلی قصد سفر به کانادا را داشته باشند، بلیط آنها چند توقف داشته باشد، در چه کلاسی رزرو شود و چقدر زودتر نسبت به رزرو و یا خرید بلیط اقدام کرده باشند قیمت بلیط هواپیما متفاوت خواهد بود. اما به طور متوسط برای هزینه بلیط باید بین 1200 تا 2500 دلار کانادا هزینه به ازای هر نفر در نظر گرفت.

هزینه های اسکان اولیه در کانادا

بسته به اینکه متقاضی بتواند چند هفته اول را در خانه دوستان و یا افراد خانواده سپری کند و یا مجبور باشد به رزرو محل اقامت از ایران اقدام کند هزینه های اسکان اولیه در کانادا بسیار متفاوت خواهد بود.

به صورت متوسط هزینه متوسط بین 75 تا 400 دلار به ازای هر شب تقریبا واقعی و منطقی به نظر می رسد تا زمانیکه متقاضی بتواند نسبت به اجاره آپارتمان یا خانه ای به صورت ماهیانه و طولانی مدت اقدام نماید.

هزینه مهاجرت به کانادا در شرکت‌های مختلف مهاجرتی با توجه به سرویس و خدمات متفاوت بوده و لذا هزینه مهاجرت به کانادا به همراه هزینه های دولتی و جانبی که در فهرست بالا نیست را میتوانید با شرکت تماس بگیرید.