کانادا کشوری است با سطح کیفی بسیار بالا از نظر کیفیت زندگی و اعتبار سیستم آموزشی است از این رو تحصیل در کانادا سکوی پرتابی برای ورود به دنیای حرفه‌ای کار در این کشور است و دارای اعتبار بالا مدارک تحصیلی در بین جوامع بین المللی است. کانادا جز شادترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. هر چند تحصیل در کانادا در ابتدا مانند هر کشور دیگری هزینه‌های زمانی و مالی مختص به خود را دارد، اما مرزهای باز این کشور روبه دانشجویان بین‌المللی و ارائه امتیازات ویژه به دانشجویان در هنگام تحصیل و پس از تحصیل مورد توجه متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل قرار گرفته است.

طبق آمار رسمی منتشر شده از طرف سازمان ICEF Monitor در سال 2018 میزان تقاضای تحصیل ایرانیان در کانادا نسبت به سال قبل 48% افزایش یافته است

 

شرایط تحصیل در کانادا

پیش از تصمیم‌گیری برای تحصیل در کانادا، اطلاع داشتن از شرایط و فرصت‌های تحصیل در این کشور کمکی برای انتخاب درسترین مسیر برای ورود شروع زندگیتان در این کشور زیبا خواهد بود

سال تحصیلی: سال تحصیلی در کانادا از ابتدای ماه سپتامبر تا پایان ماه آوریل است. اما بسیاری از دانشگاه‌ها در سال چند بار پذیرش انجام می‌دهند و دانشجویان این فرصت را خواهند داشت تا در این بازه ها ثبت نام انجام دهند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مسائل مهم برای ایرانیان میزان موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی) کانادا است.

زیرا شرایط خاصی برای بعضی کشورها در هنگام درخواست ویزا وجود دارد.

معمولا چند عامل برای دریافت موفقیت آمیز ویزا نقش دارند اما خوشبختانه به دلیل آنلاین بودن روند دریافت ویزای تحصیلی کانادا از زمان اقدام تا حضور در این کشور بسیار کوتاه خواهد بود.

بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از جذابیت های تحصیل در کانادا فرصت‌هایی برای کاهش یا حذف هزینه های تحصیلی است که در این کشور رایج است.

بورسیه تحصیلی در کانادا به دو صورت کمک هزینه تحصیلی و بورسیه کامل (Full fund) ارائه میشود. ما در مقاله بورسیه تحصیلی کانادا بطور کامل درباره شرایط دریافت بورسیه و انواع بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی توضیح ارائه شده است.

هزینه و شهریه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیلی در کشور کانادا با توجه عواملی همچون شهر محل تحصیل، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی متفاوت است اما نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر و مخصوصا کشور امریکا بسیار ارزانتر است.

مقایسه هزینه زندگی و تحصیل در کانادا با امریکا (شهرهای ونکوور و سیاتل)

مقایسه هزینه زندگی و تحصیل در کانادا با امریکا (شهرهای ونکوور و سیاتل)

بطور کلی هزینه‌ها به دو دسته تقسیم میشوند:

  • مخارج روزمره زندگی
  • شهریه و مخارج دانشگاهی

مخارج و هزینه زندگی دانشجویی (غیر تحصیلی)

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و مرتبط به زندگی روزمره بدون در نظر گرفتن شهریه و سایر هزینه های وابسته به دانشگاه حدود 700 تا 1000 دلار کانادا در ماه است.

نکته: خوشبختانه دانشجویان بین المللی امکان اخذ مجوز کار دانشجویی کانادا و کسب درآمد همزمان با تحصیل و جبران هزینه ها را دارند

شهریه دانشگاه

کلیه هزینه ها به دلار کانادا میباشد

شهریه مقطع Undergraduate (لیسانس و  پایین‌تر) از 15000 دلار کانادا تا 30000 دلار متغیر است

شهریه مقاطع کارشناسی ارشد رقمی بین 11000 الی 20000 دلار کانادا میباشد که بصورت پیشفرض 16000 دلار هزینه منطقی است که میبایست در لیست هزینه های آکادمیک در نظر گرفته شود.


تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

آمارها نشان میدهد، اشخاصی که دوره فوق لیسانس (Master Degree) خود را در کانادا گذرانده‌اند شانس بیشتری در پذیرفته شدن در مقطع دکترا و دریافت بورسیه کامل تحصیلی که شامل هزینه های تحصیل و زندگی میشود را دارند.

پر تقاضا ترین رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد:

  • مدیریت کسب و کار MBA: رشته MBA به دلیل عدم نیاز به مرتبط بودن رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و بالا بودن میزان موفقیت در یافتن کار پس از تحصیل جز پرتقاضاترین رشته‌های برای تحصیل در کانادا است.
  • مهندسی و فناوری: رشته هایی که شامل این حوزه میشوند بسیار گسترده اند اما چون اعتبار ورتبه دانشگاه‌های کانادا در علوم مهندسی و تکنولوژی بسیار مطرح است، بازار کار بسیار جذاب برای مهندسان جوان بحساب میآید.
  • علوم پزشکی و پیراپزشکی: در حال حاضر کشور کانادا با کمبود نیروی کار در حوزه بهداشت و درمان مواجه است از این رو شانس زیادی برای استخدام پس از تحصیل برای دانشجویان علوم پزشکی و رشته های مرتبط وجود دارد.

تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا

در سالهای اخیر نگاه ها به تحصیل به مقاطع پایینتر همچون دوره لیسانس در کانادا مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی فرصتی عالی برای بدست آوردن مهارت زبانی، اشنایی کامل با فرهنگ کانادایی پیش ورود به مقاطع بالاتر است.

طول دوره کارشناسی در کانادا 3 الی 4 سال زمان میبرد و در این حین دانشجویان علاوه بر مباحث آکادمیک بر اساس پروژه های آموزشی بصورت عملی آمادگی لازم برای انتخاب رشته در مقاطع تحصیلی بالاتر را نیز دارا هستند

تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

بر خلاف ایران مقطع دکترا یک دوره کار در کانادا محسوب میشود و دانشجویان دکترا بیشتر با عنواین محقق و استاد یار شناخته میشوند.

از این رو حقوق و مزایای زندگی خود را تا ارائه تز و دریافت مدرک دکترا از دانشگاه محل تحصیل دریافت می‌کنند.

کار دانشجویی

کار دانشجویی در کانادا یکی از منابع مهم درآمدی دانشجویان برای پوشش هزینه است.

دانشجویان با دریافت مجوز کار دانشجویی اجازه کار مجاز بمدت 20 ساعت در هفته را دارند.

مجموع درآمد کار دانشجویی در کانادا رقمی حدود 800 الی 1100 دلار کاناداست که تقریبا بخش قابل توجه‌ای از هزینه های دانشجویی را پوشش می‌دهد.

علاوه بر این اگر شخص دانشجو متاهل باشد میتواند همسر خود را به این کشور بیاورد که در این صورت شخص همراه میتواند با مجوز کار تمام وقت کل هزینه های زندگی و تحصیل را پوشش دهد.

توجه داشته باشید همسر دانشجو میبایست با ویزای همراه دانشجو به کانادا بیاید

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل

مشخصا دانشجویانی که در کانادا تحصیل می کنند، فرصت های مختلفی برای اقامت پس از دوره تحصیلی و کار در کانادا در اختیار دارند.

این تنها به تصمیم خود شما بستگی دارد که کدام یک از این برنامه‌ها را برای خود مناسب تر بدانید

معمولا در همچین مواردی به دو گزینه بیشتر از همه میبایست فکر کرد:

  1. آیا باید از طریق برنامه‌ی PGWP تجربه‌ی کار به دست بیاورید و سپس اقامت بگیرید
  2. و یا شرایط لازم را دارید و باید روی گرفتن اقامت دائم تمرکز کنید؟