طبق حکم دادگاه کانادا، ایالات متحده آمریکا دیگر بعنوان “کشور سوم امن” شناخته نمی شود

دادگاه فدرال کانادا، ایالات متحده امریکا را از توافقنامه کشور سوم امن حذف کرده است، که در صورت آغاز به کار هزاران پناهجو را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

توافقنامه کشور سوم امن، میان کانادا و ایالات های متحده امریکا عنوان می کند که پناه‌جویان باید در اولین کشور امنی که به آن می‌رسند درخواست حمایت کنند. بسیاری از افراد از زمان مطرح شدن این شرط در سال ۲۰۰۴ بازگردانده شده اند،  و در سال ۲۰۱۶ با شدت گرفتن قابل توجه این موضوع، کابینه ریاست جمهوری ترامپ مهاجران فاقد مدارک قانونی در ایالتها را مورد هدف قرار داد.

از آن پس، مهاجران، وکلا و گروه های حامی از کانادا خواستند تا توافقنامه با ایالت های متحده امریکا را پایان بخشد، مبنی بر اینکه این کشور دیگر یک کشور امن محسوب نمی شود.

از نظر قاضی دادگاه فدرال ان مری مکدونالد، این توافقنامه با قانون اساسی مغایرت دارد. حکم ۲۲ جولای عنوان می کند که اقدام به فرستادن مردم به ایالات متحده امریکا، جایی که آنها در خطر بازداشت قرار دارند، نقض حق زندگی، آزادی و امنیت آنهاست.

اساسنامه کانادایی به حقوق و آزادی ها هر کسی که در کانادا حضور یابد اعمال می‌شود، مانند افرادی که برای پناهندگی وارد این کشور می شوند.

مطلب مرتبط
کانادا مهاجرت را برای تابعان هنگ‌کنگ و متقاضیان پناهجویی آن آسان می کند

این تصمیم‌گیری در حال حاضر تحت تاثیر فشارهای سیاسی است، همانطور که دپارتمان قضایی کانادا ۳۰ روز زمان دارد تا تصمیم بگیرد که آیا قصد بررسی حکم را دارد یا خیر. اگر دولت درخواست بررسی ندهد، این تصمیم‌گیری در طی ۶ ماه شروع به کار می کند.

با این وجود اگر آنها درخواست بررسی بدهند، این تصمیم تا زمان ارائه نتیجه گیری نهایی به تعویق خواهد افتاد.

اگر دولت فدرال استیناف را ببرد، حکم ارائه شده در ۲۲ جولای می تواند از بین برود و یا آنها می توانند در یک تصمیم گیری جدید به توافق برسند. اگر استیناف رد شود سپس حکم قبل پابرجا باقی خواهد ماند، و تحت توافقنامه کشور سوم امن،  پناهجویانی که از مرز ایالتهای متحده آمریکا و کانادا عبور می کنند بازگردانده نخواهند شد.

ندیرا جمال مصطفی, یکی از متقاضیان پناهجو که این توافق نامه را به چالش می کشاند، پس از باز گردانده شدن در مرز کانادایی بازداشت شد و به مدت یک هفته در بازگشت انفرادی نگهداری شد.

حکم شامل شهادتنامه او بود که تجربه او را ترسناک و به عنوان یک ضربه روانی توصیف می کند. او عنوان کرد که بخاطر نخوردن غذا ۱۵ پوند وزن از دست داد، او می‌گوید که به او گوشت خوک داده شده بود با وجود این که به مسئولان گفته بود که او به خاطر دلایل مذهبی نمی‌تواند آن را بخورد. او و پناهجویان دیگر آنجا را بعنوان مکانی بیش از حد سرد توصیف کردند. مصطفی برای یک ماه پیش از آزادی براساس قرارداد، در ایالات متحده امریکا در حبس بود.

مطلب مرتبط
با ویزای توریستی کانادا میشه پناهندگی گرفت؟

مکدونالد در حکم خود نوشت،«دادگاه نمی تواند به پیامدهای ناشی از اقدامات خانم مصطفی برای تبعیت از (توافقنامه کشور سوم امن)  بی تفاوت باشد». «شواهد به روشنی نشان می دهد که افرادی که توسط مسئولان کانادایی به ایالت های متحده امریکا بازگردانده شدند بعنوان یک مجازات حکم بازداشت می گیرند».

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram