فهرست مطالب بیان شده در: ویزای کار کانادا

کشور کانادا در زمره پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین کشورها قرار دارد. این کشور با مساحتی در حدود 9 میلیون کیلومترمربع وسعتی معادل 6 برابر ایران دارد و بعد از روسیه در رتبه دوم پهناورترین کشور دنیا قرار دارد. علی‌رغم وسعت زیاد، کانادا جمعیت کمی دارد و به همین دلیل از مهاجرین سایر کشورها بسیار استقبال می‌کند. زبان رسمی کانادا فرانسه و انگلیسی است. ازآنجاکه شهر اتاوا بزرگ‌ترین و با قدمت ترین شهر کانادا است توسط ملکه ویکتوریا به‌عنوان پایتخت این کشور تعیین گردید.

کشور کانادا با ایالات‌متحده آمریکا مرز مشترک دارد که البته طولانی‌ترین مرز زمینی جهان محسوب می‌شود. از شهرهای مهم کانادا از غرب به شرق می‌توان ونکوور، ادمونتون، کلگری، ساسکاچوان، وینیپگ، تورنتو، اتاوا و مونترال را نام برد. اگر قصد اخذ ویزای کار کشور کانادا رادارید برای آگاهی از مدارک ویزای کار کانادا با ما همراه باشید.    

مدارک نرخ بیکاری در کانادا

یکی دیگر از پیش‌نیازهای مدارک ویزای کار کانادا، بررسی نرخ بیکاری در این کشور است. بر اساس آمارهای جمع‌آوری‌شده نرخ بیکاری در سپتامبر 2019 با کاهش 0.2% نسبت به ماه قبل به 5.5% درصد رسیده است. کانادا با سود حاصل از ایجاد کارهای تمام‌وقت در ماه ژوئن کمترین نرخ بیکاری را تجربه کرد. نرخ بیکاری در کانادا از سال 1966 تاکنون به‌طور میانگین 7.62 درصد بوده، این آمار در  دسامبر سال 1982 با عدد 13.10 درصد به بالاترین و در ژوئن 1966 به پایین‌ترین میزان با عدد 2.90 درصد رسیده است.

در ماه سپتامبر، اشتغال در انتاریو و نوا اسکوشیا نسبت به سایر استان‌ها بیشترین افزایش را داشت؛ که البته بیشتر این آمار مربوط به افزایش اشتغال در بخش دولتی و افزایش کارگرانی است که به‌صورت خوداشتغالی فعالیت می‌کنند. اشتغال مردان در بازه سنی 25 تا 54 سال وزنان سالمند نیز افزایش داشته است درحالی‌که برای سنین بالاتر از 55 سال تغییری به وجود نیامده است.

در مورد جوانان 15 تا 24 سال نیز، وضعیت اشتغال ثابت مانده است. نمودار زیر نرخ بیکاری در کانادا را نشان می‌دهد.

مدارک ویزای کاری کانادا

اگر قصد اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ویزای کاری رادارید و یا به دنبال مدارک ویزای کار کانادا هستید، باید بدانید جستجوی کار در کشور کانادا با عنوان Federal Skilled Worker) Express Entry) و بر اساس جدول امتیازبندی انجام می‌پذیرد. در این روش فرد متقاضی مطابق با امتیازی که از فاکتورهای سن، مدرک زبان، تحصیلات، سابقه کاری می‌آورد با کسب حداقل 67 امتیاز از 100 وارد مرحله دوم می‌شود. شایان‌ذکر است زمانی شما واجد شرایط ورود به کانادا از طریق این سیستم خواهید بود که مدرک تحصیلی شما در شمار مشاغل موردنیاز کشور باشد و مدرک تحصیلی نیز مورد تائید این کشور قرار گیرد.

در مرحله دوم وارد pool یا استخر می‌شوید که سیستم امتیازبندی آن از مرحله اول متفاوت است. برای خروج از استخر مجازی حداکثر امتیاز در نظر گرفته‌شده 1.200 است، اما از حدود امتیاز ۴۵۰ متقاضیانی که در استخر هستند موردبررسی قرارگرفته و در صورت کسب امتیاز لازم در این مرحله موفق به خروج از استخر می‌شوند و واجد شرایط اخذ اقامت دائم کانادا خواهند شد.
کارگران خارجی با دریافت ویزاهای موقت مبتنی بر پیشنهاد شغلی هم می‌توانند وارد خاک کانادا شوند. ویزاهای کاری کانادا تحت عنوان برنامه‌های موقت کارگر خارجی (TFWP) توسط مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می‌گردد. TFWP باهدف کمک به کارفرمایان کانادایی با استخدام نیروی کار خارجی به دنبال پاسخ به کمبود نیروی کار است.

برنامه‌های کاری موقت کارگران خارجی به 4 دسته تقسیم می‌شود: کارگرانی که مهارت بالایی دارند، کارگران کم مهارت، کارگران کشاورزی فصلی و برنامه‌های نگهداری و پرستاری. کارگران خارجی در این حالت باید قبل از ورود به کانادا یک پیشنهاد شغلی مصوب و اجازه کار داشته باشند.

IRCC با همکاری اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) در ابتدا اطمینان حاصل می‌کند که شهروندان کانادایی و یا کسانی که اقامت دائم کانادا رادارند واجد شرایط استخدام در آن شغل نمی‌باشد و پس‌ازآن با استخدام کارگر خارجی توسط کارفرمای کانادایی موافقت می‌نمایند چراکه کارفرما باید ثابت کند استخدام نیروی کار خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادا ندارد.

مدارک بررسی ویزای همراه

افرادی که قصد کار در کانادا و اخذ اقامت کاری در کانادا رادارند قطعاً با فراهم کردن مدارک ویزای کار کانادا به دنبال راهی هستند که همسر و فرزندانشان را نیز به‌عنوان همراه در کنار خود داشته باشند اما نکته‌ای که حائز اهمیت است تعریف همراه است.

فرد متقاضی دریافت اقامت کاری در کانادا می‌تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال را به‌عنوان همراه معرفی نموده و آن‌ها نیز اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. شایان‌ذکر است فرد متقاضی زمانی که برای جمع‌آوری مدارک ویزای کاری در کانادا اقدام می‌کند برای همراهانش نیز درخواست دهد تا به‌صورت هم‌زمان موفق به دریافت ویزای کانادا گردند.

مدارک جهت تشکیل پرونده

شخص متقاضی کار در کانادا باید کلیه مدارک ویزای کار کانادا و اجازه کار در کانادا را از کارفرمای خود دریافت کند و همچنین اسناد و برگه‌های زیر را نیز جهت ارائه فراهم آورد:

 • قطعه عکس از شخص متقاضی و اعضای خانواده
 • D’Acceptation du Quebec
 • (IMM1295)
 • (IMM5645)
 • (IMM5488)
 • (IMM5476)

میزان حقوق در کانادا

قبل از اقدام به جمع‌آوری مدارک ویزای کار کانادا شاید برایتان مهم باشد که میران درآمد در این کشور را نیز بررسی کنید. حقوق در کانادا از 824 دلار کانادا به‌عنوان حداقل حقوق در ماه شروع می‌شود و حداکثر میزان حقوق دریافتی 26.959 دلار کانادا است.

متوسط حقوق 5.905 دلار کانادا در ماه است. درواقع متوسط حقوق نشان‌دهنده این موضوع است که نیمی از مردم کمتر از 5.905 دلار درآمد دارند و درآمد نیمی دیگر بیشتر از این مبلغ می‌باشد.

بامطالعه نمودار توزیع حقوق آنچه استنباط می‌شود این است که 25% مردم کمتر از 3.028 دلار درآمد دارند و 75% جمعیت کانادا بیش از 3.028 دلار درآمد دارند بامطالعه از نمودار توزیع حقوق، 25٪ از مردم کمتر از 3،028 CAD درآمد کسب می‌کنند درحالی‌که 75٪ از آن‌ها بیش از 3،028 CAD درآمد دارند.
در جدول زیر میزان درآمد سالیانه برخی از مشاغل را در کشور کانادا به‌صورت میانگین آورده‌ایم:

مشاغل

میانگین درآمد سالیانه / دلار کانادا

حسابدار

57.000

کتابدار

41.000

مدیر منابع انسانی

77.000

دستیار امور اجرایی

38.000

طراح گرافیک

45.000

معلم

40.000

مشاغل موردنیاز 2019 کانادا

طبقه‌بندی مشاغل در کانادا از سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل (NOC) پیروی می‌کند. در این نوع طبقه‌بندی بر اساس وظایف کاری مشاغل به چند گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

مشاغلی مانند مدیران رستوران، مدیران معادن و ناخدایان ساحل که کار ماهیگیری را انجام می‌دهند شامل می‌شود

 • A شامل آن دسته از مشاغلی می‌شود که نیازمند مدارک دانشگاهی هستند

مانند پزشکان، دندان‌پزشکان، معماران

 • B آن دسته از مشاغل فنی و کارهای مهارتی که بعضاً کارآموزان دانشگاهی نیز هستند را دربرمی‌گیرد

مانند سرآشپزها، لوله‌کش‌ها و برق‌کاران

 • C مشاغل واسطه‌ای که نیازمند آموزش‌های خاص شغلی می‌باشد را شامل می‌شود

به‌عنوان‌مثال قصاب‌های صنعتی، رانندگان ماشین‌های سنگین و سرو کننده‌های مواد غذایی و آشامیدنی

 • D مشاغل کارگری که نیازمند آموزش شغلی هستند را در برمی‌گیرد

برای مثال می‌توان کارکنان نظافتی، کارگران میدان نفتی و کارگران جمع‌آوری‌کننده میوه اشاره داشت.

اداره مهاجرت کانادا بر اساس NOC اقدام به تصمیم‌گیری در مورد شغل متقاضی و یا تجربه کاری وی می‌نماید. متقاضیانی که در پی مدارک ویزای کار کانادا هستند باید بدانند درواقع مشاغل با نسخه NOC 2016 بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شایان‌ذکر است متقاضیان ایرانی صرفاً از مشاغل سطوح 0، A و B می‌توانند جهت اخذ ویزای کار در کانادا اقدام نمایند.

۰۰۱۴

مدیران ارشد: بهداشت، آموزش، خدمات اجتماعی و عمومی و سازمان‌های گروهی و عضویتی

Senior managers – health, education, social and community services and membership organizations

O

۰۰۱۵

مدیران ارشد: تجارت، صادرات و سایر خدمات و کمیته اجرایی ملی

Senior managers – trade, broadcasting and other services, n.e.c.

O

۰۰۱۶

مدیران ارشد: ساخت‌وساز، حمل‌ونقل، تولید و خدمات رفاهی

Senior managers – construction, transportation, production and utilities

O

۱۱۱۴

سایر مأمورین مالی

Other Financial Officers

A

۱۱۲۱

متخصصان منابع انسانی

Human resources professionals

A

۱۱۲۲

مشاغل حرفه‌ای در مشاوره مدیریت بازرگانی

Professional occupations in business management consulting

A

۱۲۱۲

ناظر، کارمندان اداری مالی و بیمه

Supervisors, finance and insurance office workers

B

۱۲۱۳

ناظر، کتابخانه، مکاتبات و کارکنان اطلاعات مرتبط

Supervisors, library, correspondence and related information workers

B

۱۲۱۴

ناظر، مشاغل مربوط به پست و توزیع

Supervisors, mail and message distribution occupations

B

۱۴۱۴

مسئول پذیرش

Receptionists

C

۱۴۱۵

کارمند شخصی

Personnel clerks

C

۱۴۱۶

منشی دادگاه

Court clerks

C

۶۷۲۲

اپراتور و شرکت‌کننده در تفریحی، سرگرمی و ورزشی

Operators and attendants in amusement, recreation and sport

D

۶۷۳۱

پاک‌کننده‌های چراغ

Light duty cleaners

D

۶۷۳۲

تمیزکننده‌های تخصصی

Specialized cleaners

D

نحوه کاریابی در کانادا

برای کاریابی و مدارک ویزای کار کانادا احتیاج هست بدانید چه منابعی برای جستجوی کار در این کشور فعال هستند. خوشبختانه در کانادا منابع زیادی وجود دارد که از طریق آن‌ها بتوانید به شغل موردنظر خود دست پیدا کنید:

مانند کارگاه‌های نوشتن رزومه، جلسات آموزشی جستجوی کار و خدماتی از این قبیل

مانند مشاغل، دستمزدها، شرح وظایف، الزامات آموزشی یک شغل و روند اشتغال

در کانادا راه‌های زیادی برای جستجوی شغل وجود دارد به‌عنوان‌مثال می‌توانید از طریق وب‌سایت شرکت‌ها به‌صورت مستقیم با کارفرما ارتباط برقرار نموده و یا با مراجعه به نمایشگاه‌های شغلی که در شهرهای مختلف برگزار می‌شوند به‌صورت حضوری اقدام به جستجوی کارنمایید.

مؤسسات کاریابی در کانادا

جستجوی کار در کانادا به‌منظور دریافت پیشنهاد شغلی از طرف یک کافرمان کانادایی نیز یکی از مدارک ویزای کار کانادا به‌حساب می‌آید. اگر از طریق مؤسسات کاریابی معتبری که در کانادا وجود دارد موفق به پیدا کردن کارفرمایی که پیشنهاد شغلی به شما ارائه دهد گام بزرگی در ورود به کانادا به روش Skilled Worker برداشته‌اید.

چراکه همان‌طور که پیش‌ازاین هم بیان داشتیم با داشتن پیشنهاد شغلی شانس خروج شما از استخر به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. در زیر سایت تعدادی از مؤسسات معتبر کاریابی کانادایی را آورده‌ایم. لازم است بدانید هر یک از شهرهای کانادا کاریابی‌های معتبری دارد که افراد متقاضی می‌توانند با ارسال رزومه کاری خود از خدمات آن‌ها استفاده نمایند.

https://www.workopolis.com/en

https://www.monster.ca

https://www.working.com

https://emploiquebec.net/index_en.asp

https://www.albertajobcentre.ca

https://www.bcjobs.ca

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در کانادا

مدارک ویزای کار کانادا را جهت اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ویزای کاری، خدمت شما عزیزان توضیح دادیم. با توجه به شرایط اقتصادی مطلوب و نرخ بیکاری پایین کشور کانادا، از بهترین گزینه‌های اخذ ویزای کاری جهت مهاجرت به‌حساب می‌آید. روش skilled worker کانادا یکی از بهترین راه‌های اخذ اقامت دائم این کشور می‌باشد.

درصورتی‌که شما طبق امتیازبندی اعلام‌شده از سوی دولت کانادا موفق به کسب 67 امتیاز در مرحله اول شوید وارد استخر مجازی می‌شوید که در صورت خروج از آن  و طی کردن کامل فرآیند مذکور موفق به اخذ اقامت دائم کانادا خواهید بود و درنتیجه از تمامی مزایای این کشور شامل خدمات آموزشی و پزشکی رایگان بهره‌مند شوید.

برنامه کارگران خارجی موقت در کانادا

برنامه کارگران خارجی موقت در کانادا یا (TFWP) به کارفرمایان این کشور اجازه می‌دهد تا برای جبران کمبود نیروی کار، اتباع خارجی را استخدام کنند.

TFWP به‌طور مشترک توسط سازمان اشتغال و رشد اجتماعی کانادا (ESDC) و سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا (IRCC) اداره می‌شود. این برنامه به کارفرمایان کانادایی اجازه می‌دهد با استخدام کارگران در سطح بین‌المللی، کمبود نیروی کار را جبران کنند، ناگفته نماند که در این برنامه اولویت با شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی است.

ارزیابی اثرات بازار کار در ویزای کار کانادا

در اغلب موارد، یک کارفرمای کانادایی که تمایل به استخدام کارگر خارجی دارد، قبل از استخدام او، باید تأییدیه دولت را دریافت کند.

این مورد به‌صورت ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) مطرح می‌شود که قبلاً نظر بازار کار (LMO) نامیده می‌شد.

برای دریافت LMIA مثبت، کارمندی که درخواست را بررسی می‌کند، باید تعیین کند که استخدام کارگر خارجی، اثر مثبت یا خنثی در بازار کار کانادا داشته باشد. در میان عوامل دیگر، باید روشن باشد که هیچ کانادایی واجد شرایطی به نفع کارگران خارجی اعزام نمی‌شود و کارگران خارجی، حقوق و مزایا را طبق استانداردهای فدرال دریافت خواهد کرد.

ابزار HR مجوز کار کانادا

ابزار HR مجوز کار کانادا برای کمک به کارفرمایان، در فرآیند پیچیده استخدام کارگران خارجی در نظر گرفته‌شده است.

فرآیند LMIA بسته به اینکه کارگران هدف در دسته دستمزد بالا یا دستمزد کم جای می‌گیرند متفاوت است. برای کارگران خارجی موقت که در دسته پرداخت دستمزد استانی/منطقه‌ای قرار می‌گیرند، دستمزد کم در نظر گرفته می‌شود و کارگران دیگر در دسته دستمزد بالا قرار می‌گیرند. بسته به اینکه کارگران در دسته دستمزد پایین طبقه‌بندی‌شده‌اند یا دستمزد بالا، مقررات خاصی اعمال می‌شود.

به‌طورکلی، تمام کارفرمایان کانادایی باید قبل از استخدام کارگران خارجی، مدرکی را مبنی بر اینکه، آن‌ها تلاش کرده‌اند تا همشهریان کانادایی خود را برای جبران کمبود نیروی کار پیدا کنند، ارائه دهند. علاوه بر این، به‌منظور انطباق با مقررات دولتی، پس‌ازاینکه کارگران در کانادا شروع به کارکردند، ممکن است کارفرمایان بازرسی شوند.

کارگران با دستمزد بالا

کارفرمایانی که به دنبال استخدام کارگران با دستمزد بالا هستند، باید برنامه‌های انتقال را همراه با برنامه ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) آن‌ها ارائه کنند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها اقداماتی را برای کاهش وابستگی خود به کارگران موقت خارجی در طول زمان انجام داده‌اند. کارگران با درآمد بالا کسانی هستند که درآمد بالاتر از متوسط دستمزد ساعتی برای یک شغل خاص در یک منطقه مشخص دریافت می‌کنند.

طرح‌های انتقال به این منظور طراحی‌شده‌اند تا اطمینان حاصل شود کارفرمایانی که به دنبال استفاده از برنامه کارگران خارجی موقت در کانادا هستند، اهداف این برنامه را تحقق بخشیده‌اند.

این بدان معنی است که آن‌ها در حال استفاده از این برنامه، به‌منظور جبران کمبود نیروی کار به‌طور موقت هستند و فقط زمانی از این برنامه استفاده می‌کنند که کانادایی‌های واجد شرایط در دسترس نیستند و باید از اینکه کانادایی‌های اولویت اول را برای مشاغل موجود در اختیاردارند، اطمینان حاصل شود.

برخی از مشاغل در کبک، «تسهیل شده» هستند، به این معنی که کارفرمایان به‌عنوان بخشی از برنامه‌هایشان برای استخدام محلی، نباید از کارگران موقت خارجی برای هر یک از مشاغل تسهیل شده استفاده کنند.

کارگران با دستمزد پایین

کارفرمایانی که به دنبال استخدام کارگران با دستمزد پایین هستند، نیازی به ارائه برنامه‌های انتقال با برنامه ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) ندارند. بااین‌حال، آن‌ها باید مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را دنبال کنند.

برای محدود کردن دسترسی به برنامه کارگران خارجی موقت در کانادا (TFWP)، با در نظر گرفتن این‌که کانادایی‌ها برای انجام کارهای موجود، اولویت اول رادارند، دولت کانادا مقرراتی برای محدود کردن شمار کارگران موقت خارجی که حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند، اعمال کرده است.

علاوه بر این، برخی از مشاغل کم‌درآمد ممکن است برای فرآیند LMIA رد شوند. کارفرمایان دارای ده کارگر یا بیشتر که درخواست LMIA جدید دارند، با توجه به این‌که دارای کارگران موقت خارجی با دستمزد کم هستند، ممکن است برای فرآیند LMIA رد شوند.

