شرایط تحصیل در دبستانها و دبیرستانهای کانادا برای دانش آموزان بین المللی

در چند هفته گذشته درباره دانشجویان بین المللی که می خواهند در کانادا تحصیل کنند برایتان نوشتم. اما فقط دانشجویان نیستند که می خواهند در کالج ها و دانشگاههای کانادا به تحصیل بپردازند. گروه دیگری از مشتاقان تحصیل در کانادا وجود دارند که هنوز به مقطع دانشگاه یا کالج نرسیده اند و در دبستانها و دبیرستانهای کانادا مشغول به تحصیل می شوند. این هفته درباره این گروه می نویسم.

چرا خانواده ها کانادا را انتخاب می کنند؟ 

خانواده ها به دلایل گوناگون ممکن است کانادا را برای تحصیل فرزندان دانش آموز خود انتخاب کنند تا به صورت دانش آموز بین المللی ـ minor international students ـ در دبستانها و دبیرستانهای کانادا مشغول بـه تحصیـل شونـد. بعضـی از ایـن دلایـل چنین هستند:

ـ اگر پدر یا مادر برای کار یا تحصیل به صورت خانوادگی به کانادا بیایند.

ـ خانواده برای مهاجرت به کانادا اپلی کیشن داده باشند و اپلی کیشن آنها در دست بررسی باشد، و خانواده بخواهد فرزندشان با سیستم آموزش کانادا آشنا شود، و بنابر این قبل از رسیدن به نتیجه نهایی، فرزندشان را برای تحصیل به کانادا می فرستند.

جالب است بدانیم که تعداد خانواده هایی که فرزندانشان را برای تحصیل در مدارس کانادا و کسـب دیپلـم دبیرستـان، کـانادا را انتخاب می کنند، در حال افزایش است. اگرچه از تعداد دانش آموزان بین المللی در سال 2018 آمار رسمی در دست نیست، ولی تعداد اپلی کیشن های مربوط به دانش آموزان بین المللی که به دست بورد مدارس انتاریو و بریتیش کلمبیا می رسد در پنج سال اخیر به نحو چشمگیری افزایش یافته.

مطلب مرتبط
کانادا یکی از ایمن ترین و و با ثبات ترین کشورها برای دانشجویان بین المللی

چه مدرسه ای را انتخاب کنیم؟ 

برای دانش آموزان بین المللی، چندین نوع مدرسه وجود دارد: مدارس دولتی، مدارس کاتولیک، و مدارس خصوصی. بسته به زمینه آموزشی که خانواده و دانش آموزان خواهان آن باشند، می توان مدرسه را انتخاب کرد. بعضی مدارس امکان تحصیل به صورت اقامت در خانه homestay را فراهم می آورند که اجازه می دهد دانش آموز نزد یک خانواده محلی زندگی کند. مدارس شبانه روزی boarding schools نیز وجود دارند که امکان می دهند دانش آموز در خوابگاههای مدرسه زندگی کند. البته انتخاب های دیگری هم میسر است ولی اگر بخواهید فرزند دانش آموزتان را در یک مدرسه خصوصی ثبت نام کنید، باید آن مدرسه به عنوان مدرسه خصوصی در وزارت آموزش و پرورش استان به ثبت رسیده و گواهی (سرتیفای) لازم را داشته باشد.

اگر شما می خواهید فرزندتان در کانادا درس بخواند، بهتر است هر چه زودتر اپلای کنید و پروسه را شروع کنید زیرا فضاهای موجود در مدارس پر می شوند و بهتر است برای ثبت نام در مدارس پرطرفدار، سریعا دست به کار شوید.

سن مناسب برای آمدن دانش آموزان به کانادا چیست؟ 

در کانادا این امکان وجود دارد که به عنوان دانش آموز minor ، از سال اول تا سال 12 را تحصیل کنید. با این وجود، رایج ترین سن، سن دبیرستان، و بخصوص سالهای 11 و 12 است، زیرا به دانش آموز امکان می دهد که با سیستم آموزشی کانادا آشنا شده، مهارت خود در زبان انگلیسی را افزایش داده، و شانس بهتری برای ورود به کالج ها و دانشگاههای کانادا داشته باشید.

مطلب مرتبط
ایران و کانادا؛ توقیف یا مصونیت اموال؟

سرپرستی دانش آموز Custodian

سن minor در استانهای مختلف کانادا متفاوت است. برای مثال در انتاریو، فرزندان زیر 18 سال minor به حساب می آیند، اما در بریتیش کلمبیا فرزندان زیر 19 سال minor به حساب می آیند.

اگر فرزندی به صورت دانش آموزان ماینور بخواهد در کانادا مشغول تحصیل شود، باید یا با پدر و مادر یا قیم قانونی legal guardian زندگی کند و یا دارای سرپرست Custodian باشد؛ سرپرست شخص بزرگسال و مسئولی است که شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا بوده و مراقبت و ساپورت از دانش آموز ماینور را به عهده بگیرد.

در مواردی که دانش آموز خیلی کم سن و سال باشد، توصیه می شود که حداقل یکی از پدر و مادر همراه او باشد.ما به طور معمول برای اولیایی که می خواهند فرزند خردسالشان را همراهی کنند، ویزای ویزیتوری می گیریم. با این حال، اگر پدر یا مادر نتواند فرزند را همراهی کند، می توان یک سرپرست مناسب برگزید که این سرپرست باید متعهد شود که مراقبت از کودک در کانادا را به عهده می گیرد. سرپرست می تواند از وابستگان خانوادگی نزدیک نظیر عمه و خاله یا عمو و دایی باشد، و یا یک دوست خانوادگی مورد اعتماد باشد. اگر پیدا کردن چنین سرپرستی ممکن نباشد،

مطلب مرتبط
کانادا یکبار دیگر محدودیت های سفر را تمدید می کند

کمپانی هایی هستند که خدمات سرپرستی را ارائه می کنند.

متاسفانه هیچ برنامه روشن فدرال یا استانی برای نظارت بر سرپرستان دانش آموزان بین المللی وجود ندارد، بنابر این بسیار مهم است که پدر و مادرها سرپرست دارای صلاحیتی برای فرزندشان پیدا کنند.

دولت نیز به احتمال زیاد باید در آینده چارچوبی را برای نظارت بر سرپرستان ایجاد کند. چرا که تعداد دانش آموزان بین المللی در سراسر کانادا رو به افزایش است.

آیا دانش آموزان ماینور نیاز به ویزای تحصیلی دارند؟ 

دانش آموزانی که بخواهند برای تحصیل فول تایم بیش از 6 ماه وارد مدارس کانادایی شوند، باید دارای ویزای تحصیلی معتبر باشند. بسته به شرایطی که در هر مورد وجود دارد، وکیل مهاجرت می تواند شما را راهنمایی کند که چه مدارکی برای اپلی کیشن ویزای تحصیلی احتیاج دارید.

توجه داشته باشید که یکی از مهمترین شرایط برای کسب ویزای تحصیلی این است که خانواده دانش آموز بتواند نشان دهد که توانایی مالی لازم برای تامین کلیه هزینه های مرتبط با تحصیل فرزندشان در کانادا را دارا می باشد.

اگر شما نیز مایل هستید فرزندتان در کانادا تحصیل کند، باید هر چه زودتر اپلای کنید زیرا پروسه دریافت ویزای تحصیلی ممکن است چندین هفته به طول بکشد که اگر نیاز به ویزیتور ویزا هم باشد، پیچیده تر خواهد بود. 

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram