افزایش ثبت نام دانشجویان بین المللی در کانادا

گزارش اخیر اداره آمار کانادا عملکرد دانشجویان بین المللی در موسسات کانادایی را نشان می دهد

پیش از آن که ویروس کرونا شرایط اجباری تحصیل آنلاین را به وجود بیاورد دانشجویان بین المللی در مقایسه با دانشجویان بومی سه برابر بیشتر از ثبت‌نام انجام می دادند.

گزارش اخیرا اداره آمار کانادا ثبت نام دانشجویان پیش از دوران شیوع ویروس کرونا را به عنوان راهی برای ارزیابی تاثیر ویروس کرونا بر دانشجویان مورد بررسی قرار می دهد. محققان از سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ به عنوان نقطه عطفی برای ارزیابی میزان تاثیر پذیری ثبت‌نام و فارغ التحصیلی،به خصوص برای دانشجویان بین المللی، استفاده کرده‌اند.

در آن سال بیش از ۲.۱ میلیون دانشجو در کالج ها و دانشگاه های کانادا ثبت نام کردند که نسبت به سال تحصیلی ۲۰۱۷ که برابر با ۱.۸ درصد بود، رشد پیدا کرده بود.‌ این رشد کاملا به خاطر ثبت نام دانشجویان بین المللی بود که تا ۱۶.۲ درصد افزایش داشت. در همان سال ثبت نام دانشجویان بین المللی ۰.۵ درصد کاهش داشت.

اکثر این ثبت ‌نام ها در برنامه‌های رسمی بودند و تنها ۸.۴ درصد در دوره‌ های خارج از یک برنامه رسمی مانند، تحصیلات یا علاقه شخصی به شمار می رفتند.

ثبت دانشجویان بین المللی در یک دهه بیش از ۳ برابر شده است

بین سال‌های تحصیلی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ ثبت نام برای دانشجویان بین المللی از ۱۰۱ هزار ثبت ‌نام به بیش از ۳۱۸ هزار ثبت‌ نام رسیده است. ثبت نام های دانشجویان بین المللی در برنامه های رسمی در همین دوره ۱۰.۹ درصد رشد داشت.

مطلب مرتبط
ضوابط تعیین شده برای حمایت از دانشجویان بین المللی در کانادا

این موضوع به افزایش سهم دانشجویان بین المللی در ثبت نام های تحصیلات عالی از ۶.۴ درصد تا ۱۶.۲ درصد منجر شد، و ۵۷.۲ رشد کل در ثبت نام های تمام برنامه ها را نشان می دهد.

 

دانشگاه های کانادایی برای کمک هزینه تحصیلی به شهریه وابسته است

از آن‌جایی که درآمد دولت های استانی کاهش داشته است، طبق گزارش پیشین اداره آمار کانادا، دانشگاه های کانادایی به شدت به شهریه دانشجویی  به‌ عنوان یک درآمد تکیه کرده اند. سهم درآمدها از شهریه ها بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ تا ۴.۷ درصد رشد داشت.

دانشجویان بین المللی نسبت به دانشجویان بومی شهریه بیشتری می پردازند. در نتیجه افزایش ثبت نام و شهریه های بالاتر، دانشجویان بین المللی به حدود ۴۰ درصد از شهریه ها، یا ۴ میلیارد دلار در کل دانشگاه های کانادایی در سال تحصیلی ۲۰۱۸ کمک کردند.

 

افزایش ثبت نام های STEM, کاهش رشته های علوم انسانی، اما نه برای دانشجویان بین المللی

سیستم آموزشی با نیازهای بازار کار تکامل می‌یابد.  در طی یک دهه ۲۴.۲ درصد ثبت نام بیشتر در رشته های ریاضی و علوم کامپیوتر و اطلاعات رخ داد. گرچه این برنامه ها پنج درصد از کل ثبت ‌نام ها در سال ۲۰۱۸ را تشکیل دادند رشد در این زمینه ها در یک دوره ده ساله بسیار چشمگیر بود.

