با ویزای توریستی کانادا میشه پناهندگی گرفت؟

برخی افراد هستند که تلاش می‌کنند با گرفتن ویزای توریستی بعد از رسیدن به کشور کانادا درخواست پناهندگی بدهند. اما آیا می‌توان با ویزای توریستی، پناهندگی کشوری را به دست آورد؟

کشورهای زیادی در دنیا هستند که هر ساله به دلایل مختلف از جمله شرایط ویژه‌ی شغلی، توریستی، تحصیلی و… مهاجران انبوهی را در خاک خود جای می‌دهند. از این رو افراد ویزای توریستی به طرق مختلف وارد کشور مقصد می‌شوند.

یکی از کشورهایی که مهاجران زیادی از جمله ایرانیان را در خود جای داده، کشور کانادا است. برخی از مهاجرانی که وارد کانادا می‌شوند، ویزای کاری یا تحصیلی دارند، اما برخی دیگر هستند که با ویزای توریستی وارد این کشور می‌شوند.

حال سوال مهم اینجا است که وقتی مهاجران با توجه به شرایط موجود و بررسی موقعیت خود در کشور کانادا تصمیم به اخذ اقامت این کشور بگیرند، آیا می‌توان با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را به دست آورد؟ برای پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

براساس آمارهای منتشر شده کشور کانادا سالیانه بیش از ۳۰ میلیون نفر بازدیدکننده دارد که از سراسر دنیا با ویزاهای مختلف از جمله ویزای توریستی وارد این کشور می‌‌شوند. افرادی که با ویزای توریستی وارد کانادا می شوند، بعد از گذشت مدتی تصمیم می‌گیرند درخواست پناهندگی یا اقامت دائم ارائه کنند که پذیرش این موضوع همیشه و به راحتی امکان‌پذیر نیست.

مطلب مرتبط
سازمان مهاجرتی سماکاو

آیا می‌توان با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را به دست آورد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که پاسخ مثبت است. اما برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم یا درخواست پناهندگی باید مدارک قابل قبولی را ارائه کنید یا واجد شرایط تعیین شده باشید که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

برای اینکه شخصی بتواند با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را بگیرد و بتواند اقامت دائمی داشته باشد، باید با یکی از شهروندان یا اتباع کانادایی که اقامت دائم این کشور را دارند ازدواج کند. فردی که می‌خواهد پناهندگی کانادا را بگیرد باید با یکی از شهروندان یا اشخاصی ازدواج کند که اقامت دائم دارند، سن او بیش از ۱۸ سال باشد و بتواند برای سه سال، متقاضی را تامین مالی کند. پس از دو سال فرد متقاضی می‌تواند درخواستی ارائه کند که در صورت پذیرش با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را بگیرد.

اما نکته‌ مهم اینجا است که اگر فردی بخواهد با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را بگیرد می‌تواند از همان بدو ورود درخواست خود را ارائه کند تا ابتدا بعد از بررسی‌های لازم و پذیرش از سوی دولت کانادا بتواند اقدامات بعدی را انجام دهد.

یکی دیگر از شرایطی که فرد می‌تواند با ویزای توریستی درخواست پناهندگی و اقامت دائم بدهد این است که فرزند او در خاک کانادا متولد شده باشد. در این صورت پدر و مادر می‌تواند در خواست اقامت طولانی مدت کرده و در این مدت از روش‌های مختلفی چون کار کردن در کانادا بتواند شرایطی را برای اقامت دائم خود فراهم کند.

مطلب مرتبط
طبق حکم دادگاه کانادا، ایالات متحده آمریکا دیگر بعنوان "کشور سوم امن" شناخته نمی شود

برای این وضعیت علاوه بر این که فرد باید کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، باید از سوی یک مرکز آموزش عالی نیز به صورت مشروط پذیرفته شود. شرط پذیرفته شدن این است یک درس پیش‌نیاز را در خاک پاس کند.

در نهایت با وجود اینکه با روش‌های مختلفی چون تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی یا ویزای کار، امکان تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم وجود دارد، ولی اگر فردی بخواهد با ویزای توریستی پناهندگی کانادا را به دست آورد باید مراحل سختی را پشت سر بگذارد و بداند که احتمال رد شدن درخواست او وجود دارد. از همان ابتدا مدت زمان اقامت و تشخیص صلاحیت دریافت پناهندگی و اقامت دائم فرد متقاضی برعهده‌ افسر مهاجرت و دولت کانادا است.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram