کانادا به متقاضیان برنامه گزینش استانی که به خاطر ویروس کرونا شغل خود را از دست داده‌اند فرصت مجددی می‌دهد

در شرایطی که نامزد مهاجرتی دیگر دارای پیشنهاد شغلی معتبری نیست، استان‌ها و مناطق کانادایی تا ۱۷ نوامبر باید درخواست های مکتوب برنامه گزینش استانی را باز نگه دارند.

چند متقاضی برنامه گزینش استانی(PNP) که به خاطر ویروس کرونا شغلشان را از دست داده اند تا سال ۲۰۲۱ فرصت دارند تا بتوانند یک شغل جدید پیدا کنند تا فرصت گزینش استانی خود را از دست ندهند.

بین ۱۷ سپتامبر تا ۱۷ نوامبر، حوزه های قضائی منطقه‌ای و استانی می توانند درخواست تقاضانامه مکتوب برنامه گزینش استانی را بدهند و این در شرایطی معتبر خواهد بود که متقاضی به خاطر شیوع ویروس کرونا شغل خود را از دست داده باشد. تقاضانامه های معتبر باید پیش از هجدهم مارس ۲۰۲۰ تحویل داده شده باشند.

کانادا این درخواست‌ها را تا هفدهم مارس ۲۰۲۱ یا تا زمانی که متقاضی یک پیشنهاد شغلی جدید بگیرد نگه میدارد همچنین همچنان تاییدیه از استان یا منطقه ای که حامی این گزینش است پذیرفته می شود.

استان‌ها و مناطق مسئول این هستند که به متقاضی اعلام کنند که اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا درخواست برنامه گزینش استانی آنها را تا زمان ارائه پیشنهاد شغلی جدید باز نگه می دارد.

IRCC از طریق ایمیل با متقاضی تماس حاصل می‌کند تا چگونگی ثبت اسناد و مدارک بعدی پس از درخواست از سوی منطقه و استان را توضیح دهد. متقاضیان باید بخواهند که درخواستشان در استانی مورد رسیدگی قرار گیرد که حمایت کننده گزینش آنها است. افرادی که تلاش میکنند برای درخواست رسیدگی به تقاضانامه شان با IRCC تماس حاصل کنند، به استان یا منطقه گزینش کننده ارجاع داده خواهد شد.

مطلب مرتبط
دریافت LMIA یا همان مجوز اداره کار

 

برنامه‌های کاندیدای استانی

تقریباً تمام استان های کانادا یک برنامه گزینش استانی دارند که راهی برای اقامت دائم را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد

وب سایت اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا عنوان می کند که برنامه های گزینش استانی در ابتدا برای افراد زیر هستند:

  • دارای تجربه کاری تحصیلات و مهارت هستند تا بتوانند اقتصاد استان یا منطقه خاصی در کانادا کمک کنند.
  • می‌خواهند به این استان وارد شوند و در آنجا زندگی کنند.
  • می‌خواهند یک مقیم دائمی کانادا شوند.

هر استان یا منطقه ایی روندهای گزینش استانی مخصوص به خود را دارد. این برنامه های مهاجرتی منحصر به فرد فارغ التحصیلان، افراد شاغل در حوزه تجارت، نیروهای کار تخصصی در شغل‌های خاص یا نیروهای کار نیمه تخصصی را مورد هدف قرار می دهد، هر برنامه گزینش استانی شرایط و الزامات مخصوص به خود را دارد.

در برنامه‌های گزینش استانی دو راه برای درخواست اقامت دائم وجود دارد:

  • فرایند کاغذی که شامل ثبت درخواست حضوری و اسناد دیگر می باشد.
  • از طریق سیستم اکسپرس انتری که یک سیستم درخواست آنلاین است.
  • نوع درخواست به روند برنامه گزینش استانی رفت دارد که تحت آن درخواست خود را ارائه داده اید.

این ضوابط جدید به استان‌ها اجازه می‌دهند تا مهاجرانی را در استان نگه دارند که برای آماده دائم به کانادا گزینش شده اند. معمولاً گیرندگان برنامه گزینش استانی باید در کل فرایند درخواست پیشنهاد شغلی خود را داشته باشند. این یکی دیگر از ضوابط موقتی اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کاناداست تا بتوان تاثیرات شیوع بر مهاجرت کانادایی را محدود کرد.
حدود یک میلیون نفر در کانادا در ماه مارس شغل خود را از دست دادند آخرین گزارش اداره آمار کانادا نشان می‌دهد که کانادا به دنبال جبران ضررهای اقتصادی است اما بازار کار هنوز به سطح پیش از ویروس کرونای خود نرسیده است. تعداد مهاجرت ها در ماه جولای در مقایسه با این زمان در سال گذشته ۳۰ درصد کمتر بود.

مطلب مرتبط
گزینش متخصصین کبک از طریق سیستم «آریما» آغاز شد

ضوابط جدید نشان می دهد که کانادا، علیرغم وجود چالش ‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، برای ادامه پذیرش مهاجران گام‌هایی را بر می دارد. مهاجرت کلید اصلی جبران وضعیت اقتصادی کانادا است و نقش مهمی در روند بازار کار طولانی مدت کشور و رشد جمعیت آن بازی می کند.