افزایش ورود دانشجویان خارجی به کانادا 2019

در سال‌های اخیر، تعداد دانشجویان خارجی در کانادا به شدت افزایش یافته است. استان کبک رتبه اول را در میان استان‌های دیگر در جذب دانشجویان خارجی دارد. هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل در این استان و هم‌چنین برنامه‌های جذاب مهاجرتی برای دانشجویان فارغ‌التحصیل از عمده‌ترین دلایل جذب دانشجویان خارجی است. علاوه بر این کثرت تعداد موسسات آموزشی و این‌که دانشجویان به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه قادر به تحصیل است، دلیل دیگری است که این استان توانایی پذیرش تعداد بیشتری دانشجوی خارجی را از کشورهای مختلف دارد.

 به طورکلی علاوه بر این‌که دانش‌آموزان بین‌المللی هر ساله بالغ بر 20 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند و تضمین‌کننده هزاران شغل در کانادا هستند، بلکه با کمترین هزینه برای این کشور تامین‌کننده نیروی متخصص نیز است.

در سال 2014، دولت فدرال اعلام نمود در طی دوره 2015  تا 2022 حداقل می‌بایست 450 هزار نفر دانشجوی بین‌المللی را برای ادامه تحصیل در کانادا بپذیرد. به عبارتی، پنج سال زودتر ازسال 2022، کانادا به تعداد پذیرش مورد نیاز خود رسید. به طوری‌که در پایان سال 2017 نزدیک به 500 هزار دانشجوی خارجی مورد پذیرش قرار گرفته بودند.

 تعداد دانشجویان بین‌المللی کانادا طی دهه گذشته تقریبا سه برابر شده است. بدین ترتیب در حال حاضر رتبه چهارم را بعد از کشورهای امریکا، انگلستان و چین به خود اختصاص داده است.

مطلب مرتبط
زوج با گرایشات مختلط: یک تحول غم‌انگیز در قانون مهاجرتی کانادا

اگرچه شهرت کانادا به عنوان کشوری مهاجرپذیر اثرگذار است ولی دلایل دیگری نیز برای افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی براساس آمار سالیانه سازمان امور دانشجویان خارجی کانادا وجود دارد که در جذب دانشجویان خارجی از اهمیت به سزایی نیز برخوردارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کانادا یکی از بهترین گزینه‌های ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌گردد. بهره‌بری از مزایایی همانند داشتن اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل باعث خواهد شد تا علاوه بر توانایی تامین بخشی از هزینه‌های زندگی امکان کسب تجربه کاری در این کشور را نیز برای این دانشجویان خارجی مهیا سازد.

دانشجویان خارجی پس از به اتمام رسانیدن مقطع تحصیلی خود موفق به کسب اجازه کار پس از تحصیل معادل با دوره تحصیلی خود تا حداکثر به مدت سه سال و حداقل به مدت 8 ماه می‌گردند. از دیگر امتیازات تحصیل در کانادا می‌توان به امکان درخواست اقامت دائم کانادا اشاره نمود. دانشجویان فارغ‌التحصیل از طریق برنامه‌های مهاجرتی مختلف استانی و فدرالی که به منظور جذب این فارغ‌التحصیلان جوان مهیا گشته، قادر به ارائه درخواست اقامت دائم خواهند بود.

جوانان فارغ‌التحصیل از بهترین متقاضیان اقامت دائم برای کانادا محسوب می‌شوند، زیرا با اخذ مدرک تحصیلی از کانادا و تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی و فرانسه قادر خواهند بود، کمبود نیروی متخصص این کشور را به راحتی و با کمترین هزینه برای دولت تامین نمایند. در میان کارفرمایان کانادایی نیز محبوب و شناخته شده است و تحصیل، کار و زندگی در کانادا باعث سهولت روند سازگاری آن‌ها با محیط جدید می‌شود.

مطلب مرتبط
برنامه کاندیدای استانی جزیره پرنس ادوارد در دراو جدید خود از ۱۵۰ متقاضی دعوت به عمل می آورد

بر اساس آمار اصلی‌ترین دلایل انتخاب کشور کانادا از طرف دانشجویان بین‌المللی، کیفیت بالای ارائه برنامه‌های تحصیلی از طرف موسسات آموزشی این کشور است که در جهان دارای استاندارهای مطلوبی است. با وجود این‌که هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقایسه با هزینه‌ای که یک کانادایی پرداخت می‌کند، بسیار بالاتر است، ولی درمقایسه با هزینه تحصیل و زندگی در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان دارای میانگین مناسبی است.

پایین‌تر بودن هزینه‌های تحصیلی در کانادا در مقایسه با پرداخت هزینه‌های تحصیلی براساس دلار آمریکا، پوند انگلیس، و یورو امری بدیهی است.

ممکن است در نگاه نخست به این استدلال دست یابیم که موسسات آموزشی کانادا طالب دانشجویان بین‌المللی هستند، زیرا پذیرش دانشجویان خارجی قطعا یک منبع درآمد قابل توجهی برای این موسسات به شمار می‌رود، ولی واقعیت این است که کانادا از حضور دانشجویان خارجی در این کشور فواید بسیاری را علاوه بر بهره‌برداری‌های اقتصادی از آن خود می‌کند. به عنوان مثال جمعیت جوانان کانادا رو به کاهش است و بنابراین موسسات آموزشی مجبور به پذیرش دانشجویان بین‌المللی بیشتری هستند تا از سوددهی موسسات خود اطمینان حاصل نمایند. از طرفی دیگر جذب ذهن‌های روشن و خلاق و جوان به کانادا باعث افزایش تجربه یادگیری و روش‌های آموزشی در دانشگاه‌ها می‌شود، و دانش‌آموزان و استادان کانادایی را با دیدگاه‌های بین‌المللی آشنا، و باعث تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی و آموزشی با دیگر نقاط جهان می‌شود.

مطلب مرتبط
اداره خدمات کانادا از روز دوشنبه قرار ملاقات های آنلاین بیومتریک را ارائه می دهد

براساس گزارش کمیته تحقیقاتی امور مهاجرتی مستقر در مجلس کانادا، باید اقدامات بیشتری در زمینه مهاجرت دانشجویان بین‌المللی صورت گیرد. از مهم‌ترین اقداماتی که باید برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد می‌توان به ایجاد ساده‌سازی و سرعت‌بخشی درمراحل اخذ اقامت، اشتغال سریع و ورود این فارغ‌التحصیلان به چرخه اقتصادی کانادا نام برد.