سمانه کاوئی

عضو رسمی سازمان مهاجرت کانادا


مهاجرت من یک پروسه طولانی بود که تقریبا از سال ۱۹۹۸ شروع شد. زمانی که پدرم زمزمه های مهاجرت را پس از سال‌ها بررسی و تحقیق بیشتر، در خانواده مطرح کرد. در سال ۲۰۰۲ به همراه خانواده برای اولین بار به کانادا شهر تورنتو سفر کردم.

من که در آن دوره محصل دبیرستان بودم، به سرعت با جامعه اخت شده و زبان انگلیسی را عالی یاد گرفتم. در دبیرستان همیشه جزو شاگردان برتر بودم و تحصیل برایم امری بسیار آسان بود.

بعد از چندین ماه تلاش مداوم نهایتاً پدرم تصمیم به برگشتن به ایران گرفت و متاسفانه من از ادامه تحصیل و زندگی در کانادا محروم شدم. پس از چندین سال رفت و آمد و تمدید اقامت نهایتاً در سال ۲۰۱۰ خانواده ی من مجددا تصمیم به بازگشت اما این بار به ونکوور گرفتند؛ اما در آن زمان من بعد از طی مسیری بسیار سخت و قبولی در کنکور ارشد مشغول تحصیل در ترم اول رشته زیست سلولی و مولکولی بودم! بنابراین تصمیم گرفتم در ایران بمانم و برعکس اکثر خانواده ها پدر و مادر و خواهرم به کانادا رفتند و من در ایران ماندم! ۴ سال زندگی تنها در ایران و تحصیل و کار و کسب تجربه دوران بسیار خوبی را برایم رقم زده و خاطرات زیبایی برایم ساخت در این دوره با همسرم آشنا شدم و تصمیم گرفتیم به اقامت رو به ابطالم یک شانس مجدد بدهیم.

من که دیگر خیلی با مهاجرت موافق نبودم قبول کردم که به مدت کوتاهی کانادا را امتحان کنم و اگر کفه‌ی ماندن ترازو سنگین‌تر بود زندگی دائم در کانادا را انتخاب کنم. ازاین‌رو به‌تنهایی به کانادا سفرکرده و چند ماهی کنار خانواده‌ام زندگی کردم. چند ماهی که شاید از سخت‌ترین و غمناک‌ترین ماه‌های زندگی‌ام بود. کم‌کم با جامعه اخت شده و کار پیدا کردم و طی سفری به ایران با همسرم عقد کرده و پس از برگشت روند اسپانسر کردن را آغاز کردم. بعد از ۱۸ ماه بالاخره به نتیجه رسید! همسرم به من پیوست تا زندگی جدیدمان را شروع کنیم. در این مدت به دلیل تجارب کاری متنوع و محبت اعضای پیج اینستاگرام به این نتیجه رسیدم که شغلی که در ارتباط با مردم و کمک به آن‌ها و رساندن به آرزوهایشان باشند را بسیار بیشتر از کارهای با سلول‌ها و مولکول‌ها دوست دارم و ازآنجایی‌که همیشه کارها را بنیادی و از راه درست انجام می‌دهم در دوره آموزشی مشاوره‌ی مهاجرت شرکت کرده و مدارک قانونی لازم را دریافت و شروع به کار نمودم. حال پس از کسب تجارب فراوان یار و یاور شما در مسیر تحقق آرزوهایتان خواهم بود.