کانادا نیازمند استعدادها در زمینه تکنولوژی

در حال حاضر نسبت به دوران قبل از ویروس کرونا شغل‌ های بیشتری در زمینه تکنولوژی وجود دارند.

کانادا استعدادهای جهانی در زمینه تکنولوژی را از دست می دهد و در نتیجه شرکتهای کانادایی در تلاشند تا بتوانند استعداد های خارجی را برای مهاجرت به شمال جذب کنند.

این خبر طبق گزارش منتشر شده در ماه دسامبر ۲۰۲۰ از سوی شورای اقتصاد نوآوری مطرح می شود، عنوان این خبر «شمال جذاب کانادا: کانادا چطور می‌تواند برای جذب استعدادهای نوآور مسابقه جهانی را پیروز شود»
شیوع ویروس کرونا اقتصاد کانادا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است که منجر به تحت تاثیر قرار گرفتن میلیون ‌ها شغل می ‌‌شود.

شغل ها در بخش فنی و اطلاعات نیز با شروع تعطیلی های اجباری در کانادا جهت جلوگیری از انتشار ویروس، دچار مشکلات بسیاری شدند. با این وجود برخلاف شغل های دیگر شغل های در زمینه‌های علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات بهتر به حالت قبل از بازگشتند.

در در واقع شغل های علمی تکنولوژی مهندسی و ریاضیات نسبت به دوران پیش از شیوع ویروس کرونا فراوانی بیشتری دارند. استخدام در این زمینه های شغلی در سرتاسر کشور ۸.۷ درصد در ماه اکتبر نسبت به ماه فوریه افزایش داشته است. نمونه‌هایی از این مشاغل شامل برنامه نویسان مهندسان و افراد دیگر شاغل در حوزه فنی هستند.

مطلب مرتبط
۵۲ هزار نفر واجد شرایط گرفتن مجوز کار کانادایی ۱۸ ماهه

یک توضیح احتمالی برای اینکه چرا شغل های حوزه فنی در طول دوران شیوع ویروس کرونا انعطاف پذیری بهتره داشتند ممکن است به برنامه آمادگی این صنایع برای تغییر وضعیت به حالت آنلاین مرتبط باشد که به کارمندان اجازه داد تا بتوانند از راه دور کار کنند.

شرکت های خارجی نیزبه دنبال استعداد های حاضر در کانادا هستند. از آنجایی که شرکت های حوزه فنی اشتغال افراد در هر جایی را ممکن می دانند که بسیاری از آنها در حال ایجاد فرصت هایی در این زمینه برای کانادایی ها هستند. این ممکن است توضیح دهد که چرا غول‌های تکنولوژی مانند گوگل و فیس بوک در طی ۵ سال گذشته در کانادا شعه های خود را بازگشایی کرده‌اند.

کانادا شهرت خود را به عنوان مرکز تکنولوژی توسعه می دهد ‌. برای مثال شرکت نرم افزار گاتیکدر تورنتو مرکز تحقیقاتی خود را بازگشایی کرد تا بتواند استعداد های حاضر در واترلو و دانشگاه تورنتو را به خود جذب کند.

علیرغم فراوانی مشاغل مختلف در بخش تکنولوژی روشنفکر ترین افراد کانادا به دنبال مهاجرت به جنوب با وعده حقوق بالا در ایالات متحده هستند.

تحقیقاتی که اخیرا توسط محققان دانشگاه تورنتو و بروک انجام شده است، مشخص می کند که یک چهارم از فارغ‌ التحصیلان زمینه های تحصیلی علمی، تکنولوژی، فنی و ریاضیات از دانشگاه های برتر کانادا در حال حاضر خارج از کشور مشغول به کار هستند.

مطلب مرتبط
استخدام کارگر خارجی در کانادا

کانادا پس از هندوستان و چین در زمینه دریافت ویزا های H1-Bایالات متحده در رده سوم قرار دارد. این ویزاها معمولاً برای استخدام استعداد های خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. آینده این برنامه روشن نیست. به این دلیل که رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، در اوایل سال جاری با تاکید بر شیوع ویروس کرونا این برنامه را به حالت تعلیق در آورد.

بسیاری از شرکتهای فنی کانادایی با تلاش برای جذب نیروهای کار فنی ساکن ایالت متحده در مورد وضعیت مهاجرتی خود نگران هستند سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند آنها را مجاب به مهاجرت به کانادا کنند. یک نمونه از این مورد کمپین بیلبورد های کامیونیتک در سیلیکون ولی کالیفرنیا است.

از آنجایی که بسیاری از فارغ التحصیلان حوزه فنی کانادا تصمیم به مهاجرت به خارج از کشور می گیرند، شرکت های کانادایی به دنبال جذب مهاجران جدید برای پر کردن فرصت های شغلی خالی در کشور هستند. کانادا مانند آهن ربایی، در مسیر جذب ۱۰ هزار نیروی کار متخصص خارجی و فارغ التحصیل رشته های علمی و فنی است تا بتواند آنها را به کانادا بیاورد.

کانادا نیز اخیراً اعلام کرده است که در هر سال بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۳ پذیرای ۴۰۰ هزار تابع دائمی در کشور خواهد بود. این موضوع با تعهد کانادا نسبت به پذیرش مهاجران برای کمک وضعیت اقتصادی کشور تطابق دارد.

مطلب مرتبط
درباره اکسپرس انتری بیشتر بدانید 2019

 

روند استعداد جهانی

روند استعداد جهانی یک برنامه مهاجرتی فدرال سریع است که به کارفرمایان کمک می کند تا نیروهای کار موقت خارجی متخصص را جذب و حفظ کنند. تحت این روند کارفرمایان باید ارزیابی تأثیر بازار و کار را به دست آورند تا بتوانند اثبات کنند که هیچ فرد شرایطی در کانادا برای پر کردن این منصب شغلی وجود ندارد. این فرآیند دو هفته زمان می‌برد.

زمانی که این فرآیند تمام شود، افراد خارجی می‌توانند برای ورود به کانادا تحت روند استعداد جهانی درخواست خود را ارائه دهند. کانادا این درخواست‌ ها را تنها در دو هفته مورد بررسی قرار می دهد. این بدان معنا است که یک فرد خارجی تنها در ۴ هفته می توانند از طریق این برنامه به کانادا بیاید

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram