کانادا هرساله بیش از ۳۵ میلیون نفر را با ویزای موقت کانادا (از جمله ویزای توریستی کانادا)می‌پذیرد. همه افراد به‌استثنای شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی این کشور، برای ورود به کانادا به مجوز ورود یا ویزا نیاز دارند، مگر اینکه شهروند یک کشور معاف از ویزا باشند.

افرادی که قصد ورود به کانادا برای اهداف موقت دارند؛ مانند گردشگران، کارگران موقت خارجی (افراد دارای مجوز کار) و دانشجویان بین‌المللی (افرادی که دارای مجوز تحصیلی هستند) باید مدارکی تحت عنوان ویزای اقامت موقت به همراه داشته باشند.

شهروندان کشورهای معاف از ویزا که قصد سفر به کانادا رادارند، باید برای دریافت مجوز سفر الکترونیکی پیش از رفتن به کانادا، درخواست ثبت کنند و نیازی به ویزای توریستی کانادا ندارند.

این قانون برای همه یکسان است به‌جز شهروندان ایالات‌متحده آمریکا که نیازی به درخواست ویزای توریستی کانادا یا مجوز الکترونیکی سفر ندارند. همچنین کسانی که گرین کارت آمریکا دارند برای ورود به کانادا بدون در نظر گرفتن ملیتشان نیاز به ETA (مجوز سفر الکترونیکی) دارند.

علاوه بر این افراد دیگری هم نیاز به کسب TRV یا ETA ندارند؛ مثلاً افرادی که به ویزای توریستی کانادا نیاز دارند، دیگر ضرورتی ندارد که eTA داشته باشند و برعکس.

ویزای موقت کانادا مدرکی است که سفارت و دفتر ویزای مهاجرت کانادا در خارج از مرزهای کانادا صادر می‌کند و نشان‌دهنده‌ این است که دارنده آن شرایط لازم برای ورود به کانادا به‌عنوان یک گردشگر یا توریست دارد. ویزای موقت کانادا ممکن است در قالب یک‌بار ورود یا چند بار ورود صادر شود. به‌صورت کلی گردشگران با داشتن ویزای موقت کانادا می‌توانند برای مدت ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

ازآنجایی‌که کارگران خارجی موقت و دانشجویان بین‌المللی‌ برای دوره‌های زمانی گوناگون پذیرفته می‌شوند، مدت‌زمان اقامت هر یک از آن‌ها بر اساس شرایطشان، تعیین می‌شود.

ویزای توریستی کانادا ممکن است در داخل خاک این کشور نیاز به تمدید داشته باشد. توجه داشته باشید که داشتن ویزای موقت معتبر لزوماً به معنای این نیست که افسر مهاجرت در بدو ورود به این کشور، مسافر را به کانادا پذیرفته است. در مرز کانادا، همه متقاضیان باید نشان دهند که قصدشان از سفر به کانادا، یک هدف موقتی است. افسران در مرز کانادا تمام افرادی که به نظرشان، قصد ترک کانادا را ندارند، رد می‌کنند و وضعیت گردشگری آن‌ها منقضی می‌شود.

انواع ویزای توریستی کانادا

به طور کلی ویزای گردشگری یا توریستی کانادا به دو گروه طبقه بندی می شوند:

 • ویزای یک بار ورود توریستی
 • ویزای چند بار ورود توریستی (ویزای مالتیپل 5 ساله)

هر دو نوع ویزای توریستی تنها برای مدت زمان مشخصی معتبر هستند و پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضا نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند.

ویزای توریستی کانادا یک بار ورود

ویزای توریستی یک بار ورود کانادا به دارندگان این نوع ویزا اجازه می دهد که تنها یک بار وارد کشور کانادا شوند. پس از این که صاحب ویزا کانادا را ترک کند برای اینکه بتواند دوباره وارد این کشور شود، باید دوباره ویزای توریستی درخواست کند. اگر گردشگر بخواهد به کشورهای ایالت متحده آمریکا سفر کند برای ورود دوباره به کشور کانادا نیازی به ویزا نخواهد داشت.

ویزای توریستی کانادا مولتی (ویزای مالتیپل 5 ساله)

ویزای توریستی چند بار ورود کانادا (ویزای مالتیپل 5 ساله)، به دارنده این اجازه را می دهد که با توجه به مدت زمان پاسپورت متقاضی، به صورت نامحدود به این کشور وارد شود و در هر بار ورود، تا ۶ ماه بدون محدودیت در کانادا اقامت داشته باشند. ویزای توریستی چند بار ورود کانادا، تا یک ماه پیش از اتمام تاریخ پاسپورت، باطل می شود.

شرایط ویزای توریستی

شرایط ویزای توریستی، مواردی است که توسط سفارت کانادا تعیین شده است و اگر شرایط ویزای مالتیپل 5 ساله را نداشته باشید، ریجکت می شود.

 •  داشتن پاسپورت معتبر
 •  برخورداری از سلامت ذهنی و جسمی کامل
 •  داشتن منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت هزینه های مورد نیاز در کانادا
 •  باید برنامه ریزی کنید تا برای مدت زمان خاص و محدود در کانادا اقامت داشته باشید.
 •  باید تعهد دهید که پس از اینکه بازدید از جاذبه های گردشگری این کشور به اتمام رسید این کشور را ترک خواهید کرد.
 •  باید تعهد دهید که در مدت زمان حضور خود در کانادا به دنبال کار و استخدامی نباشید.
 •  شما باید ثابت کنید که هیچ گونه سوء پیشینه کیفری ندارید.
 •  باید ثابت کنید که هیچ یک از اعمال و اقدامات شما در این کشور امنیت ملی را تهدید نکرده و به خطر نمی اندازد.
 •  باید در طول مدت زمانی که در کانادا اقامت دارید از قوانین این کشور پیروی می کنید.
 •  همچنین ممکن است نیاز باشد تا برخی از آزمایشات پزشکی (مانند ایدز، هپاتیت، سل و غیره) را انجام دهید.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

قبل از اینکه درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای مالتیپل 5 ساله را ارائه دهید بهتر است اطلاعاتی کامل در رابطه با مدارک و اسناد مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی کانادا را مطالعه کنید. همچنین باید اطلاعاتی در رابطه با دریافت ویزای توریستی این کشور را جمع آوری کنید تا مطمئن شوید مستعد دریافت این نوع ویزای کانادا هستید. پس از اینکه مطمئن شدید تمام شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی را دارید می توانید با خیال راحت مراحل زیر را جهت اخذ ویزای توریستی انجام دهید.

تعیین نحوه ارائه درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا

شما می توانید درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای مالتیپل 5 ساله را به دو روش ارائه دهید.

ارائه درخواست ویزای توریستی کانادا روی کاغذ:

برای ارائه درخواست کاغذی ویزای توریستی کانادا، شما باید مدارک درخواستی ویزای توریستی را، به همراه مبلغ آن به یکی از دفاتر وک در کشور های همسایه ارائه کنید. در ارائه درخواست کاغذی، همزمان با تحویل مدارک، امور انگشت نگاری و عکس برداری خود را نیز انجام می دهید.

ارائه درخواست ویزای توریستی کانادا آنلاین و اینترنتی:

برای ارائه درخواست دریافت ویزای توریستی آنلاین به کارت اعتباری و اسکنر یا دوربین برای ایجاد کپی های الکترونیکی از اسناد مورد نیاز خواهید داشت و مدارک خود را به صورت آنلاین برای سفارت کانادا ارسال می کنید.

ساخت حساب کاربری و آپلود مدارک ویزای مالتیپل 5 ساله:

درمرحله دوم، شما باید در سایت سفارت کانادا به آدرس canada.ca یک حساب کاربری بسازید. پس از ایجاد حساب کاربری، امکان ارسال مدارک درخواستی ویزای توریستی کانادا برای شما میسر خواهد شد.

 پرداخت هزینه های فرآیند دریافت ویزای مالتیپل 5 ساله:

پس از آپلود مدارک درخواستی ویزای توریستی ، شما باید هزینه های مربوط به بررسی مدارک و همچنین انگشت نگاری خود را پرداخت کنید.

مراجعه به مراکز درخواست ویزای توریستی کانادا:

پس از پرداخت هزینه های انگشت نگاری و عکسبرداری، شما تا ۳۰ روز وقت دارید به یکی از دفاتر انگشت نگاری کانادا مراجعه کنید.

پیکاپ پاسپورت ویزای مالتیپل 5 ساله:

پس از انگشت نگاری، در صورتی که ویزای توریستی برای شما صادر شود، باید پاسپورت خود را به یکی از دفاتر وک پیکاپ کنید و در مدت زمان بین ۳ تا ۵ روز، ویزای شما در پاسپورتتان الصاق می شود.

مدارک ویزای توریستی کانادا

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی، به شرح زیر می باشد:

 •  ارائه یک قطعه عکس ۳.۵*۴.۵ که اخیراً گرفته شده باشد.
 •  ارائه گذرنامه که دارای یکسال اعتبار باشد و همچنین پاسپورت های قبلی که دارای مهر ویزا هستند.
 •  ترجمه سند ازدواج
 •  ترجمه شناسنامه
 •  دانشجویان و دانش آموزان باید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند.
 •  تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا برای هر نفر به صورت مجزا
 •  ترجمه مدارک شغلی
 •  ارائه نامه مهر شده جهت اثبات تمکن مالی به زبان انگلیسی و همچنین باید پرینت گردش حساب خود را در طی ۶ ماه اخیر ارائه دهید.
 •  سوابق بیمه تأمین اجتماعی
 •  اجازه خروج برای فرزندان زیر ۱۸ سال
 •  کارت پایان خدمت
 •  کارت ملی
 •  سند ملکی
 • هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه اخذ ویزای توریستی در صفحه هزینه‌های پرونده‌های مهاجرت سماکاو می‌باشد. توجه داشته باشید که علاوه بر این هزینه وکالت، ۱۸۵ دلارهزینه به سفارت کانادا پرداخت می‌شود که ۱۰۰ دلار برای بررسی مدارک و ۸۵ دلار برای انگشت نگاری ویزای کانادا می‌باشد.

نکات اخذ ویزای توریستی کانادا

 • متقاضی دریافت ویزای توریستی باید قادر باشد تا تمام هزینه های مورد نظر را بر حسب دلار کانادا پرداخت کند.
 • اعضای خانواده باید به طور همزمان و در یک مکان درخواست خود مبنی بر دریافت ویزای توریستی این کشور را ارائه دهند.
 • فرزندان نیز به عنوان افراد وابسته به والدین باید تمام شرایط مورد نیاز برای دریافت این نوع ویزا را داشته باشند. سن وابستگی فرزندان از ۱۹ سالگی به ۲۲ سالگی تغییر یافته است.
 • شهروندان تعدادی از سرزمین ها و کشورها برای دریافت ویزای توریستی این کشور باید اطلاعات هویتی خود را نیز ارائه دهند این اطلاعات شامل اثر انگشت و عکس متقاضی می باشد.