در بازار کار کانادا شغل های وابسته به اقتصاد دیجیتال ۳۷ درصد رشد داشتند که از نرخ رشد کل اقتصاد که در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ برابر با ۸.۶ درصد بود پیشی گرفت.

مطلب مرتبط
کانادا، دانشجویان ایالات متحده را از محدودیتهای مسافرتی معاف می کند، اما شرایطی وجود دارد

گرچه علوم انسانی ۱۱ درصد از ثبت‌نام‌ها در سال ۲۰۱۸ را تشکیل می داد این برنامه ها بیشترین کاهش ثبت نام را داشتند. در طی یک دوره ده ساله تعداد کل دانشجویانی که در این برنامه‌ها ثبت نام کردند ۱۹.۴ درصد کاهش داشت ‌ اداره آمار کانادا دریافت که فارغ التحصیلان هنر و علوم انسانی نسبت به همتایان خود در شغل هایشان از سطح علمی بالاتری برخوردار بودند.

بین میزان ثبت نام در رشته علوم انسانی در مقایسه ی دانشجویان بین المللی و دانشجویان بومی تفاوت وجود دارد. ثبت نام در رشته های علوم انسانی برای دانشجویان کانادایی تا ۲۵.۲ درصد کاهش داشت اما برای دانشجویان بین المللی این میزان تا ۱۰۶.۱ درصد افزایش یافت. افزایش ثبت نام دانشجویان بین المللی می تواند به خاطر اقداماتی باشد که برای جذب آنها جهت تحصیل در کانادا یا پاسخ دهی به نیازهای بازار کار کشورشان انجام شده است.

 

رشد رشته های تجارت، مدیریت، مدیریت عمومی که دانشجویان بین المللی در آنها تحصیل می‌کنند

در طی دوره ده ساله تا سال ۲۰۱۸، تعداد ثبت نام  دانشجویان بین المللی در رشته‌های تجارت، مدیریت و برنامه های مدیریت عمومی افزایش یافت.درصد دانشجویان بین المللی در این زمینه‌ها بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشت در حالیکه ثبت نام دانشجویان کانادایی تنها حدود ۷.۷ درصد رشد پیدا کرد.

برای دانشجویان کانادایی احتمال کار در زمینه‌های سلامت و بهداشت و زمینه های مربوط به این شغل با ۱۵.۲ درصد ثبت نام های کانادایی که این زمینه های مطالعاتی را انتخاب کردند بیشتر بود. تنها ۵.۱ درصد از تمام دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ این زمینه های مطالعاتی را انتخاب کردند.

مطلب مرتبط
کار در حین تحصیل

 

نگاهی به آینده

گرچه تاثیر طولانی مدت ویروس کرونا بر دانشجویان بین المللی سالها بعد مشخص می شود اداره آمار کانادا اشاره می کند که مشارکت دانشجویان بین المللی از چند جنبه دارای اهمیت است.

طبق این گزارش نه‌تنها درآمد حاصل از شهریه دانشجویان بین المللی برای برنامه ها و دوره های تحصیلی کمک می‌کند دانشجویان بین المللی تنوع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها را نیز ارتقا می دهند.

دانشجویان بین‌المللی، با تحصیل در کانادا به اقتصاد بومی نیز کمک می کند، و  از افراد تحصیل کرده را به وجود می‌آورند که می‌توانند اقامت دائم در این کشور برسند و به نیروی کار در بازار کانادا تبدیل شوند.

تقریباً یک سوم از دانشجویان بین المللی که مدرک کارشناسی کانادایی دارند و تقریباً نیمی از دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند ۱۰ سال پس از گرفتن اولین مجوز تحصیلی خود به اقامت دائم می رسند.

اداره آمار کانادا این داده ها را به محض آن که پس از دوران ویروس کرونا در دسترس قرار بگیرند مورد بررسی قرار می‌دهد.اداره آمار کانادا تاثیر شروع بر ثبت نام دانشجویان و تغییر زمینه های مطالعاتی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram