انحصاری: ممکن است کانادا محدودیتهای سفر دانشجویان بین المللی را لغو کند

خبرCIC  نامه ایی را دریافت کرده است که نشان می دهد دولت کانادا بدنبال راه هایی برای پذیرش دانشجویان بین المللی از ترم پاییز 2020 است.

کانادا  در حال حاضر بدنبال ساده سازی احتمالی محدودیتهای سفر برای دانشحویان بین المللی برای ترم پاییز 2020 است.

این موضوع در نامه ایی روشن شد که به دست خبرCIC رسید.

از 18 مارس، دانشجویان بین المللی نتوانسته اند به کانادا ورود پیدا کنند مگر آنکه مجوز تحصیلی در دست داشته باشند که از آن تاریخ معتبر باشد. چند روز پیش، دانشجویان از ایالات متحده به فهرست افراد معاف از محدودیتها اضافه شدند ، گرچه آنها باید ضوابط مشخصی را رعایت کنند تا بتوانند به کانادا وارد شوند.

نامه ی بدون تاریخ به امضا وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، و وزیر سلامت، پتی هادجدو رسیده است، با این وجود از گیرنده خواسته شده است تاجمعه روز 24 جولای ،2020 به آن پاسخ دهد.

هدف این نامه آنست که این دو وزیر در مذاکره ایی با دولت منطقه ایی و استانی کانادا، موسسات  آموزشی گزینش شده(DLIs) شرکت کنند و در مورد پذیرش ایمن دانشجویان بین المللی بیشتر به کانادا در ماه های پیش رو صحبت کنند.

DLIs کالج ها، دانشگاه ها و موسسات تحصیلی دیگری هستند که از سوی دولت استانی و فدرال مجاز به پذیرش دانشجویان بین المللی هستند.

براساس قانون اساسی کانادا، آموزش تحت اختیارات منطقه و استان قرار می گیرد. علارغم کشورهای دیگر، کانادا یک دپارتمان تحصیلی فدرال ندارد، که این بدان معناست که سیاستهای دانشجویی بین المللی کانادا در سرتاسر دولتهای چندگانه فدرال پراکنده می شوند. وقتی دولت فدرال قصد دارد تا در مورد دانشجویان بین المللی تصمیم گیری کند، با استانها و منطقه ها برای دریافت نظرات آنها مشورت می کند.

در این مورد بخصوص، دولت فدرال محدودیت بر سفر را اعمال کرده است، این امر موضوعی است که تحت اختیارات دولت فدرال قرار دارد. محدودیتهای سفر که به ویروس کرونا مربوط می شوند، مانع توانایی استانها و منطقه ها برای پذیرش دانشجویان شده اند.

مطلب مرتبط
افزایش ورود دانشجویان خارجی به کانادا 2019

با این وجود، وزراء مندیچینو و هادجو در نامه اشان می نویسند که از اهمیت دانشجویان بین المللی برای محیط آموزشی کانادا، جامعه و اقتصاد آگاه هستند.

به این ترتیب، آنها بدنبال ایجاد تعادلی میان توجه به اختیارات استانها و منطقه ها نسبت به آموزش هستند، درحالیکه معیارها و ضوابط خاص کانادا در زمینه ویروس کانادا را نیز تحت نظر دارند تا مانع شیوع ویروس کرونا شوند.

بطور همزمان، وزراء توضیح می دهند که دو سطح دولت و DLIs “… باید جمعا رویکردی روشن، هماهنگ و همراه با تعامل را اتخاذ کنند و به آن متعهد شوند تا از امنیت و سلامت دانشجویان و مردم کانادا حمایت کند”.

در جهت این هدف، دولت فدرال دستورالعملهای ایمنی عمومی را مطرح می کند که نشان می دهد کشور چطور می تواند پذیرای تعداد بیشتری از دانشجویان باشد. این دستورالعمل ها انتظارات برای دانشجویان، دولت، و DLIs در حمایت از این هدف را مطرح می کنند.

برای مثال، دانشجویان ملزم هستند تا برای مدت 14 روز پس از رسیدن به کانادا در قرنطینه باشند.

مانند DLIs، از استانها و منطقه ها نیز انتظار می رود تا از دستورات و خط مشی های سلامت عمومی تبعیت کنند.

 

اطلاعات درخواستی از سوی وزراء مندیچینو و هادجو

دو وزیر از گیرنده درخواست کردند که فهرستی از اطلاعات را تا جمعه تاریخ 24 جولای در اختیارشان قرار دهد تا تایید کند که آیا اختیارات آنها این امکان را به آنها می دهد تا پذیرای گروه جدیدی از دانشجویان بین المللی  و اعضای خانواده درجه یک آنها باشند . خانواده درجه یک می تواند شامل همسر و شریک عرفی دانشجو، فرزندان وابسته، والدین، ناپدری یا نامادری و قیم های آنها باشد.

 

اطلاعات درخواستی شامل موارد زیر است:

  • فهرستی از DLIs در هر حوزه منطقه ایی که مطابق با الزامات سلامت عمومی و برنامه های ادامه تجارت برای کار و پذیرش دانشجویان تایید شده است.
  • وجود پروتکل هایی در محل برای جلوگیری و نظارت بر قرنطینه 14 روزه کانادا از سوی DLIs و تضمین اینکه دانشجویان موارد زیر را دارا می باشند:
مطلب مرتبط
ضوابط تعیین شده برای حمایت از دانشجویان بین المللی در کانادا

-یک مکان مناسب برای قرنطیه( دسترسی به غذا، دارو و حمایتهای ضروری دیگر)

-دانشجویان نباید با افراد آسیب پذیر ارتباطی داشته باشند.

– تسهیلات و امکانات قرنطیه امکان فاصله گذاری فیزیکی با پروتکل های کنترل جلوگیری از ابتلا در محل را فراهم کند.

– اطلاعات در مورد حمایتهای سلامت ذهن و جسم که در دسترس دانشجویان بین المللی است.

  •  هر مسئولیت و آمادگی ایی از سوی منطقه برای تضمین پیروی از الزامات مربوط  به سلامت عمومی محل و استانی
  • یک برنامه کاهش خطر برای بررسی، دنبال کردن و جلوگیری از COVID-19 و شیوع آن.
  • کمک و ارتباط فعال DLIs و مجموعه های مربوطه در مورد انتظارات، نقشها، و مسئولیتها برای حفظ خط مشی های سلامت عمومی
  • یک تعهد برای همکاری و به اشتراک گذاری اطلاعات  بین دو سطح از دولت برای نظارت و مدیریت خطرات کرونا از سوی دانشجویان بین المللی در کانادا.

 

با در نظر گرفتن ماهیت رو به رشد شیوع، مندیچینو و هادجو ذکر می کنند که مجموعه های مسئول باید رویکردهای خود را به نحوی تنظیم کنند که تضمین کند به ایمنی و سلامت کانادایی ها و دانشجویان بین المللی را توجه دارند.

 

این نامه به چه معناست؟

این نامه لزوما به این معنا نیست که کانادا  در اولین فرصت، بیشتر دانشجویان بین المللی را از محدودیتهای موجود در سفر معاف می سازد. با این وجود، به شدت حاکی از اینست که کانادا در جهتی گام برمی دارد تا شرایط معافیت بیشتری برای دانشجویان بین المللی معرفی کند، و این امر تا مادامی ادامه خواهد داشت که انجام این کار خطری برای امنیت عموم و دانشجویان نداشته باشد. اگر این نامه از سوی منطقه ها و استانهای مربوطه تایید شود، DLIs در جهت پذیرش دانشجویان خارجی مجهز می شوند.

مطلب مرتبط
اختلاف دستمزدهای کاری بین شهروندان و مهاجرین2019

محدودیتهای سفر کانادا تا 31 جولای برقرار هستند.

از اینرو، ممکن است در روزهای آتی متوجه بشویم که آیا کانادا معافیتهایی برای دانشجویان قائل می شود یا خیر.

کانادا توانسته است تا از آغاز بحران در اواسط ماه مارس منحنی ویروس کرونا را مسطح کند. تعداد پایین ویروس کرونا در کانادا بخاطر معیارها و ضوابط جدی سلامت عمومی آن است که از طرفی شامل محدودیت سفر از خارج می شود.

اکنون، کانادا در موقعیت مطلوبی قرار دارد که می تواند حداقل به پذیرش دانشجویان فکر کند. پیش از شیوع ویروس،  کانادا پذیرای بیش از 640000 دانشجو بود که 22میلیارد دلار به اقتصاد کمک می کردند و از هرسال از 170000 شغل حمایت می کردند.

حتی اگر دانشجویان نتوانند در آینده نزدیک به کانادا بیایند، هنوز می توانند از سیاستهای جدیدی بهره مند باشند که برای کمک به دانشجویان بین المللی تنظیم شده اند تا به اهداف مهاجرت کانادایی خود دست یابند.

برای مثال، کانادا یک فرایند مجوز تحصیلی دو مرحله ایی جدید دارد که به دانشجویان اجازه می دهد تا برای مجوز تحصیلی خود پیش آمادگی داشته باشند به نحوی که می توانند برنامه های کانادایی خود را بصورت آنلاین در یک DLI آغاز کنند. سپس آنها می توانند به کانادا بیایند با فرض اینکه یک درخواست مجوز تحصیلی تکمیل شده را ثبت کرده اند که تایید می شود و محدودیتهای سفر برای آنها از بین می رود. علاوه براین، دانشجویان می توانند بصورت آنلاین مطالعه کنند و آن زمان برای دوره صلاحیت مجوز کار پس از تحصیل (PGWP) خود در نظر بگیرند. سپس PGWP می تواند به آنها کمک کند تا برای اقامت دائم کانادا واجد شرایط شوند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram