ردکردن این

یکی از مسیرهایی که می‌تواند به اقامت دائم و نهایتاً شهروندی کانادا منجر شود، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر هست. چنانچه مایل هستید از طریق پیشنهاد شغلی یا جاب آفر وارد کانادا شوید، لازم است در ابتدا با مشخصات و شرایط کار کردن اتباع خارجی در کانادا آشنا شوید.

به‌طورکلی چنانچه کارفرمایی بخواهد فردی غیر کانادایی را به استخدام خود درآورد، ابتدا باید ثابت کند که وی نتوانسته فرد مشابهی را بر اساس نیاز فرصت شغلی موردنظرش در کانادا (چه در استان محل فعالیت آن شرکت و چه در سایر استان‌ها، چه از میان کانادایی‌ها، دارندگان اقامت دائم و سایر اتباع خارجی دارای اجازه کار قانونی) بیاید.

در این صورت چنانچه کارفرما درنتیجه پست نمودن آگهی‌های استخدام در جراید شناخته‌شده و وب‌سایت‌های مربوطه نتواند فرد موردنظر خود را بیابد، ممکن است بتواند یک فرد خارجی را جذب نماید. البته در این راه لازم است ثابت شود که چگونه فرد موردنظر دارای صلاحیت‌هایی است که در سایر متقاضیان کانادایی موجود نبوده که خواهان کار در آن فرصت شغلی هستند.

همچنین میزان حقوق در نظر گرفته‌شده برای آن شغل می‌بایست منطبق با پایه حقوقی میانگین آن شغل در کانادا باشد. چنانچه کارفرما تمامی این موارد را رعایت نموده و همچنان نیازمند جذب نیروی خارجی موردنظر باشد، وی می‌بایست سندی به نام LMIA یا «ارزیابی اثر گزاری بر بازار کار کانادایی» نیز دریافت کند.

روش پیشنهاد شغلی (جاب آفر) روشی است که به افرادی که پس از انجام حداقل یک سال کار تمام‌وقت در کانادا در مشاغلی در طبقه‌بندی مشاغل سطوح 0 (مدیریتی)، A (مشاغل در سطح کارشناسی) و یا B (مشاغل در سطح سرپرستی، فنی و یا صنعتی با شرایط مشخص) فعالیت نموده باشند اجازه می‌دهد تا در صورت احراز امتیاز (بین 50 الی 200 و در بعضی موارد تا 600 امتیاز (در صورت دریافت نامه انتخاب استانی)) لازم اقدام به تقاضا برای دریافت اقامت دائم کانادا نمایند.

تغییرات جدید جاب افر

به‌رغم مزایایی که سند LMIA در جلوگیری از دست رفتن مشاغل کانادایی داشته، در مواردی منجر به ناتوانی کسب‌وکارهای مختلف در جذب نیروهای مستعدی شده که نبود آن افراد منجر به رقابت‌پذیری کمتر کارفرمایان کانادایی در برخی صنایع و حوزه‌های مختلف شده است. به همین سبب به‌تازگی دولت کانادا و به‌تبع آن، دولت کبک اخیراً فهرست مشاغلی را اعلام کرده‌اند که به کارفرمایان این امکان را داده تا در یک سری از رشته‌های خاص بدون نیاز به داشتن LMIA نیروی خارجی موردنظرشان را جذب نمایند.

شرایط مورد نیاز جاب افر:

ظرف سه سال قبل از تقاضا، داراي سابقه‌ی حداقل 12 ماه كار تمام‌وقت (يا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) باشيد.
تجربه‌ی كاري خود را در كانادا و زير نظر مراجع ذيصلاح كسب كرده باشيد.
براي کلیه‌ی مهارت‌های زباني (شامل گفتار، خواندن، نوشتن و درك شنيداري) به سطح توانايي متناسب باکارتان دست‌یافته باشيد.
حتماً بخواهيد خارج از استان كِبِك زندگي كنيد.
تجارب كاري كه از مشاغل آزاد (خوداشتغالی) کسب‌شده باشند يا هر سابقه‌ای كه هم‌زمان با تحصيلِ تمام‌وقت بوده باشد (مثلاً قرارداد كار هم‌زمان با تحصيل) در اين بخش پذيرفته نمی‌شوند.
توجه: اقدام از طريق برنامه ورود سريع براي استان كبك ميسر نيست. اين استان، افراد مجرب موردنظر خود را راسا انتخاب می‌کند.

سابقه‌ی كار كانادايی:

براي اقدام از طريق سابقه‌ی كار كانادايي بايد ظرف سه سال منتهي به زمان تقاضايتان داراي سابقه‌ی كار حرفه‌ای در كانادا باشيد. بر اساس فهرست ملي طبقه‌بندی مشاغل كانادا (NOC)، منظور از سابقه‌ی كار حرفه‌ای، اشتغال به موارد زير است:

  • مشاغل مديريتي (در طبقه‌بندی NOC در سطح صفر قرار می‌گیرند.)
  • مشاغل حرفه‌ای (مشاغل نوع A در طبقه‌بندی NOC).
  • مشاغل فني و فني-حرفه‌ای (مشاغل نوع B در طبقه‌بندی NOC)
  • حداقل تجربه‌ی لازم در اين بخش، سابقه‌ی 12 ماه كار تمام‌وقت (30 ساعت كار در هفته يا بيشتر از آن) يا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت است.

تعریف قانونی کار در کانادا

تمام‌وقت

تعریف قانونی کار تمام‌وقت در کانادا 30 ساعت در هفته به مدت 12 ماه، معادل يك سال كار تمام‌وقت و جمعاً حداقل (1560 ساعت) هست

پاره‌وقت

15 ساعت در هفته به مدت 24 ماه معادل يك سال كار تمام‌وقت (جمعاً 1560 ساعت) و يا 30 ساعت در هفته به مدت 12 ماه در بيش از يك شغل، معادل يك سال كار تمام‌وقت (جمعاً 1560 ساعت)

دسته‌بندی ناک (NOC) چیست؟

ناک مخفف دسته‌بندی مشاغل کانادایی (NOC,National Occupational Classification) هست. بر اساس این دسته‌بندی کلیۀ مشاغل موجود در کانادا که قابل‌شناسایی و تفکیک بوده‌اند بر اساس تعریف محدوده وظایف و سطح تخصصی آن در این مجموعه دسته‌بندی‌شده‌اند.

کلیۀ مشاغل (نظیر جوشکار، معلم، پزشک و غیر) دارای کدی 4 رقمی هستند که بسته به جایگاه آن‌ها از شماره 0000 الی 9999 تعریف‌شده‌اند. همچنین در همین دسته‌بندی علاوه بر کدگذاری مشاغل، آن‌ها را بر اساس میزان تخصص و جایگاه به 5 دسته زیر تقسیم نموده‌اند:

دسته مدیریتی: NOC 0 – مستلزم دارا بودن تحصیلات دانشگاهی و سابقه مدیریتی در یک زمینه تخصصی
دسته کارشناسی: NOC A – مستلزم دارا بودن تحصیلات دانشگاهی در رشته تخصصی
دسته فنی و حرفه‌ای: NOC B – مستلزم دارا بودن تحصیلات کالج یا (معادل فوق‌دیپلم یا حداقل دیپلم فنی و حرفه‌ای) درزمینهٔ تخصص
دسته اجرایی: NOC C – مستلزم داشتن حداقل دیپلم و کارآموزی برای آن حرفه خاص
دسته کارهای کارگری و بدون مهارت: NOC D – بدون نیاز به داشتن دانش یا مهارت خاص

سطح تحصیلات موردنیاز

براي اقدام از طريق سابقه كار كانادايي نيازي به تحصيلات خاصي نيست؛ اما اگر می‌خواهید امتيازات بيشتري براي اقدام از طريق برنامه‌ی ورود سريع جمع كنيد به يكي از دو مورد زير نياز خواهيد داشت:

مدرك اتمام تحصيلات دبيرستان يا تحصيلات عالي، اخذشده در كانادا.

مدرك تحصيلي خارجي به همراه گزارش ارزيابي مدرك (ECA) كه از يكي از مراجع مورد تائید وزارت مهاجرت و شهروندي كانادا اخذشده باشد (گزارش، بايد نشان دهد كه مدرك تحصيلي شما كه در خارج از كانادا اخذشده است دست‌کم معادل مدرك پايان تحصيلات دبيرستان يا مدارك دانشگاهي كاناداست)

توجه: مزاياي گزارش ارزيابي مدرك (ECA) فقط در شرايطي شامل حال شما می‌شود كه مدرك شما معادل مدرك پايان تحصيلات دبيرستان يا مدارك دانشگاهي كانادا ارزيابي شود.

سطح زبان انگلیسی / فرانسوی

شما بايد حداقل‌های موردنیاز شاخص ارزيابي زبان‌های رسمي كانادا (CLB) را داشته باشيد. بر اين اساس، براي مشاغلي كه در فهرست NOC در گروه صفر يا A قرار می‌گیرند بايد سطح 7 يا بالاتر را دارا باشيد و براي مشاغل گروه B بايد سطح 5 يا بالاتر را داشته باشيد.

يكي از آزمونه‌های مورد تائید وزارت مهاجرت و شهروندي كانادا را بگذرانيد تا ثابت شود در مهارت‌های مختلف زباني (خواندن، گفتار، نوشتن و درك شنيداري) از توانايي لازم برخورداريد.

در زمان تكميل پرونده‌ی ورود سريع، بايد نتايج آزمون انگليسي يا فرانسوي خود را نيز وارد كنيد. در زمان اقدام براي اقامت دائم، نبايد بيش از دو سال از زمان اخذ نمره‌ی زبان گذشته باشد. در غير اين صورت بايد آزمون زبان را تجديد كنيد.

متقاضی اصلی

چنانچه با همسر يا شريك قانوني خود در كانادا زندگي می‌کنید و هردوی شما واجد شرايط فوق هستيد می‌توانید خودتان تصميم بگيريد كه نام کدام‌یک از شما به‌عنوان متقاضي اصلي در زمان تقاضاي ورود سريع در مدارك وارد شود.

منظور از شريك قانوني، كسي است كه حداقل يك سال با اوزندگی كرده و رابطه‌ی ازدواجي داشته‌اید. شريك قانوني شما می‌تواند از جنس مخالف يا هم‌جنس شما باشد.

هر يك از شما كه شانس بيشتری دارد بايد به‌عنوان متقاضی اصلی اقدام كند.

ساير موارد

شما بايد امكان ورود وزندگی در كانادا را داشته باشيد.
شما بايد حتماً خارج از استان كبك ساكن شويد.
چنانچه در كانادا دارای سابقه كار هستيد و می‌خواهید برای اقامت از طريق سابقه كار كانادايی اقدام كنيد با ما تماس حاصل نمایید.