کانادا مهاجرت را برای تابعان هنگ‌کنگ و متقاضیان پناهجویی آن آسان می کند

کانادا مسیرهای مهاجرتی را به روی تابعان هنگ کنگ که برای کار تحصیل یا پناهجویی به کشور وارد می شوند باز می کند.

کانادا دو مسیر مهاجرتی جدید برای مان هنگ کنگ و راه‌اندازی می‌کند و ضوابط جدید برای متقاضیان پناهجویی مطرح می‌کند.

وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو در دوازدهم نوامبر اطلاعیه را مطرح کرد مبنی بر اینکه این اقدامات در برنامه سطوح مهاجرتی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳عنوان شدند.

این ضوابط از تعهدات کانادا برای حفظ ارتباط با کانادا و هنگ‌کنگ در پاسخ به اجرای قانون امنیت ملی دولت چین که در تاریخ سی ام ژوئن ۲۰۲۲ اجرا شد، حمایت می‌کند. این قانون با موضوعاتی مانند جدایی ایالت ها، فروپاشی،ترور و توطئه با نیروهای خارجی به‌صورت جرم رفتار می‌کند و تعاریف بسیار گسترده‌ای از این جرایم مطرح می کند که حقوق و آزادی های انسانی را تضعیف می کند.

وزیر عنوان کرد که شهروندان کانادایی و تابعان دائمی در هنگ کنگ از رسییدگی سریع به پرونده‌هایی که برای بازگشت به آن نیاز دارند برخوردار خواهند بود. اعضای خانواده کانادایی ها نیز ممکن است تحت معافیت های موجود به کانادا سفر کند و باید برای ۱۴ روز پس از رسیدن به خاک کانادا قرنطینه شوند.

تقریبا ۳۰۰ هزار کانادایی در حال حاضر در هنگ کنگ زندگی می‌کنند که یکی از بزرگترین جوامع کانادایی خارج از کشور است.

 

دو روش مهاجرتی جدید برای تابعان هنگ کنگ

کانادا به روند رسیدگی به مجوز برای جوانان واجد شرایط هنگ کنگ که می‌خواهند برای کار یا تحصیل به کانادا بیایند سرعت می بخشد.

مطلب مرتبط
کانادا روش اقامت دائم را برای خواستاران پناهجویی در حوزه سلامت ارائه می دهد

اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا یک  مجوز کار باز جدید به فارغ‌التحصیلان هنگ کنگ ارائه می دهد. این مجوز می تواند تا سه سال معتبر باشد و تجربه به دست آمده می تواند شرایط درخواست برای اقامت دائم را فراهم کند. دارندگان این نوع از مجوزهای کاری می‌توانند از طریق روش های موجود مانند سیستم اکسپرس انتری یا یکی از دو برنامه مهاجرتی جدید که به طور ویژه برای جوانان هنگ کنگ در نظر گرفته شده است درخواست خود را ارائه دهند.

ضوابط صلاحیت سنجی برای این مجوز کار باز فارغ التحصیلان موسسات عالی را  مورد توجه قرار می‌دهد که تحصیلات خود را در ۵ سال گذشته در کانادا یا خارج از کانادا تکمیل کرده‌اند. کودکان وابسته، همسران یا شریکان زندگی نیز می توانند در صورت واجد شرایط بودن برای مجوز کار یا تحصیل درخواست دهند. دولت تاریخ زمانی که این برنامه آغاز خواهد شد را عنوان نمی کند اما به گفته دولت به زودی راه اندازی خواهد شد.

در سال ۲۰۲۱ برای تابعان دائمی دو روش مهاجرتی جدید عنوان خواهد شد. اولین روش برای تابعان پیشین هنگ کنگ است که حداقل یک سال تجربه کار مجاز در کانادا داشته اند، و از سطح حداقلی زبان و تحصیلات برخوردارند. روش دیگر برای افرادی از که از موسسات آموزش عالی و کانادایی فارغ التحصیل شده اند. این افراد اکنون می‌توانند مستقیم برای اقامت دائم درخواست دهند.

مطلب مرتبط
فرآیند تقاضای وضعیت پناهندگی کانادا

برای هر دوی این روش های جدید متقاضیان می‌توانند شامل همسران، شریکان زندگی و کودکان وابسته در داخل خاک کانادا درخواست آنها باشند.

کانادا نیز روند رسیدگی به مجوز برای افراد واجد شرایط هنگ کنگ که می‌خواهند در کنار تحصیل و کار کنند را سرعت می بخشد.

 

ضوابط برای متقاضیان پناهجویی از هنگ کنگ

با توجه به این که مشارکت در اعتراضات صلح آمیز در کانادا یک جرم محسوب نمی شود افرادی که برای اعتراض دستگیر یا محکوم شده‌اند غیر قابل قبول در نظر گرفته نمی شوند.

کانادا در حال اجرای یک معافیت برای ممنوعیت ۱۲ ماهه در مورد ارزیابی خطرات پیش از جابجایی برای تابعان هنگ کنگ است. عموما افرادی که درخواست پناهجویی آنها رد میشوند حداقل برای یک سال از تاریخ تصمیم گیری  برای درخواست مجدد واجد شرایط نیستند. در نتیجه این معافیت جدید برخی که قبلاً واجد شرایط نبودند اکنون ممکن است برای ارزیابی دیگری پیش از جابجایی دیگری به کانادا درخواست دهند.

تابعان هنگ کنگ و افراد خارجی دیگری که در کانادا هستند هنوز به سیستم پناهجویی دسترسی دارند. پرونده ی متقاضیان واجد شرایط پناهجویی بر اساس ارزش های فردی و شواهدی که به اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت قرارداد ارائه می دهند مورد تصمیم گیری قرار می‌گیرد.

تابعان هنگ کنگ که در خطر پیگیری قانونی هستند و یا به کشور دیگری فرار کرده اند ممکن است تحت برنامه موجود سکونت در کانادا شرایط شناخته شوند، مانند برنامه اسپانسرشیپ خصوصی برای پناهجویان و برنامه پناهجویان تحت کمک‌های دولت.

مطلب مرتبط
طبق حکم دادگاه کانادا، ایالات متحده آمریکا دیگر بعنوان "کشور سوم امن" شناخته نمی شود

 

ضوابط دیگر برای تابعان هنگ کنگ

کانادا در حال حاضر به طور موقتی ازهزینه رسیدگی به پرونده تابعان هنگ کنگ در کانادا که برای تمدید اقامت خود درخواست می‌دهند صرف نظر می‌کند.

اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا نیز در حال ارتقای اقدامات خود برای جذب جوانان هنگ کنگ برای تحصیل در کانادا است. سازمان مهاجرتی رسیدگی به درخواست های تجربه بین المللی کانادا برای جوانان هنگ کنگ را از سر خواهد گرفت که اخیراً به خاطر شیوع ویروس کرونا با وقفه روبه رو شده است. حتی با وجود محدودیت های سفر مردم می‌توانند تحت برنامه تجربه بین المللی کانادا در شرایطی که دارای پیشنهاد شغلی هستند به کانادا سفر کنند

 

اداره مهاجرت کانادا نیز ویزاهای برتر برای والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را ارتقا می‌دهد و این امر به آنها اجازه می دهد تا در طی یک دوره ۱۰ ساله چندین بار به کانادا بیایند و حداکثر تا دو سال در یک زمان در کانادا اقامت داشته باشند.

در نهایت اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا منابعی را برای سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به درخواست های اقامت دائم در نظر گرفته است. همسران و شریکان زندگی که از کانادا در خصوص خود را ارائه می دهند می توانند برای یک مجوز کاری باز درخواست دهند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram