سوالات متداول

فرایند تحصیل در کانادا چگونه است؟

در گام نخست متقاضیان باید از یک موسسه/دانشگاه/کالج معین کانادایی (به اختصار DLI) که توسط دولت کانادا به رسمیت شناخته شده است پذیرش بگیرند. زمانی که نامه پذیرش DLI به دست متقاضیان رسید می‌توانند برای دریافت study permit -اجازه تحصیل- درخواست بدهند. درخواست ویزای تحصیلی باید به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل ارائه شود.
اجازه نامه‌های تحصیلی عموما در مرزهای ورودی به کانادا صادر می‌شوند. زمانی که متقاضی در یک اداره ویزای کانادا در خارج از این کشور درخواست ارائه می‌کند، تاییدیه‌ای دریافت می‌کند تا بتواند وارد یکی از مرزهای ورودی کانادا شود تا study permit برای او صادر شود. به طور کلی دوره study permit برحسب مدت زمان تحصیلات فرد است.

تحصیل در کانادا چقدر هزینه دارد؟

هر موسسه‌ تحصیلی شهریه مخصوص خود را دارد. برای اطلاعات بیشتر باید با موسسه‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید تماس بگیرید.

آیا هنگام درخواست study permit باید مدرکی دال بر توانایی مالی ارائه بدهیم؟

متقاضیان study permit باید اثبات کنند که می‌توانند هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش بدهند و توانایی تامین مخارج زندگی خود و همراهانشان را در سال اول تحصیلی دارند.
جدول زیر حداقل مبلغ مورد نیاز برای پرداخت هزینه‌های متقاضی و اعضای خانواده او را نشان می‌دهد:

هزینه‌های مالی برای متقاضیان تحصیل در استان کبک متفاوت است. علاوه بر شهریه‌های تحصیلی متقاضی باید اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زیر را دارد.

چه تفاوتی بین study permit و ویزای اقامت موقت وجود دارد؟

Study permit به دانشجویان اجازه می‌دهد تا اهداف تحصیلی خود را در کانادا دنبال کرده در این کشور درس بخوانند در حالی که ویزای اقامت موقت (TRV) اجازه ورود یک شخص به کانادا است. دانشجویان ممکن است بسته به کشور متبوع خود نیاز به TVR برای ورود به کانادا داشته باشند.
برای متقاضیانی که خارج از خاک کانادا هستند و برای ورود به کانادا نیاز به TRV دارند، پس از تایید study permit به صورت اتوماتیک درخواست TRV داده می‌شود. این متقاضیان نیازی به ارائه درخواست مجزا ندارند و هزینه دیگری نیز برای TRV پرداخت نخواهند کرد. این فرایند برای متقاضیانی که ورودشان به خاک کانادا مستلزم دریافت مجوز الکترونیکی سفر (eTA) است نیز صورت می‌پذیرد.

آیا به دانشجویان خارجی نیز بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد؟

برای دانشجویان خارجی بورسیه‌های خصوصی، دولتی و عمومی مختلفی در کانادا وجود دارد. همچنین ممکن است موسسه‌هایی که متقاضیان برای تحصیل انتخاب می‌کنند نیز بورسیه‌های مختلفی داشته باشد.

آیا داشتن IELTS یا CELPIP برای متقاضیان study permit ضروری است؟

باید این موضوع را در نظر داشت که بیشتر دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش متقاضیان از آن‌ها  IELTS یا مدارکی دال بر توانمندی در زبان انگلیسی یا فرانسه درخواست می‌کنند. توجه داشته باشید که این مدرک جزو ملزومات پذیرش در دانشگاه/کالج است و ارتباطی با study permit ندارد مگر در شرایطی که شما از طریق برنامه–student partner program- اقدام کرده باشید. بنابراین توصیه می‌شود که در ابتدا با موسسه‌ای که می‌‌خواهید از آن پذیرش بگیرید مشورت کنید تا مشخص شود که آیا IELTS ضروری است و یا اینکه چه امتیازاتی دارد.

تشخیص هویت بایومتریک چیست و آیا برای Study permit به آن نیاز دارم؟

اتباع کشورهای مشخصی مستلزم ارائه مشخصات بایومتریک (اثر انگشت و عکس دیجیتال) هستند. برای دیدن فهرست کشورهایی که اتباع آن‌ها باید مشخصات بایومتریک ارائه بدهند به سایت مهاجرت کانادا رجوع کنید.

مدت زمان رسیدگی به درخواست study permit چقدر است؟

زمان رسیدگی به study permit بستگی به دفتری دارد که از آن درخواست ویزا می‌دهید. برای دیدن فهرست مدت زمان رسیدگی به سایت مهاجرت کانادا رجوع کنید.

فرایند اقدام برای تحصیل در استان کبک به چه شکلی است؟

متقاضیانی که می‌خواهند در استان کبک درس بخوانند باید ابتدا گواهی‌نامه پذیرش برای استان کبک (certificate d’acceptation de Quebec یا به اختصار CAQ) را دریافت کنند و سپس برای study permit اقدام کنند.

آیا دوره‌های آموزش کوتاه مدت هم نیاز به study permit دارند؟

متقاضیانی که دوره آموزشی آن‌ها کمتر از ۶ ماه است نیازی به دریافت study permit ندارند. بدیهی است که اگر دوره آموزشی بیشتر از ۶ ماه باشد متقاضی مستلزم دریافت study permit است.
Study permit مفاد خوبی برای متقاضیان دارد حتی اگر دوره آموزشی شما کمتر از ۶ ماه باشد. با این که ممکن است نیازی به study permit نداشته باشید، اما می‌توانید منافع خوبی برای درخواست آن به دست آورید. چنانچه بخواهید دوره آموزشی خود را تحت برنامه جدیدی ادامه بدهید، در حالی که دوره آموزشی کوتاه مدت به اتمام رسیده است و study permit هم ندارید؛ باید خاک کانادا را ترک کرده و از طریق یک دفتر ویزای کانادایی در خارج از خاک این کشور مجددا اقدام کنید. برای دریافت پذیرش تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت باید از طریق موسسه/کالج/دانشگاه آموزشی مشخصی اقدام کنید.

اگر درخواست study permit رد شود چه اتفاقی می‌افتد؟

چنانچه درخواست study permit یک متقاضی رد شود، او می‌تواند بار دیگر یک درخواست جدید بدهد.

آیا در طول دوره تحصیلی می‌توان در کانادا کار کرد؟

دانشجویان خارجی که برای تحصیل به کانادا آمده‌اند، می‌توانند واجد شرایط کار کردن در دوره تحصیلی باشند. دانشجو باید study permit معتبر داشته باشد و در یک موسسه/کالج/دانشگاه برای تحصیل به صورت تمام وقت ثبت نام کرده باشد. کسانی که study permit دارند، زمانی که در دوره معمولی آکادمیک هستند می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و زمانی که در تعطیلات هستند اجازه کار کردن به صورت تمام وقت را دارند. برای کار کردن در خود دانشگاه/کالج/موسسه آموزشی دانشجو باید شاخص‌هایی داشته باشد که در مطالب مرتبط با ویزای تحصیلی به آن اشاره شده است.
برای کار کردن خارج از دانشگاه study permit دانشجو باید توسط افسر ویزا مجوز off-compus –خارج از محوطه- دریافت کند. اگر در یک برنامه آموزشی تمام وقت، آکادمیک یا فنی و حرفه‌ای از یک موسسه آموزشی معین ثبت نام کرده‌اید، می‌توانید بدون داشتن work permit-اجازه کار- در خارج از محوطه دانشگاه کار کنید. البته در Study permit شما باید ثبت شده باشد که شما اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه را دارید.
به محض اینکه مشخص شد دانشجویان خارجی واجد شرایط کار نیستند، باید کار کردن را متوقف کنند. در این قانون استثنا هم وجود دارد: دانشجویانی که در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی (ESL) و یا آموزش زبان فرانسه (FSL) ثبت نام کرده‌اند اجازه کار کردن با study permit را ندارند.

