پروپوزال تحصیلی یا همان SOP  چیست؟

SOP یک درخواست است که دانشجویی که قصد تحصیل در دانشگاه خارجی دارد ارائه میکند تا دلیل خود را برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه یا موسسه آموزشی را به افسر پرونده و حتی هیئت علمی دانشگاه ارائه نماید.

چرا دانشگاه ها برای ارائه پذیرش درخواست SOP مینمایند؟

شما با نوشتن این پروپوزال به دانشگاه اثبات میکنید که متقاضی واقعی برای تحصیل در رشته مورد نظرتان هستید و اینکه با حضور در دانشگاه و تحصیل در این رشته توانایی به اتمام رساندن دوره را خواهید داشت.

همچنین افسر پرونده را متقاعد خواهید کرد که هدف اصلی شما برای درخواست ویزای تحصیلی، ورود به کانادا و تحصیل در رشته بیان شده در پروپوزال است و بعد از اتمام دوره به کشور خود باز خواهید گشت.

این پروپوزال شما به آنها کمک خواهد کرد که از بین صدها درخواست بهترین و واقعی ترین دانشجو ها را انتخاب نمایند.

نحوه نوشتن پروپوزال تحصیلی
پخش ویدیو

تاثیر SOP خوب در دریافت پذیرش

داشتن SOP خوب مهمترین بخش در گرفتن پذیرش از دانشگاه، کالج و یا موسسه آموزشی میباشد.

و اصلی ترین بخش را برای جذب نظر موافق افسر پرونده در دریافت ویزای تحصیلی را ایفا مینماید.

یک SOP خوب بیانی قوی از شما میباشد در حالی که اگر شما آن را ارائه نکنید کسی از رزومه و سابقه کاری و تحصیلی شما آنطور که هستید مطلع نخواهد شد.

 • اینکه شما چقدر در تصمیم خود برای تحصیل در این رشته مصمم هستید!
 • چقدر برای ادامه راه بعد از تحصیل در این رشته برنامه دارید!
 • اگر این تحصیل را به اتمام برسانید چه کار خواهید کرد و چه آینده ای پیش رو دارید؟!
 • چرا این رشته و دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کردید؟
 • چرا برای ادامه تحصیل خود قصد انتخاب دانشگاه خارجی دارید و چرا در کشور خودتان ادامه تحصیل نمیدهید.
نحوه نوشتن پروپوزال تحصیلی

بخش های مختلف یک SOP خوب

 • مقدمه
 • چه می‌خواهید انجام دهید (مطالعه یا تحقیق؟)
 • چرا این رشته تحصیلی؟
 • چرا این دانشگاه؟
 • چرا این کشور خاص را برای تحصیل انتخاب کردید؟ دلیل علاقه شما چیست؟
 • چقدر در زمینه کاری و تحصیلی خود تجربه دارید؟
 • کلاس‌های خاص، دروس ویژه، یا پروژه‌هایی که گرفته‌اید (مربوط به حوزه مورد نظر شما)
 • هرگونه خدمات اجتماعی یا تجربه رهبری در دوره های آموزشی قبلی
 • چرا باید این دوره را بگذرانید؟
 • چه ارزشی را برای موسسه و نزد دوره ای های خود بدست خواهید آورد؟
 • درباره جامعه دانشجویی و فرهنگ دانشگاهی چه می‌دانید؟ فکر می‌کنید چرا این کار را می‌کنید؟
 • اهداف شغلی شما چیست؟
 • چگونه این برنامه به شما در رسیدن به اهداف شغلی کمک می‌کند؟
 • فعالیت‌های فوق‌برنامه، سرگرمی‌ها و علایق شما چیزی است که یک جنبه منحصر به فرد در مورد اینکه افسران پذیرش باید بدانند چیست؟
 • نتیجه‌گیری

چگونه یک SOP خوب برای دوره فوق لیسانس بنویسید؟

خودتان فکر کنید که باید با درون‌نگری شروع کنید و تمام رویداده‌ای مهم را در زندگی‌تان بنویسید که برافکار، شخصیت و اعمال شما تاثیر می‌گذارد. شما باید زمان زیادی را صرف بررسی خودتان کنید. برای اکثر متقاضیان فوق لیسانس (بدون تجربه کاری)، چیزی خارج از دنیای آکادمیک وجود ندارد . بنابراین بهتر است در مورد انگیزه‌ها، آرزوها، علایق، دیدگاه، ارزش‌ها ، اهداف شغلی، سرگرمی‌ها، نقاط قوت، ضعف و حتی شکست‌ها صحبت کنیم.