کارفرمایانی که دستمزدهایی پایین‌تر از متوسط دستمزد ساعتی/ماهانه منطقه ارائه می‌دهند باید:

 • هزینه جابه‌جایی و نقل‌وانتقال کارگر خارجی موقت را پرداخت کنند.
 • مطمئن شوند مسکن ارزان‌قیمت در دسترس آن‌ها است.
 • تا زمانی که کارگران، واجد شرایط پوشش سلامت منطقه شوند، باید بیمه خصوصی آن‌ها را پرداخت کنند.
 • قرارداد کارفرما – کارگر ارائه دهند.

از تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۵، برنامه کارگران خارجی موقت در کانادا از آخرین نتایج تحقیقات نیروی کار برای نرخ بیکاری در مناطق مختلف این کشور استفاده می‌کند. این نرخ‌ها تعیین می‌کنند کدام مناطق واجد شرایط کارفرمایان برای LMIA، برای اشخاص با درآمد کم و متوسط به پایین در بخش خدمات اقامت و غذا هستند.

برنامه‌های ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) در مناطق اقتصادی که نرخ بیکاری ۶ درصد یا بالاتر است، پردازش نمی‌شود.

تبلیغات موردنیاز

کارفرمایانی که تمایل به استخدام کارگر خارجی موقت در کانادا دارند، باید هزینه ۱۰۰۰ دلاری CDN را به ازای هر درخواست برای ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) پرداخت کنند. علاوه بر این، یک هزینه اضافی ۱۰۰ دلاری برای کارفرمایانی که توسط سازمان استخدام و توسعه اجتماعی کانادا، گماشته می‌شوند، وجود دارد.

زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تنها زبان‌هایی هستند که می‌توانند به‌عنوان الزامات شغلی هم برای LMIA و هم برای آگهی‌های تبلیغات شغلی استفاده شوند؛ مگر اینکه کارفرما بتواند ثابت کند زبان دیگری برای این موقعیت موردنیاز است.

علاوه بر این، کارفرمایان باید قبل از تقاضا برای LMIA، حداقل چهار هفته قبل، همه فرصت‌های شغلی را در بازار کار کانادا تبلیغ کنند. در این راستا، کارفرمایان باید ثابت کنند که حداقل از دو روش استخدام دیگر، علاوه بر تبلیغ در بانک کار کانادا استفاده کرده‌اند. تمرکز تبلیغاتی کارفرمایان باید روی گروه‌هایی از کانادایی‌هایی باشد که در اقلیت هستند، مانند بومیان کانادا یا افراد معلول.

کارفرمایان در مورد کارگرهای با دستمزد بالا، ملزم به ارائه طرح انتقال به ESDC همراه با درخواست برای LMIA هستند. این طرح انتقالی باید نشان دهد که این شرکت قصد دارد در آینده، وابستگی خود را به کارگران موقت خارجی کاهش دهد. اثبات سرمایه‌گذاری در آموزش مهارت‌ها یا استخدام کارآموزان کانادایی، نمونه‌هایی از چگونگی اثبات عدم وابستگی به کارگران موقت خارجی توسط کارفرمایان است.

به‌طور متناوب، کارفرمایان می‌توانند نشان دهند که چگونه آن‌ها به کارگران موقت خارجی‌ ماهر، کمک می‌کنند تا ساکنان دائمی کانادا شوند. اگر کارفرما برای بازرسی انتخاب‌شده باشد یا اگر آن‌ها درخواست تجدیدنظر LMIA را بدهند، از آن‌ها خواسته می‌شود گزارش پیشرفت برنامه انتقالی را که ارائه کرده‌اند، تحویل دهند.

کارفرمایان باید به‌اندازه ساعات کاری کارگران کانادایی، از کارگران خارجی موقت کار بخواهند.

اعطای مجوز کار کانادا

به‌استثنای سایر موارد معافیت، اتباع خارجی که تمایل دارند در کانادا کار کنند باید از طریق فرآیند تأمین مجوز کار موقت اقدام کنند که برای آن‌ها پیشنهاد شغلی و ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA)، اغلب ضروری هستند.

پس از این‌که این موانع برطرف شدند، درخواست مجوز کار باید به مقامات مهاجرتی مناسب ارسال شود. درخواست مجوز کار معمولاً می‌تواند به‌صورت آنلاین یا کتبی و بر روی کاغذ ارائه شود و فرآیند می‌تواند بسته به ملیت متقاضی یا محل اقامت او متفاوت باشد.

علاوه بر این، چند نکته برای رد پذیرش وجود دارد، مثلاً این‌که یک کارگر خارجی، قبل از تصمیم‌گیری برای کار در کانادا، ثابت کند که ازنظر پزشکی یا جنایی مسئله‌ای ندارد، اهمیت زیادی دارد.

همچنین در بازبینی درخواست مجوز کار، مقامات مهاجرتی تعیین می‌کنند که آیا کارگر خارجی در تصمیم خود برای اقامت و کار موقت در کانادا مصمم است یا خیر. اگر فرد طول مدت ویزای خود را بیش‌ازحد طولانی کند، این امر می‌تواند مشکلاتی جدی در فرآیند دریافت مجوز کار ایجاد کند.

با توجه به درخواست اتباع خارجی برای کار در کانادا، عوامل متعددی ممکن است در نظر گرفته شود. این عوامل شامل نکات زیر می‌شوند اما محدود به این چند مورد نیست:

 • وضعیت کار در کشور مبدأ و قدرت روابطی که آن‌ها را مجبور به بازگشت می‌کند
 • نقض مهاجرت قبلی در کانادا یا هر کشور دیگری
 • تاریخچه سفر متقاضی
 • هرگونه اتصال به کانادا که ممکن است نشان دهد آن‌ها در پایان اعتبار ویزای خود، کشور را ترک نخواهند کرد.

مقامات مهاجرتی باید کاملاً متقاعد شوند که کارگر خارجی در تلاش برای ورود به کانادا برای اقامت دائم، صرفاً با استفاده از ویزای موقت نیست.

در فرایند دریافت مجوز کار، کشور محل اقامت و کشور تابعیت نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اتباع خارجی که برای ورود به کانادا، نیاز به یک ویزای اقامت موقت دارند (TRV)، باید درخواست مجوز کار خود را به دفتر ویزایی ارائه دهند که در کشور تابعیت یا کشور محل اقامت آن‌ها خدمت می‌کند. دفتر ویزا به درخواست رسیدگی می‌کند، درخواست پردازش می‌شود و درنهایت در دست مقامات مهاجرت قرار می‌گیرد.

برای آن دسته از اتباع خارجی که از الزام دریافت TRV معاف هستند، همان انتخابی که دفتر ویزا برای افراد عادی در نظر گرفته است، برای آن‌ها هم اعمال می‌شود.

بااین‌حال، در برخی موارد، این افراد ممکن است مجوز کار مستقیماً پس از ورود به کانادا دریافت کنند. این افراد باید برای اخذ مجوز مسافرت الکترونیکی (Eta)، باهدف ورود قانونی به کانادا درخواست دهند، سپس به آن‌ها اجازه داده می‌شود درخواست خود را به مقامات مهاجرتی مرز کانادا ارسال کنند.

این امر تا حد زیادی فرآیند درخواست پذیرش را تسهیل می‌کند و اجازه می‌دهد یک تبعه خارجی معاف از TRV، سریعاً و بدون اتلاف زمان بتواند مجوز کار خود را دریافت کند.

سوالات متداول شما در رابطه با ویزای کار کانادا

 • آیا جاب آفرهای شما واقعیست؟

  جاب آفر زمانی میتوان گرفت که کارفرما نیاز به نیرو داشته باشد و نتواند از داخل کانادا آن نیرو را بیاید پس حتما به استخدام نیرو احتیاج دارد. ولی برخی از کارفرماها برای دریافت هزینه (که غیر قانونی هست) صرفا اعلام میکنند که ما به نیرو احتیاج داریم و هنگامی که شما وارد کانادا شدید به شما اجازه کار در شرکت خود را نخواهند داد و دردسرهای جدید شما آغاز خواهد شد. لذا قبل از اقدام به دریافت جاب آفر از واقعی بودن آن مطمئن شوید.

 • مگر امکان دارد کارفرما نیروی کانادایی پیدا نکند؟

  باید بگوییم بله. استخدام نیرو در کانادا پروسه هزینه بر و سختی برای کارفرماها هست. استخدام نیروی کار با آموزش زمان زیادی از کارفرما را میگیرد و اگر نیرو شهروند کانادا باشد تعهدی نداشته و ممکن است بعد از دوماه از کار خارج شود و کارفرما دوباره باید پروسه استخدام را انجام دهد. لذا ترجیح میدهد نیروی خارجی استخدام کند که مطمئن باشد حداقل 2 سال این نیرو به استخدام شرکت هست و اگر نیرو را آموزش میدهد زمان زیادی در شرکت مشغول به کار خواهد بود. در ضمن امار نشان داده که بیشتر افرادی که از این طریف آمده‌اند معمولا بعد از دریافت اقامت هم درهمان شرکت مانده و ادامه همکاری داده اند.

 • اگر کارفرما از استخدام ما منصرف شود چه میشود؟

  این موضوع احتمال خیلی کمی دارد. چون از ابتدا کارفرما رزومه شما را بررسی میکند و با شمادر بیشتر مواقع مصاحبه تصویری از طریق اسکایپ خواهد کرد و از مهارت های شما مطمئن خواهد شد و برای استخدام شما وقت و هزینه میگذارد و منطقی نیست که بی دلیل از استخدام شما منصرف شود ولی این به این مفهوم نیست که کارفرما وابسته شما باشد و اگر شما کار خود را به درستی انجام ندهید و نیروی مناسبی نباشید شما را اخراج نکند. پس از فردی متخصص هستید و مسئولیت اخلاقی کاری دارید از این موضوع نباید نگران باشید.

 • زمان پروسه جاب آفر تا گرفتن ویزای کار چقدر هست؟

  معمولا از زمان عقد قرارداد تا دریافت ویزای کار بین 10 ماه تا 14 ماه زمانبر خواهد بود ولی هیچ روش مهاجرتی کانادا تضمین دقیق زمان ندارد.

 • چرا وکلای دیگر در زمینه گرفتن جاب آفر فعالیت ندارند؟

  این پروسه و گرفتن جاب آفر بسیار زمانبر، پردردسر و سخت می‌باشد و همچنین احتیاج به اختصاص وقت و هزینه جهت یافتن کارفرماهایی دارد که به دنبال اسختدام نیروی خارجی هستند . علاوه بر این مسئولیت انجام این کار فقط سمت مشتری نیست و وکیل نسبت به کارفرما هم مسئولیت دارد .در حالی که درامد انجام روش‌های دیگر مهاجرت بیشتر بوده و مسئولیت کمتری دارد.

 • برای این روش نمره ایلتس نیاز هست یا خیر؟

  برای برخی مشاغل که احتیاج به صحبت کردن دارد (مانند حسابدار، مارکتینگ و …) بله از ابتدا نیاز هست شما نمره ایلتس جنرال حداقل 5 ارائه کنید ولی برای مشاغل دیگر (مانند آشپز، جوشکار و …) در ابتدای کار باید فقط توانایی مکالمه داشته باشید تا در مصاحبه با کارفرما بتوانید قبول شوید. ولی در هر صورت برای انجام پرونده ویزا و بالا بردن درصد گرفتن ویزای کار ، باید نمره ایتلس حداقل 5 جنرال ارائه دهید.

 • در چه مشاغلی امکان گرفتن جاب آفر هست؟

  “ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا تیم قوی جهت یافتن کارفرما و شغل در تمام زمینه ها تشکیل دهیم و خرسندیم که اعلام کنیم که در حال حاضر توانسته ایم برای بیشتر مشاغل مهندسی، فنی جاب آفر پیدا کنیم. لذا برای بررسی اینکه آیا برای زمینه کاری شما هم میتوانیم شغلی بیابیم لطفا رزومه انگلیسی خود را به آدرس resume@samakav.com ارسال نمایید.

  همچنین با همکاری شرکت Hireimm.com توانسته ایم به کارفرماهایی که نیاز واقعی به استخدام نیروی خارجی دارند دست پیدا کنیم

 • چگونه رزومه خود را آماده کنم؟

  داشتن رزومه کاری خود به انگلیسی اولین قدم برای شروع این پروسه هست. شما با جستجو در گوگل می‌توانید نمونه های زیادی از رزومه را بیاید. در ضمن شرکت ما در این راه به شما کمک خواهد کرد تهیه رزومه کانادایی را ببینید.

 • اخبار مرتبط با ویزای کار کانادا