گزینش متخصصین کبک از طریق سیستم «آریما» آغاز شد

سایت اداره مهاجرت کبک طی اطلاعیه‌ای در روز 18 سپتامبر افتتاح سیستم مهاجرتی کبک را رسما اعلام کرد. سیستم اعلام علاقه‌مندی آریما ساعت 8 صبح 18 سپتامبر، به وقت مونترال رسما کار خود را آغاز کرد.

با افتتاح این سیستم، روش گزینش مهاجرتی قبلی «اولویت بررسی بر اساس زمان سابمیت درخواست خاتمه یافت» و متقاضیان در هر زمان قادر خواهند بود به صورت رایگان اعلام علاقه‌مندی خود را با وارد کردن اطلاعات‌شان در سیستم آریما اعلام کنند. از این پس افرادی که علاقه‌مند به درخواست مهاجرت تحت برنامه نیروی متخصص کبک هستند، در هر زمان که مایل باشند، می‌توانند با تکمیل پروفایل خود در این سایت برای درخواست مهاجرتی اعلام علاقه‌مندی‌شان را ابراز کنند. با افتتاح این سیستم وزارت مهاجرت کبک از نیروی‌های متخصص دعوت به عمل می‌آورد که از این طریق درخواست مهاجرتی خود را ارسال کنند تا با سرعت بالا و به صورت موثر مورد گزینش قرار بگیرند.

متقاضیان برگزیده شده، موفق به دریافت دعوت‌نامه‌ها برای ارسال درخواست می‌گردند. براساس اظهارات اداره مهاجرت کبک این دعوتنامه‌ها به افرادی که نیازهای بازار کار کبک و کمبود متخصص در این استان را می‌توانند برطرف کنند، ارسال می‌شود.

این سیستم گزینش طراحی شده دارای دو مرحله است. در مرحله نخست، متقاضیان می‌بایست با تکمیل فرم اعلام علاقه‌مندی، اطلاعات خود، به ویژه در خصوص رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی ، دانش زبان و تجربه کاری را تکمیل کنند.

مطلب مرتبط
چه شغل هایی در نیوفاندلند و لابرادور از بررسی بازار کار معاف هستند؟

سپس وزارت مهاجرت کبک، از بانک اطلاعاتی ایجاد شده «آریما» افرادی را که شرایط‌شان متناسب با معیارهای مورد نیاز با بازار کبک، به ویژه بازار کار در مناطق مختلف کبک است، دعوت به درخواست می‌کند. بدیهی است متقاضیانی که دارای پیشنهاد کار از یکی از کارفرمایان کبک هستند، در الویت گزینش قرار خواهند گرفت.

متقاضیان جهت ایجاد پروفایل در سیستم اعلام علاقه‌مندی، فقط 30 روز فرصت خواهند داشت تا اطلاعات مورد نیاز را در سیستم وارد و سپس نسبت به سابمیت درخواست اقدام نمایند. قابل ذکر است کلیه پروفایل‌های ارسال نشده که دارای عمر سی روزه هستند به طور خودکار از سیستم خارج خواهند شد.

پس از تکمیل و ارسال اعلام علاقه‌مندی، پروفایل ایجاد شده به مدت یک سال اعتبار خواهد داشت.

پس از ارسال اعلام علاقه‌مندی، متقاضیان ممکن است با یکی از شرایط زیر مواجه گردند:

  1. دعوت‌نامه برای درخواست اقامت استانی و نهایتا اقامت دائم دریافت شود
  2. دعوت‌نامه تا پایان یک‌سال اعتبار دریافت نشود . در اینصورت پروفایل ایجاد شده پس از یک‌سال از سیستم خارج خواهد شد و متقاضی در صورت علاقه‌مندی می‌تواند دوباره نسبت به تشکلیل پروفایل اقدام نماید.

مدت 90 روز از تاریخ صدور دعوتنامه فرصت تعیین شده برای ارسال مدارک مورد نیاز در نظر گرفته شده است.

مطلب مرتبط
کانادا پیشنهاد حمایت مهاجرتی به لبنان می دهد

لازم به ذکر است در طی دوره یک‌ساله که متقاضی در حوزه رقابتی حضور دارد به استثناء تغییر در اطلاعات شخصی قادر خواهد بود تا آزادانه پروفایل خود را به روز رسانی نماید.

بدیهی است اضافه نمودن نتیجه آزمون زبان انگلیسی و یا فرانسه شانس گزینش را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. قابل توجه این‌که از زمان صدور دعوتنامه، دیگر متقاضی قادر به اضافه نمودن و یا تغییر پروفایل خود نخواهد بود.

در مرحله تکمیل سیستم آریما نیازی به ارائه مدارک نیست، ولی پس از دریافت دعوت‌نامه می‌بایست ارسال گردند.

توجه داشته باشید که برای هر شخص فقط یک پروفایل اعلام علاقه‌مندی در سیستم گزینش ARIMA می‌تواند وجود داشته باشد.

چنان‌چه متقاضی در حال حاضر یک فایل دیگر مهاجرتی در حال بررسی دارد، باز هم می‌تواند در سیستم آریما اعلام علاقه‌مندی خود را ارسال کنید. چنان‌چه در این سیستم دعوت‌نامه دریافت کردید، در آن زمان می‌بایست یکی از فایل‌های درخواست خود را لغو کنید.

هر شخص بالای 18 سال، حتی همسرتان می‌تواند در این سیستم به طور جداگانه پروفایل تشکیل دهد.

در سیستم ARIMA تنها به وسیله کامپیوتر و Table یا می‌توان وارد شد و ورود با گوشی همراه را این نرم‌افزار ساپورت نمی‌کند.