پس از انجام تحقیقات کامل “هدفتان” را بگویید

زمانی که برای یک دانشگاه درخواست می‌دهید، به دنبال ارتقا دانشگاهی در یک حوزه خاص هستید. سپس، این تنها یک مدرک خارجی نیست، بلکه هدف بزرگ‌تری نیز وجود دارد (مگر اینکه شما قصد داشته باشید در یک دانشگاه خارجی فقط برای مسافرت به مکان‌های خارجی شرکت کنید). شما باید به وضوح در مورد انتظارات خود از برنامه مورد نظر خود و دانشگاه صحبت کنید. نگاهی به این مثال زیر داشته باشید .

نحوه نوشتن پروپوزال تحصیلی

کاندیدای مورد نظر، احساسان قلبی خود را ابراز کرده‌است. اما این خیلی مبهم به نظر می‌رسد. دانشگاه هاروارد نمی‌تواند زندگی شما را تغییر دهد وقتی که نامزد تقدیر را مقصر می‌داند. در اینجا بخش پژوهش آورده شده‌است. شما باید دانشگاه، بخش، برنامه‌درسی، اساتید، فرهنگ دانشگاه و دانشجویان و فارغ التحصیلان فعلی را تحقیق کنید. حالا نگاهی به این یکی بیندازید .

نحوه نوشتن پروپوزال تحصیلی

ممکن است کامل نباشد، اما این کاندید در مورد جزئیات صحبت می‌کند، و بیشتر معتبر است. کاندیدای مورد نظر تلاش کرده‌است تا این نقطه‌ها را به هم متصل کند – رویدادهای زندگی که بر افکار و اعمال او تاثیر می‌گذارند. این نشان می‌دهد که متقاضی تحقیقات درباره دانشگاه و اعضای هیات‌علمی انجام داده‌است.

شور و اشتیاق را نشان دهید

باید شور و اشتیاق خود را نشان دهید. شما می‌توانید در یک زمینه برتری داشته باشید، تنها در صورتی که شور و اشتیاق برای آن داشته باشید. خواننده باید بداند که شما واقعا در مورد این زمینه خاص احساساتی هستید. بنابراین، بیان کردن یک روش جالب و قانع‌کننده ضروری است.

پتانسیل شما توانایی شما برای به نتیجه رساندن تصمیمات است. باید درباره ارتباط فعالیت‌ها و دستاوردهای اخیر خود بحث و گفت و گو کنید و شغل دوره کارشناسی خود را خلاصه کنید. شما باید پتانسیل خود برای دنبال کردن برنامه مورد نظر را نشان داده و آن را با موفقیت تکمیل کنید. شما باید در مورد دستاوردهای فعالیت‌های فوق‌برنامه و کارآموزی خود صحبت کنید. باید نشان دهید که شما به خوبی برای این برنامه آماده هستید.

مقداری موارد منحصر به فرد برای SOP خود اضافه کنید

یک سری استاندارد خاص برای نوشتن پروپوزال و ارائه آن وجود دارد. از افزودن شکست‌های خود (اگر داشته اید) خجالت نکشید. کمیته پذیرش, درخواست شما را براساس معدل, نمرات آزمون, نامه‌های پیشنهادی, و غیره قبول یا رد می‌کند. در فرآیند پذیرش فوق لیسانس شما برخلاف دوره دکتری مصاحبه نخواهید داشت و داشتن SOP همان نقش مصاحبه را ایفا نموده و بسیار مهم است.

توصیه‌هایی برای نوشتن یک SOP خوب

تمرکز خود را بر روی انگیزه، اشتیاق، صلاحیت و پتانسیل قرار دهید.

با صدای فعال و نه صدای منفعل، بنویسید.

از یک لحن رسمی اما محاوره‌ای استفاده کنید.

به طرز متقاعد کننده بنویسید.

درخواست مختصر باشد ; یک SOP ایده‌آل باید تمام آنچه را که نیاز دارد در محدوده کلمات ۵۰۰ – ۷۵۰ کلمه ( 1-2 صفحه با فاصله تکی با ۱۲ فونت) ارائه شود.