آیا پس از اتمام دوره تحصیلی می‌توان در کانادا زندگی کرد؟

سیاست مهاجرتی کانادا به دانشجویان خارجی راه‌های متعددی را برای ماندن و اسکان در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد. یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های موجود برای دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی دریافت work permit آزاد (به این معنا که هر شغلی که بتوانند را انتخاب کنند)  تحت برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (Post-Graduation Work Permit Program یا به اختصار «PGWPP») است. دانشجویان فارغ‌التحصیلی که دوره آموزشی تمام وقت خود را در یک موسسه آموزشی مشخص گذرانده‌اند، می‌توانند واجد شرایط اقدام از طریق PGWP باشند. تجربه کاری که پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا به دست میاورید می‌تواند کمک کند تا برای دریافت اقامت دائم از طریق برنامه‌های مختلف مهاجرتی این کشور واجد شرایط باشید.
عموما زمانی که PGWP صادر شد، مدت زمان آن با دوره آموزشی دانشجوی فارغ‌التحصیل شده برابر است که از ۸ ماه تا ۳ سال خواهد بود.

آیا برای دریافت study permit آزمایش‌های پزشکی نیاز است؟

متقاضی ممکن است طبق صلاحدید افسر ویزا تحت آزمایش‌های پزشکی قرار بگیرد.

آیا برای دریافت study permit ارائه مدرک سابقه جنایی از طرف پلیس الزامی است؟

چنانچه متقاضی بخواهد به عنوان دانشجو وارد کانادا شود باید مدارک پیشینه جنایی خود را ارائه کند. در صورت نیاز، متقاضی باید به اداره پلیس هر کشور یا منطقه‌ای که ۶ ماه و یا بیشتر در آن زندگی کرده است مراجعه کند و سابقه جنایی خود را تا سن ۱۸ سالگی دریافت کند. گواهی پلیس برای تعیین سابقه جرمی احتمالی متقاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این گواهی به افسر ویزا کمک می‌کند بفهمد که آیا متقاضی برای امنیت کانادا خطری محسوب می‌شود یا خیر.

برنامه Student Partner چیست؟

برنامه student partner (SPP) یک چهارچوب اداری است که بین موسسات آموزشی و کالج‌های کانادا (CICan) و اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) راه‌اندازی شده است و هدف آن تسهیل در فرایند صدور ویزا برای دانشجویان چینی و هندی است که در کانادا تحصیل می‌کنند.

اگر دانشجو موسسه آموزشی خود را تغییر دهد آیا باید مجددا study permit دریافت کند؟

اگر متقاضی بخواهد از یک موسسه مشخص DLI به یک مرکز دیگر برای تحصیل انتقالی بگیرد، حتی اگر در همان سطح آموزشی نیز باشد، باید حتما اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) را مطلع کند، البته که این کار با بروزسانی حساب آنلاین او انجام می‌شود. همچنین متقاضی باید اطمینان حاصل کند که موسسه آموزشی جدید جزو موسسات DLI است.
برای دانشجویانی که می‌خواهند وارد مرحله دوم تحصیلات بشوند (برای مثال از لیسانس به فوق لیسانس بروند) شرایط مشابه با تغییر موسسه آموزشی است.
اگر دانشجو به مدرسه، کالج یا دانشگاهی در استان کبک منتقل می‌شود، باید نخست درخواست گواهی پذیرش در استان کبک را ارائه بدهد و در صورت نیاز یک study permit جدید اخذ کند. دانش‌آموزان دوره راهنمایی که وارد دوره دبیرستان می‌شوند و همچنین دانش‌آموزان دوره دبیرستان که وارد دانشگاه می‌شوند باید برای تغییر در study permit خود درخواست ارائه بدهند.

آیا همسر متقاضی هم می‌تواند در این درخواست شامل شود؟

همسر یا شریک قانونی متقاضی که study permit معتبر دارد و در یک موسسه آموزشی پس از دوره متوسطه به صورت تمام وقت ثبت نام کرده است، می‌تواند واجد شرایط دریافت work permit آزاد باشد. اعتبار work permit آزاد که برای همسر یا شریک قانونی متقاضی صادر شده است تا زمانی است که متقاضی یا دانشجو درس می‌خواند و study permit او معتبر است. متقاضی باید در فرم درخواست study permit خود قید کند که همسرش او را در سفر به کانادا همراهی خواهد کرد. اگر همسر متقاضی نیز بخواهد در کانادا بماند، او نیز باید درخواست study permit بدهد.
برای اینکه همسر دانشجو واجد شرایط دریافت work permit باشد، دانشجو باید در یک موسسه Degree-granting (موسسه‌ای که مدرک آموزشی ارائه می‌کند که حداقل آن مدرک لیسانس است) پس از دوره متوسطه ثبت نام کرده باشد. موسسات پس از دوره متوسطه شامل موارد زیر هستند:

  • موسسات پس از دوره متوسطه عمومی مانند کالج یا دانشگاه یا CEGEP در استان کبک

  • مدارس خصوصی هم رده با کالج در استان کبک

  • مدارس خصوصی کانادا که می‌توانند به صورت قانونی تحت قانون استانی خود مدارک تحصیلی و آموزشی ارائه بدهند

آیا دانشجو می‌تواند فرزندان خود را با خود به کانادا بیاورد؟

فرزندان دانشجویان می‌توانند آن‌ها را در کانادا همراهی کنند. اگرچه باید برای آن‌ها درخواست ویزای اقامت موقت-Temporary Resident Visa (TRV)- یا مجوز الکترونیکی سفر –Electronic Travel Authorization (eTA)- ارائه شود.

آیا فرزندان دانشجویان برای ماندن در کانادا باید study permit جداگانه داشته باشند؟

اگر فردی در کانادا study permit یا work permit معتبر دارد فرزندان خردسال او می‌توانند بدون داشتن study permit درس بخوانند. متقاضی تحصیل در کانادا باید در فرم درخواست خود قید کند که فرزندان خود را به کانادا مي‌آورد.
برای همراهی فرزندان نیازی به ارائه نامه پذیرش از موسسه آموزش معین در کانادا نیست. زمانی که فرزندان به سن قانونی برسند آن‌ها نیز باید برای تحصیل اقدام به دریافت study permit کنند.
اگرچه سن قانونی در هر منطقه و ناحیه متفاوت است اما معمولا سن ۱۸ سالگی یا ۱۹ سالگی به عنوان سن قانونی شناخته می‌شود. هرکسی که زیر سن قانونی باشد خردسال محسوب می‌شود.

آیا می‌توان پیش از اقدام برای تحصیل از کانادا، دیدن کرد؟

بله. دانشجویان می‌توانند پیش از این‌که شروع به تحصیل در کانادا کنند به عنوان بازدید کننده به این کشور سفر کنند. البته متقاضی باید بررسی کند که آیا برای سفر به ویزای اقامت موقت (TRV) نیاز دارد یا باید مجوز الکترونیکی مسافرت (eTA) اخذ کند.
گفتنی است، اتباع کشورهای مشخصی باید برای بازدید از کانادا ویزا اخذ کنند.

آیا این امکان وجود دارد که با وجود نقص در مدارک بازهم درخواست ارائه شود و در روزهای آتی درخواست با مدارک کامل‌تر بروزرسانی شود؟

برای درخواست study permit مدارک باید کامل باشند. افسر ویزا ممکن است با توجه به مدارک اولیه شانس مجددی به متقاضی برای تکمیل مدارک خود ندهد.

آیا کودکان زیر سن قانونی می‌توانند در کانادا درس بخوانند؟ نگهداری به چه معناست؟

هر منطقه و استانی در کانادا قوانین خاص خود را در رابطه با سن قانونی دارد. سن قانونی در اکثر مناطق معمولا ۱۸ یا ۱۹ سالگی است. برای کسانی که زیر سن قانونی هستند شرایط خاصی در نظر گرفته شده است تا بتوانند در کانادا درس بخوانند. کودکان باید با والدین و یا یک سرپرست به کانادا بیایند یا در کانادا شخصی از آن‌ها نگهداری کند.
نگهبان یا نگهدار کسی است که شهروند کانادا است یا اقامت دائم کانادا را دارد و برای مراقبت از خردسالان در کانادا منصوب شده است. افسر مهاجرت باید متقاعد شود که کودکان زیر سن قانونی که برای درس خواندن به کانادا می‌‌آیند، زمانی که به این خاک وارد شدند به گونه صحیح از آن‌ها  مراقبت می‌شود.
خردسالانی که به همراه دانشجویان به کانادا می‌آیند و در صدد دریافت Study permit هستند باید یک نگهبان یا نگهدار را برای مراقبت در کانادا استخدام کنند. در همین رابطه باید بین این نگهبان یا محافظ و والدین در کشور متبوع اعلامیه‌ای به امضا برسد و سپس توسط یک وکیل یا یک دفتر اسناد رسمی قانونی شود.

آیا برای برنامه‌های آموزش از راه دور نیز می‌توان study permit دریافت کرد؟

آموزش از راه دور می‌تواند به صورت دوره‌های آموزش الکترونیکی، مکاتبه‌ای و یا کلاس‌های آنلاین باشد. آموزش از راه دور فرایندی است که در خلال آموزش از فناوری استفاده می‌شود و نیاز به حضور فیزیکی دانشجو در محلی که برگزار می‌شود نیست. Study permit برای آموزش از راه دور صادر نمی‌شود.
البته اگر بخشی از دوره آموزش از راه دور درون خاک کانادا باشد و دوره این آموزش بیشتر از ۶ ماه باشد، دانشجو می‌تواند برای دوره درون کانادایی study permit دریافت کند. مدت زمان این study permit برحسب مدت زمان دوره آموزشی است که درون خاک کانادا برگزار می‌شود.

برای دانشجویان خارجی که می‌خواهند در خاک کانادا اقامت دائم بگیرند و زندگی کنند چه نوع برنامه‌های مهاجرتی وجود دارد؟

تحصیلات می‌تواند به دانشجویان خارجی مسیر‌هایی را برای اقامت دائم در کانادا نشان بدهد. طیف وسیعی از برنامه‌های فدرال و استانی وجود دارند که دانشجویان می‌توانند از این مسیرها نسبت به دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند که در بعضی از موارد حتی نیازی به پیشنهاد کاری –job offer- هم نیست. متقاضیان می‌توانند از طریق برنامه Express Entry نسبت به اخذ ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

باتوجه به شرایط کرونایی که وجود دارد اگر بخواهیم درخواست ویزای دانش آموزی بدهیم چه مدت طول میکشد تا به نتیجه برسیم؟

در حال حاضر با توجه به اینکه تمام دوره‌ها به صورت آنلاین میباشد امکان دریافت ویزا بسیار پایین است و بهتر است برای ترم های بعد و یا سال تحصیلی آینده اقدام نمایید.
علاوه بر این با توجه به محدودیت های پروازی با دریافت ویزا شما امکان ورود به کشور را نداشته و عملا اقدام آن به صلاح شما نیست

من دانشجوی ارشد ترم دوم فیزیک هستم و قصد دارم برای ارشد مجدد برای کانادا اپلای کنم(با استادی مکاتبه داشتم).سوال من این هست که آیا من به استاد یا در هنگام سفارت بهشون بگم که دارم ارشد میخونم و میخوام ارشد مجدد به کانادا بیام؟یا نه،اگه نگم آیا مشکلی در روند ویزا به وجود میاد؟

عدم اعلام واقعیت در آینده میتونه براتون دردسر ساز باشه. در ضمن داشتن مدرک فوق لیسانس از ایران برای شما در برخی موارد امتیاز هست و اینکه دوباره در کانادا قصد دارید فوق لیسانس بخونید هیچ مشکلی نخواهد داشت

پاسخ خود را پیدا نکردید؟

درصورتی که پاسخ سئوال خود را پیدا نکردید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. همچنین با ارسال سئوال خود به ما کمک میکنید تا این صفحه را کامل‌تر کنیم.