کانادا، دانشجویان ایالات متحده را از محدودیتهای مسافرتی معاف می کند، اما شرایطی وجود دارد

برخی از دانشجویان ایالات متحده می توانند تا مادامی که نشان دهند مسافرت آنها خارج از اختیارات آنها بوده است به کانادا ورود پیدا کنند.

برخی از دانشجویان ایالات متحده در صورتی می توانند برای ترم پاییز 2020 به کانادا وارد شوند که پس از 18 مارس مجوز تحصیل خود را دریافت کرده باشند.

دستورالعملهای جدید در تاریخ 24 جولای روز جمعه در وبسایت مهاجرت، پناهجویی و شهروندی کانادا(IRCC) منتشر شد که عنوان کرد دانشجویان ایالات متحده سومین دسته از دانشجویانی هستند که می توانند به کانادا وارد شوند:

 • دانشجویان بین المللی با یک مجوز تحصیلی معتبر؛یا
 • دانشجویان بین المللی با یک مجوز تحصیلی تایید شده در 18 مارس 2020 یا پیشتر از آن؛ یا
 • دانشجویان بین المللی که از ایالات متحده می آیند.

 

پیش از الحاقیه روز جمعه، تنها دو دسته اول از دانشجویان بین المللی از محدودیتهای مسافرت به کانادا که برای اولین بار در تاریخ 18 مارس برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اعمال شد، معاف بودند.

 

الزامات

مورد ضروری اینست که دانشجویان ایالات متحده باید ضوابط و معیارهای مشخصی را برای دریافت مجوز ورود به کانادا پشت سر بگذارند.

IRCC عنوان می کند که پس از رسیدن به کانادا، براساس موارد زیر دانشجویان توسط  مسئول نهاد خدمات مرزی کانادا(CBSA) مورد ارزیابی قرار می گیرند:

 • اثبات اینکه دانشجو از محدودیتهای سفر معاف است و در جهت اهداف غیر اختیاری مسافرت می کند.
 • اگر دانشجو درحال حاضر در کانادا زندگی می کند(توجه: برای یک دانشجو ضرورتی برای زندگی در کانادا وجود ندارد ، اما می تواند کمک کند تا نشان دهد که دلیل ورودشان به کانادا براساس دلایل خارج از اختیارات آنها بوده است).
 • اگر دانشجو فورا پس از ورود به  مقصد خود در کانادا، می تواند یک قرنطینه 14 روزه را داشته باشد. تحت قانون کانادا، خود قرنطینه کردن برای تمام مسافرانی که به کانادا ورود پیدا می کنند اجباری است.
 • آیا دانشجو پس از اتمام دوره قرنطینه، تحصیل خود را آغاز می کند یا خیر.
 • آیا دانشجو برای انجام برنامه های خود(برای ورکشاپ ها یا کارهای آزمایشگاهی) نیاز به حضور در کانادا دارد.
 • آیا محل تحصیل دانشجو ،گزینه تدریس آنلاین را برای دانشجویانش فراهم نکرده است، یا آیا بخاطر محدودیتهای ارتباط اینترنتی یا محدودیت در پهنای باند برای دانشجو امکان تحصیل آنلاین از کشور خود وجود ندارد.
مطلب مرتبط
کانادا انعطاف پذیری های بیشتری در ارائه مجوز کاری و تحصیلی به کار می بندد

 

چه چیزی به همراه داشته باشیم؟

IRCC به این دانشجویان توصیه می کند تا در هنگام ورود به کانادا، اسناد زیر را با خود به همراه داشته باشند:

 • یک مجوز تحصیلی معتبر؛ یا
 • در صورتی که دانشجو از ایالات متحده باشد، معرفی نامه ورود که نشان می دهد فرد برای دریافت یک مجوز تحصیلی تایید شده است.
 • در صورتی که دانشجو از ایالات متحده باشد، معرفی نامه ورود که نشان می دهد برای مجوز تحصیلی پیش از 18 مارس تایید شده بودند.

 

شرایط

دانشجویان بین المللی مزایای اقتصادی و اجتماعی چشمگیری برای کانادا به همراه می آورند. بطور همزمان، کانادا معیارها و ضوابط مسافرتی جدی ایی بخاطر ویروس کرونا مطرح کرده است که موجب می شود نسبت به حالت معمول تعداد دانشجویان کمتری به کشور وارد شوند.

علارغم روابط نزدیک بین کانادا و ایالات متحده، دانشجویان امریکایی نیز به شدت تحت تاثیر این ضوابط مسافرتی هستند. مرز کانادا و ایالات متحده در ابتدا  در تاریخ 21 مارس بسته شد و این امر هر 30 روز یکبار از آغاز آن تمدید شد. با وجود شیوع شدید ویروس کرونا در ایالتهای متحده در حال حاضر، بعید به نظر می آید که این دو کشور در صورت به اتمام رسیدن آخرین تمدید در 21 آگوست محدودیتها را از بین ببرند.

مطلب مرتبط
اثبات توانایی مالی برای ویزای تحصیلی

در این مدت، کانادا تسهیلات بسیاری را به دانشجویان ارائه کرده است مانند فرایند مجوز تحصیلی دو مرحله ایی و تحصیل آنلاین و بسوی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی(PGWP) پیش رفته است. مزیت PGWP اینست که به دانشجویان این امکان را می دهد تا در کانادا تجربه کاری حرفه ایی بدست آورند که می توانند  از آن برای دنبال کردن اقامت دائم خود از طریق 100 برنامه مهاجرتی کانادا اقدام کنند.

هر ساله حدود 7000 دانشجوی جدید ایالات متحده وارد کانادا می شوند. در سال 2019، کانادا پذیرای 15000 دانشجو از ایالات متحده بود که حدود 2 درصد از کل 640000 دانشجو خارجی در کشور را تشکیل می دادند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram