فرآیند تقاضای وضعیت پناهندگی کانادا

فرآیند تقاضای پناهندگی کانادا چندین مرحله دارد که به شرح زیر است:

شایستگی برای وضعیت پناهندگی کانادا

هر فردی می‌تواند برای درخواست وضعیت پناهندگی کانادا اقدام کند، البته فردی که یکی از موارد زیر را داشته باشد نمی‌تواند این درخواست را ارائه بدهد:

  • فرد مدعی قبلاً متقاضی پناهندگی در کانادا بوده است؛
  • مدعی پناهنده کشور دیگری است و باید به آن کشور برگردانده شود؛
  • فرد مدعی از طریق یک «کشور امن سوم» برگزیده به کانادا آمده است؛
  • فرد مدعی بر اساس مسائل امنیتی، سابقه جنایی، جنایت سازمان‌یافته یا تخطی از قوانین حقوق بشر یا حقوق بین‎الملل شایسته ارائه درخواست پناهندگی نیست.

توجه: کانادا طبق توافق‎نامه‎ای که با ایالات‌متحده امضاء کرده، این کشور را به‌عنوان یک «کشور امن سوم» برگزیده است بنابراین مدعیانی که از طریق آمریکا می‌آیند یا حتی از آن عبور می‎کنند، نمی‌توانند در مرز کانادا ادعای درخواست پناهندگی کنند و به آمریکا برگردانده می‎شوند.

در فرایند درخواست وضعیت پناهندگی کانادا، ابتدا یکی از اداره‎‌های مهاجرت این کشور تصمیم می‎گیرد آیا یک کیس ادعای درخواست مهاجرت، قانونی و مشروع است یا نه. اگر فرد در مرز کانادا ادعای درخواست پناهندگی کرده است، انتظار می‎رود برای تشخیص استحقاق وی سریعاً تصمیم گرفته شود.

اگر برای شروع، ادعای پناهندگی در یک اداره مهاجرت داخلی کانادا درخواست داده شود، فرآیند تصمیم‎گیری درباره درخواست بسیار طولانی‎تر است.

مطلب مرتبط
کانادا روش اقامت دائم را برای خواستاران پناهجویی در حوزه سلامت ارائه می دهد

 

ارجاع به هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا

اگر ازنظر یک اداره مهاجرت ادعای متقاضی واقعی باشد، پرونده در مرحله بعد به یک دادگاه اجرایی مستقل به اسم هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRB) فرستاده می‎شود. IRB مشخص می‎کند آیا مدعی یک پناهنده واقعی و شایسته محافظت دولت کانادا است یا نه. مدعی ابتدا باید یک فرم اطلاعات شخصی (PIF) پر کند و آن را در اختیار IRB قرار دهد.

تقریباً ۱۲ ماه بعد، مدعی در یک جلسه دادگاه در حضور یک عضو IRB شرکت می‎کند. در موارد نادر، زمانی که مدارک کاملاً شفاف هستند، ادعای فرد ممکن است بدون نیاز به حضور وی در دادگاه پذیرفته شود.

تصمیم در مورد وضعیت پناهندگی کانادا

اگر IRB مشخص کند مدعی یک پناهنده واقعی است، متقاضی تحت حفاظت دولت کانادا قرار می‎گیرد و می‎تواند درخواست اقامت دائم کانادا را داشته باشد.

اگر درخواست مدعی از سوی IRB رد شود، می‎تواند در دادگاه فدرال کانادا درخواست تجدیدنظر کند. اگر دادگاه فدرال حق را به مدعی ندهد، احتمالاً او را از کانادا اخراج خواهند کرد.

پیش از اخراج، مدعی می‎تواند درخواست ارزیابی مخاطرات پیش از اخراج (PRRA) کند؛ مانند ادعای پناهندگی شروط مشابهی برای محافظت از مدعی ارزیابی می‎شوند، ولی به‌جای IRB، اداره مهاجرت کانادا، دراین‌باره تصمیم‌های لازم را می‎گیرد.

مطلب مرتبط
طبق حکم دادگاه کانادا، ایالات متحده آمریکا دیگر بعنوان "کشور سوم امن" شناخته نمی شود

در پرونده‎هایی که از قبل توسط IRB بررسی‌شده‌اند، تنها تغییراتی پذیرفته می‎‌شوند که از زمان رأی IRB رخ‌داده‌اند.

در بعضی از موارد، حتی متقاضیانی که شایسته درخواست ادعای پناهندگی نیستند هم می‌توانند برای یک‌بار درخواست ارزیابی مخاطرات پیش از اخراج (PRRA) را ارائه دهند.

افرادی که ادعای پناهندگی آن‎ها رد یا تعلیق می‎شود، در پایان فرایند می‎توانند درخواست ارزیابی مخاطرات قبل از اخراج (PRRA) کنند. این درخواست فرصتی برای افرادی است که در معرض اخراج از کانادا قرار دارند و خطراتی را که در صورت اخراج با آن‎ها روبه‌رو خواهند شد، به‌صورت کتبی توضیح می‎دهند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram