کمبود نیروی کار متخصص در کانادا

برای نخستین‌بار بالغ بر 47 درصد صاحبان کسب و کار کوچک در کانادا اعلام نمودند که با کمبود جذب متخصصان مورد نیاز مواجه هستند. آمار بدست آمده توسط  فدراسیون کسب و کارهای غیر وابسته کانادا (CFIB) تهیه و ارائه شده است.

براساس این آمار از ماه ژانویه تا کنون کمبود نیروی متخصص در کانادا به میزان 10 درصد دیگر افزایش داشته است.

این افزایش آماری در کمبود متخصصان مورد نیاز باعث شده است تا صاحبان کار در کانادا با محدودیت‌های مختلفی در زمینه برنامه‌ریزی‌های استخدامی، افزایش تولید، ارائه سرویس و اجرای تعهدات خود مواجه شوند.

در میان استان‌های مختلف کانادا بریتیش کلمبیا، کبک و انتاریو با مشکلات متعددی در این زمینه مواجه هستند.

نمودار زیر نمایانگر درصد کمبود متخصصان در هر یک از استان‌های مختلف کانادا هستند. بدین‌ترتیب استان بریتیش کلمبیا با 49 درصد، استان کبک با 48 درصد و استان انتاریو با کمبود 44 درصدی در سه رتبه نخست است. با این درصد رو به افزایش دولت باید بیشتر به گزینش سریع متخصصین واجد شرایط در این استان‌ها توجه نماید. بدین منظور علاوه بر گزینش بیشتر متخصصان خارجی ایجاد شرایط ساده‌تر برای اخذ مجوز فعالیت و به رسمیت شناختن مقاطع تحصیلی امری مهم و اساسی به شمار می‌رود.

براساس آمار ارائه شده، بالاترین درصد کمبود متخصصان در حوزه کارهای ساختمانی، حمل و نقل، منابع طبیعی و سرویس‌های فردی هستند.

مطلب مرتبط
اداره مهاجرت کانادا پورتال درخواست آنلاین را برای ۷ برنامه مهاجرتی راه ‌اندازی می‌کند

اطلاعات جمع‌آوری شده دراین آمار، براساس انتخاب تعداد 655 عضو این ارگان و نظرخواهی از آنان ارائه شده است.

سازمان CFIB در زمینه تامین نیروی متخصص ماهر و نیمه ماهر کانادا همواره با اداره مهاجرت فعالیت مستمر دارد.

اداره مهاجرت کبک اقدامات زیادی در طی چند ماه اخیر برای تامین نیروی متخصص مورد نیاز خود و جذب آنان به شهرهای مختلف کبک از طروق مختلف انجام داده است که مهم‌ترین آن‌ها ایجاد بانک شغل‌یابی فعال و  قابل دسترس برای شهروندان و مهاجران است.

از دیگر اقدامات کبک نیز می‌توان به تغییر سیستم گزینش متخصصان کبک اشاره کرد. سیستم آریما با طبقه‌بندی مشاغل متقاضیان مهاجرت به کبک سعی بر این دارد تا تمرکز بر گزینش متخصصان با حرفه‌های مورد نیاز استان را تامین کند.

 استان انتاریو نیز با کاهش امتیازات گزینش و یا حذف حداقل امتیازات گزینش این استان تلاش بر جذب متخصصان بیشتری دارد تا بتواند کمبود نیروی متخصص خود را در مدت زمان کوتاه‌تری را تامین کند.

بدین ترتیب استان انتاریو در ماه‌های اخیر شرط داشتن حداقل 400 امتیاز را در حوزه رقابتی اکسپرس انتری برای متخصصان خارجی که علاقه‌مند به مهاجرت به این استان است را برداشت تا بتواند تعداد بیشتری را بدون شرط داشتن حداقل امتیاز مورد گزینش قرار دهد.

مطلب مرتبط
مراکز درخواست ویزا در هند با ارائه بیومتریک برای خانواده ها و دانشجویان بازگشایی می شوند

در گزینش متقاضیان مهاجرت به استان انتاریو،  فاکتورهای مهمی همانند نیاز بازار کار استان و اولویت‌های مهمی همانند پایین آوردن امتیازات کسب شده توسط این متخصصان در صورت نیاز مورد توجه قرار دارد.

در آخرین گزینش این استان، حتی متقاضیان واجد شرایط با حداقل 350 امتیاز در سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری که دارای پیشنهاد کاری از یکی از کارفرمایان استان انتاریو بودند، نیز مورد گزینش قرار گرفتند.

روند ساده‌سازی در گزینش مهاجران توسط استان‌های مختلف کانادا، هر روز بیشتر و بیشتر مشاهده می‌گردد.

در این راستا در روز 31 اکتبر وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا «احمد حسین» برنامه گزینش مهاجران مهاجرت در سه سال آینده  2019 تا 2021  را در جهت نیاز صاحبان کسب و کار در کلیه استان‌های کانادا اعلام کرد.

برنامه مهاجرتی جدید سه ساله دولت پایه‌ریزی دقیق‌تری در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی کانادا دارد.

 براین اساس، برای سال 2019 تعداد 330 هزار و 800، در سال 2020 تعداد 341 هزار و در نهایت 350 هزار نفر سهمیه پذیرش تعیین شده است و بدین ترتیب دولت به سهمیه ایده‌آل گزینش سالانه مهاجران برای سال 2021، که معادل 1 درصد جمعیت کل کانادا هستند، دست خواهد یافت.

وزیر مهاجرت اضافه نمود، دولت به روی گزینش بهترین متخصصان از اقصاء نقاط جهان تمرکز خواهد داشت و مهاجران  جدید به شرکت‌های کانادایی کمک خواهند کرد تا اقتصاد کانادا در زمینه  اطلاعات و فناوری و تکنولوژی پیشرفته در جهان  پیشرو باشد. پیش‌بینی می‌شود یک سوم نیروی متخصص در قسمت اطلاعات و فناوری و تکنولوژی پیشرفته در کانادا را تا سال 2021 متخصصان مهاجر تشکیل دهند.

مطلب مرتبط
کانادا یک ماه پرقدرت دیگر برای مهاجرت در ماه فوریه ۲۰۲۱ داشت

وی افزود: مهاجران مرکز قدرت موفقیت‌های آینده کانادا در صنعت تکنولوژی پیشرفته دنیا محسوب می‌گردند.