فرایند جدید مجوز تحصیلی دو مرحله ایی در کانادا در پاییز 2020

IRCC درمورد چگونگی عملکرد فرایند مجوز تحصیلی دو مرحله ایی برای دانشجویان بین المللی جزئیاتی را منتشر کرده است.

کانادا اطلاعات جدیدی را درمورد بدست آوردن مجوز تحصیلی در  سال تحصیلی پاییز 2020 اعلام کرده است.

شیوع ویروس کرونا شرایط گرفتن مدارک لازم برای مجوز تحصیلی در کانادا را برای دانشجویان دشوار کرده است. مرزهای کانادایی نیز به روی اکثر دانشجویان بین المللی بسته است. دانشجویان تنها در صورتی از محدودیتهای سفر معاف خواهند بود که مجوز تحصیلی آنها پیش از 18 مارس صادر شده باشد.

پس از آن، ممکن است اگر برنامه های درسی آنها آنلاین باشد، افسران مرزی به دانشجویان بین المللی معاف از محدودیتها اجازه ورود ندهند. دانشجویان بین اللملی بنابر دلایل ضروری باید درکانادا بمانند. اگر دوره های آنها بصورت آنلاین ارائه شده باشد و بتوانند از کشور خود مطالعه خود را پی بگیرند، این امر می تواند سفر آنها به کانادا را به انتخاب اختیاری خود تبدیل کند.

با این وجود اداره مهاجرت، پناهجویی و شهروندی(IRCC) یک فرایند تایید دو مرحله ایی جدید را ارائه می دهد که به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا بدون یک مجوز تحصیلی قطعی شده ترم آنلاین خود را شروع کنند. امروزه، دپارتمان مهاجرتی درمورد چگونگی پیشبرد تغییرات موقتی از دستورالعملهای جدیدی برای افسران خود پرده برداشته است.

مطلب مرتبط
افزایش ثبت نام دانشجویان بین المللی در کانادا

IRCC اعلام کرد که قصد دارد تا درخواستهای مجوز تحصیلی که تاکنون تا حد ممکن سریع تایید شده اند را مورد رسیدگی قرار دهد.

دانشجویانی که می خواهند از مزیتهای فرایند دو مرحله ایی موقتی  بهره مند شوند باید تا 15 سپتامبر برای مجوز تحصیلی خود درخواست دهند.

برای ترم پاییز 2020 چطور می توان یک مجوز تحصیلی گرفت

اولین گام بیشتر شبیه فرایند مجوز تحصیلی عادی است. دانشجویان بین المللی باید موارد زیر را ثبت کنند:

  • نامه پذیرش
  • مدرک پذیرش کبک(تنها برای دانشجویان کبک)
  • تمکن مالی
  • اثبات اینکه می توانند وقتی که دیگر دارای وضعیت دائمی یا موقتی قانونی نیستند  کانادا را ترک کنند؛ و
  • هر وابستگی خانوادگی ایی به کانادا

افسران مهاجرتی این درخواستها را بررسی می کنند و  طبق اختیاراتشان پیش تایید را صادر می کنند. دانشجویان بین المللی می توانند در این مرحله مطالعات خود را آغاز کنند.

برای رسیدن به مجوز کامل تحصیلی، و در نهایت سفر به کانادا، دانشجویان بین المللی نیاز به تایید موارد زیر دارند:

  • آزمایش پزشکی مهاجرتی
  • مدارک امنیتی پلیس
  • بیومتریک

شرایط معمول برای روند مستقیم دانشجو

دانشجویان بین المللی که تحت روند مستقیم دانشجویی(SDS) درخواست ارائه می دهند تنها  زمانی برای برنامه مجوز دانشجویی سریع مجاز هستند که بتوانند یک درخواست کامل را تایید کنند. درغیر اینصورت، باید تحت فرایند معمول درخواست بدهند یا تا زمانی که بتوانند تمام اسناد لازم برای صلاحیت سنجی برای SDS را فراهم کنند منتظر بمانند. IRCC نیز از وجود تاخیر در این روند خبر می دهد.

مطلب مرتبط
بیشتر دانشگاه های کانادایی مجاز به پذیرش دانشجویان بین المللی هستند

SDS قصد دارد تا در بیست روز مجوز های تحصیلی را مورد رسیدگی قرار دهد. در حال حاضر، دانشجویان بین المللی در صورتی واجد شرایط خواهند بود که از هفت کشور زیر باشند: چین، هند، مراکش، پاکستان، فیلیپین، سنگال و ویتنام.

اکنون مطالعه آنلاین برای مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی قابل قبول است

مجوز کامل تحصیل در صورتی نیاز خواهد بود که دانشجویان بخواهند برنامه درسی خود را در کانادا تکمیل کنند ودر نهایت برای یک مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی(PGWP) درخواست دهند تا بتوانند پس از فارغ التحصیلی در کانادا کار کنند.

IRCC قبلا با تغییر وضعیت برگزاری کلاسهای موسسات تحصیلی از حالت حضوری به آنلاین، شروط صلاحیت سنجی برای PGWP را تغییر داده بود . دانشجویان بین المللی حالا می توانند نیمی از برنامه تحصیلی خود را بصورت آنلاین بگذرانند و هنوز بتوانند مجوز کاری بگیرند که به آنها اجازه می دهد تا برای حداقل سه سال در کانادا بمانند.

PGWP مهم است زیرا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا تجربه کار کانادایی بدست آورند و به این طریق برای اقامت دائم کانادا واجد شرایط شناخته شوند. اکسپرس انتری و برنامه گزینش استانی(PNP) در میان مسیرهای مختلف مهاجرتی در اختیار دانشجویان بین المللی هستند تا مطالعات خود را در کانادا به اتمام رسانده و تجربه کاری کافی و لازم را بدست آورند.

مطلب مرتبط
کانادا درمقایسه با ایالات متحده مقصد محبوبتری برای تحصیل

طبق اظهارات وزیر مهاجرت، مارکو مندیچینو، در مطبوعات،” شیوع ویروس کرونا، تاثیر چشمگیری بر وضعیت دانشجویان بین المللی و موسسات کانادایی و جوامع کانادایی میزبان آنها داشته است”. ” این دلیل آنست که ما ضوابطی را برای حمایت از آنها تعیین کرده ایم. ما کمک افراد جوان در جستجوی تحصیلات با کیفیت بالا در کانادا را مغتنم میشماریم و تلاش خود را می کنیم تا چالشهایشان در برنامه هایشان و رویاهایشان برای آینده را  کاهش دهیم.”