اطلاعات کلیدی ویزای تحصیلی

مهارت‌های زبان

دو زبان انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های رسمی کشور کانادا هستند. اکثر موسسه‌های آموزشی از افرادی که زبان انگلیسی، زبان اول آن‌ها نیست، مدرکی مانند تافل و یا آیلتس و یا مدرک زبان آکادمیک کانادا (CAEL) می‌خواهند و یا دانشجو می‌تواند در برنامه‌های زبانی که این موسسات برگزار می‌کنند، شرکت کند و یا در مدارس ESL ثبت‌نام کند. برای افرادی که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند نیز تقریبا چنین چیزی صادق است. آن‌ها یا باید در آزمونی معتبر شرکت کرده باشند و یا هر موسسه ممکن است روش‌های ارزیابی خود را برای آزمودن زبان فرانسوی داشته باشد.

هیچ آزمون ورودی جامعی برای برنامه تحصیلات تکمیلی در کانادا وجود ندارد. هر موسسه استانداردهای پذیرش خود را دارد و شرایط هر متقاضی به صورت جداگانه ارزیابی می‌شود. نکته مهم این است که هر متقاضی باید قبل از ارسال درخواست، اطمینان حاصل کند که شرایط پذیرش تحصیلی موردنظر را دارد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت هر موسسه سر بزنید و یا با موسسه تماس برقرار کنید.

آخرین مهلت درخواست

زمان ارسال درخواست نیز در هر موسسه متفاوت است. موسسات ممکن است برخی از درخواست‌های پذیرش که دارای شرایط خاص هستند را در طول سال بررسی کنند. پس از ارسال درخواست، بین 4 تا 6 ماه زمان می‌برد تا نامه پذیرش شما ارسال شود. بهتر است زمان شروع تحصیل را در نظر بگیرید تا پذیرش شما زمانی برایتان ارسال شود که وقت کافی برای انجام کارهای دیگر مربوط به آن را داشته باشید. این روند ممکن است هشت تا پانزده هفته طول بکشد. به همین علت بهتر است تقریبا یک سال قبل از ارسال درخواست پذیرش، به جمع‌آوری اسناد و مدارک و اطلاعات لازم بپردازید.

مطلب مرتبط
افزایش ثبت نام دانشجویان بین المللی در کانادا

سال تحصیلی

سال تحصیلی اصولا از ماه سپتامبر تا می طول می‌کشد. بعضی از مدارس دوره ترمی و یا سیستم سه‌ماهه دارند و در عین حال، همه دوره‌ها در تابستان هم ارائه می‌شوند. برخی دیگر ممکن است دوره‌های محدودتری داشته باشند و ثبت‌نام برای تابستان هم اختیاری باشد. برخی از دوره‌ها هم در ماه ژانویه برگزار می‌شوند.

یادگیری زبان انگلیسی و یا فرانسوی در حین تحصیل

دانشجویان خارجی متقاضی معمولا زبان انگلیسی یا فرانسوی را در مؤسسات خصوصی معتبر یاد می‌گیرند. کیفیت مؤسسات خصوصی را می‌توانید در وب‌سایت Languages Canada بررسی کنید. این سازمان مؤسسات معتبر و باکیفیت زبان را در سراسر کانادا ارزیابی می‌کند و فهرست دوره‌ها و اعضای آن را ارائه می‌دهد.

آشنایی با موسسه یا برنامه تحصیلی

در کانادا، دولت ایالتی و محلی مسئول بخش آموزش و پرورش است. کالج‌ها توسط قوانین ایالتی تأیید می‌شوند و دانشگاه‌ها حق اعطای مدرک را دارند. دانشجویان خارجی باید در دانشگاه‌ها و مؤسسات DLI تحصیل کنند. قبل از درخواست باید وضعیت DLI موسسه و دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنید. می‌توانید این مؤسسات را در فهرست کامل DLI پیدا کنید. در حالی که هیچ رده‌بندی دولتی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی وجود ندارد، بسیاری از نشریات و رسانه‌های آموزشی محبوب، مؤسسات کانادایی در رده بالایی از فهرست مؤسسات آموزش عالی قرار داده‌اند.

مطلب مرتبط
انحصاری: ممکن است کانادا محدودیتهای سفر دانشجویان بین المللی را لغو کند

آموزش از راه دور

افرادی که نمی‌توانند برای تحصیل به کانادا بیایند، می‌توانند از برنامه‌های متعدد آنلاینی که توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی ارائه می‌شوند، استفاده کنند. این برنامه‌ها می‌توانند به افرادی که می‌خواهند مدرک، دیپلم یا گواهینامه کانادایی دریافت کنند، کمک ‌کنند قبل از ورود به کانادا با این دوره‌ها آشنا شوند. با تکمیل این دوره‌ها، دانشجو می‌تواند برای دوره‌های دوم یا سوم به کانادا سفر کند و در موسسه حضور یابد.

کمک مالی

افرادی که می‌خواهند برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت کنند و در عین حال نیاز به کمک مالی دارند، بهتر است در قدم اول با دولت خود تماس بگیرند. ممکن است بورس تحصیلی، وام‌های کم‌بهره و یا کمک‌های دیگری وجود داشته باشند که فرد بتواند از آن‌ها استفاده کند. علاوه بر این، ممکن است دانشگاه یا کالجی مایل هستید در آن تحصیل کنید، در این زمینه به شما کمک کند. برخی از مؤسسات به دانشجویان خارجی خود کمک مالی می‌کنند.

دانشجویانی که قصد گرفتن انتقالی به دانشگاهی دیگر دارند، بهتر است ابتدا با دانشگاه مدنظر خود تماس حاصل کنند و آنان را در جریان بگذارند، زیرا هر موسسه شرایط خاص خود را دارد و ممکن است دانشگاهی که دانشجو در حال حاضر در آن مشغول به تحصیل است، امکان انتقالی نداشته باشد.

مطلب مرتبط
کانادا، دانشجویان ایالات متحده را از محدودیتهای مسافرتی معاف می کند، اما شرایطی وجود دارد

درخواست پذیرش

وقتی دانشجوی خارجی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های کانادایی پذیرفته شد، باید به وب‌سایت موسسه سر بزند و یا با مسئولین آن تماس حاصل کند و نحوه اپلای کردن را جویا شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است از CanadaVisa School Search استفاده کنید.

بیشتر مؤسسات اطلاعات را به صورت آنلاین دریافت می‌کنند. بعد از  گذشت چهار تا شش ماه پس از ارسال درخواست، وضعیت اپلای به متقاضی ارسال می‌شود. نامه پذیرش برای متقاضیان پذیرفته شده ارسال می‌گردد و متقاضی باید از این نامه برای گرفتن مجوز تحصیل خود استفاده کند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram