ضوابط تعیین شده برای حمایت از دانشجویان بین المللی در کانادا

نگاهی بر سیاست های بروز شده اخیر کانادا در حمایت از دانشجویان بین المللی در طول شیوع ویروس کرونا

اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا (IRCC) خلاصه ضوابط موقتی را منتشر کرده است که در حال حاضر برای دانشجویان بین المللی، مجوز های کاری پس از تحصیل و مجوزهای تحصیل در حال اجراست.

معرفی محدودیت های جدی سفر که برای مدیریت تعطیلی های ناشی از ویروس کرونا مطرح شد تأثیر زیادی بر برنامه های مهاجرتی کانادا در ماه های اخیر داشته است. محدودیت های سفر، علاوه بر عوامل دیگر، ورود دانشجویان بین المللی به کانادا را محدود کرده است. تحت دستورات شورای دولت فدرال تنها دانشجویان بین المللی که تحت سه دسته زیر هستند در حال حاضر اجازه ورود به کانادا را دارند:

  • دانشجویان بین المللی با یک مجوز تحصیلی معتبر.
  • دانشجویان بین المللی تایید شده برای یک مجوز تحصیلی در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۲۰ یا پیش از آن
  • دانشجویان بین المللی که از ایالات متحده به کانادا وارد می شوند.

کانادا از کمک های مهمی که دانشجویان بین المللی به زندگی اقتصادی و اجتماعی کشور می‌کنند بخوبی آگاه است. به این دلیل ضوابطی را تعیین می کند تا تضمین کند دانشجویان بین المللی که تصمیم به تحصیل در کانادا می گیرند می توانند این کار را انجام دهند. تغییر ها شامل فرآیند مجوز تحصیلی دو مرحله‌ای و آغاز مطالعات آنلاین با احتساب زمان به عنوان شرط مجوز کار پس از تحصیل (PGWP) است.

مطلب مرتبط
فهرست مؤسسات آموزشی تایید شده

برای افرادی که این تغییرات را دنبال می‌کنند و افرادی که درخواست هایشان ممکن است تحت تاثیر این تغییر قرار گرفته باشد، در این جا می توانند نگاهی بر سیاست‌های موجود در مورد تحصیل در کانادا بیاندازند.

اطلاعات بر اساس آخرین ضوابط عنوان شده برای حمایت از دانشجویان بین المللی است که تحت تاثیر دوران شیوع ویروس کرونا قرار گرفته اند، این گزارش در وبسایت دولت کانادا منتشر شده است.

 

مجوز های تحصیلی

تعطیلی های ناشی از ویروس کرونا شرایط را برای دانشجویان بین المللی دشوار کرده است و آنها نمی‌توانند به راحتی مدارکی که برای مجوز تحصیلی کانادا نیاز است را به دست آورند.

برای حل مشکلات در این شرایط اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا یک فرایند تایید دو مرحله ای را اجرا کرده است که شرایط را برای دانشجویان بین‌المللی ممکن می کند تا بتواند در ترم پاییز بدون یک مجوز تحصیلی نهایی مطالعات خود را آغاز کنند. افرادی که نتوانسته‌ اند اطلاعات بیومتریک، نتایج بررسی پزشکی مهاجرتی یا اسناد دیگر را ارائه دهند ممکن است هنوز بتوانند مجوز تحصیلی را به دست آورند. افرادی که در اولین مرحله تایید شوند تمام ضوابط مجوز تحصیلی را برآورده کرده اند.

اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا عنوان کرده است که درخواست های کامل مجوز تحصیلی که تاکنون تایید نشده اند در اولین فرصت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

مطلب مرتبط
امکان اجازه کار تمام وقت برای دانشجویان مواجه با مشکل مالی

دانشجویانی که با موفقیت هر دو مرحله را تکمیل کرده اند می توانند زمانی که محدودیت های سفر برداشته شد به کانادا سفر کنند.

 

برنامه مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی

پس از آنکه یک دانشجو یک برنامه قابل قبول را در یک موسسه آموزشی کانادایی تعیین شده تمام کرد (برای مثال یک دانشگاه یا کالج) ممکن است بتواند برای حداکثر سه سال مجوز کاری پس از فارغ‌التحصیلی را به دست آورد (PGWP). مدت زمان نهایی مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی به این بستگی دارد که فرد چه مدت در موسسه کانادایی آموزش عالی تحصیل کرده است.

پیش از دوران شیوع، تحصیل از راه دور برای گرفتن مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی قابل قبول نبود. IRCC اطلاعیه هایی را در چند ماه گذشته منتشر کرد مبنی بر اینکه تحصیل آنلاین برای واجد شرایط شدن جهت گرفتن مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی قابل قبول است.

در حال حاضر دانشجویان می توانند از راه دور و به صورت آنلاین تا سی‌ام آوریل ۲۰۲۱ تحصیل کنند بدون اینکه صلاحیت سنجی آنها یا مدت زمان مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی آنها در آینده تحت تاثیر قرار گیرد. با این وجود یک شرط وجود دارد: این که آنها باید بتوانند حداقل ۵۰ درصد از مطالعات خود را در کانادا تکمیل کنند.

علاوه براین، دانشجویانی که در برنامه های ۸ تا ۱۲ ماه ثبت نام کرده اند که در بهار، تابستان یا پاییز ۲۰۲۰ (می- سپتامبر) شروع شد، می‌توانند برای مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی درخواست دهند حتی اگر کل برنامه تحصیلی خود را خارج از کشور انجام داده باشند.

مطلب مرتبط
بیشتر دانشگاه های کانادایی مجاز به پذیرش دانشجویان بین المللی هستند

در نهایت دانشجویانی که در یک برنامه ثبت نام کرده اند که تاریخ شروع آن بین ماه می و سپتامبر ۲۰۲۰ است، کسانی که تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ به صورت آنلاین تحصیل می کنند و کسانی که از بیش از یک برنامه قابل قبول تحصیل کرده اند  ممکن است بتوانند مدت زمان برنامه های تحصیلی خود را در زمان درخواست برای مجوز کاری پس از فارغ التحصیلی در آینده ترکیب کنند. شرایط مشابه ای برای دانشجویان در این موقعیت در نظر گرفته می‌شود که آنها را ملزم می کند ۵۰ درصد از کل مطالعات خود را در کانادا تکمیل کرده باشند.

 

دانشجویانی که در حال حاضر در کانادا هستند

اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا عنوان کرده است دانشجویانی که در حال حاضر برای ترم زمستان، بهار و تابستان در کانادا هستند، درصورتی صلاحیت خود برای به دست آوردن مجوز کاری پس از دوران تحصیل را از دست نمی دهند که ملزم باشند بیش از ۵۰ درصد از برنامه خود را آنلاین انجام دهند، تحصیلات خود را در حالت نیمه وقت درآورده باشند یا به خاطر محدودیت های اعمالی برای کلاس های حضوری در تحصیل خود وقفه انداخته باشند.