استراتژی کانادا برای جذب دانشجویان بین المللی

تعداد دانشجویان بین المللی به شدت در حال افزایش است. اینها دانشجویانی هستند که در خارج از کشور زادگاه خود به تحصیل می پردازند. از سال 2001 تاکنون تعداد این دانشجویان بیش از دو برابر شده. طبق آمار یونسکو، در سال 2017 بیش از 4.6 میلیون دانشجوی بین المللی داشته ایم. کشورهای مختلف برای جذب این دانشجویان با هم رقابت می کنند. این کشورها برنامه های آموزشی ویژه ای را برای جـذب این دانشجویان خلق می کنند، چرا که می خواهند بهترین و با استعدادترین دانشجویان را جذب کنند.

برای نمونه، دولت آلمان در سال 2013 طرح و برنامه هایی را اعلام کرد که هدفش رساندن تعداد دانشجویان بین المللی در آلمان به 350 هزار نفر تا سال 2020 بود. اما چنان در این کار خوب عمل کرد که در سال تحصیلی 2017ـ2016 به این هدف رسید. کشور استرالیا نیز در سال 2016 استراتژی جدیدش را اعلام کرد که با اتکا بر آن توانست در عرض یکسال تعداد پذیرش دانشجویان بین المللی را 15 درصد افزایش دهد.

در سال 2017 در استرالیا دارای 350 هزار دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیلات عالی در این کشور بودند. حتی چین که بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی از آن کشور می آیند، اکنون جزو کشورهای ردیف اول در جذب دانشجویان بین المللی است و طرحهای جاه طلبانه ای برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی اعلام کرده.

مطلب مرتبط
برنامه جدید، خدمات مختلفی در حوزه سلامت روان به مهاجران ارائه می دهد

کانادا نیز امیدوار است که تعداد دانشجویان بین المللی را تا سال 2022 به 450 هزار نفر برساند. کانادا در حال حاضر به این هدف بسیار نزدیک شده زیرا بیش از 300 هزار دانشجوی بین المللی در سال تحصیلی 2018ـ2017 کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده اند.

 

سئوال این است که دانشجویان بین المللی چگونه کشور محل تحصیل شان را انتخاب می کنند و کانادا چگونه توانسته توجه دانشجویان بین المللی را به خود جذب کند.

یکی از دلایل اصلی جذابیت کانادا برای دانشجویان بین المللی، کیفیت بالای دانشگاههای آن و گستردگی رشته های علمی و مدارج و دیپلماهایی است که دانشگاهها و کالج های کانادا ارائه می دهند.

علاوه بر شهرت جهانی دانشگاههایی چون دانشگاه تورنتو، دانشگاه واترلو و دانشگاه مک گیل، همه دانشگاهها و کالج های کانادا در سطح جهان معتبر و با ارزش شناخته می شوند.

این انستیتوها استراتژی هایی را تدوین کرده و به اجرا گذاشته اند که توجه بین المللی را به برنامه هایشان جلب می کند و فرصت های خوبی برای جذب دانشجویان با استعداد ایجاد می کند. نتیجه این کوششها و خلاقیت ها، افزایش روزافزون دانشجویان بین المللی است که برای تحصیل در دانشگاههـا و کالـج های سراسر کانادا اپلای می کنند.

مطلب مرتبط
زوج با گرایشات مختلط: یک تحول غم‌انگیز در قانون مهاجرتی کانادا

نحوه اپلای کردن 

بعد از آنکه دانشجو کانادا را برای تحصیل انتخاب می کند، و سپس پذیرش دریافت می کند، باید مجوز تحصیل (ویزای تحصیلی) دریافت کند. دولت کانادا به تازگی پروسه رسیدگی به اپلی کیشن های دانشجویان بین المللی را سرعت بخشیده و با سرعت و اطمینان بیشتری به درخواستها پاسخ می دهـد کـه همین موجب می شود کانادا برای دانشجویان بین المللی انتخاب مطمئن تری باشد.

دلیل دیگر انتخاب کانادا برای تحصیل توسط دانشجویان بین المللی این است که دولت کانادا کوشیده فرصتها و راهکارهایی برای کسب اقامت دائم و شهروندی کانادا برای دانشجویان بین المللی فراهم کند. در ده سال اخیر کانادا یکسری برنامه های مهاجرتی برای نگه داشتن دانشجویان بین المللی در کانادا بعد از تکمیل تحصیلاتشان، تدوین کرده.

دانشجویان می توانند درحین تحصیل، کار کنند، و بعد از تکمیل تحصیلاتشان در کانادا و کسب مدارک و دیپلماهای تحصیلی معتبر، می توانند برای مجوزهای کار که به آنها اجازه می دهد تا 3 سال در کانادا کار کنند، اپلای کنند. در نوامبر 2016 نیز در سیستم «ورود سریع» Express Entry تغییراتی داده شده و امتیازاتی برای دانشجویان بین المللی که موفق به تکمیل و دریافت مدارک با دیپلماهای معتبر در کانادا شوند در نظر گرفته شد تا این دانشجویان آسانتر بتوانند اقامت دائم کانادا را کسب کنند.

مطلب مرتبط
چرا نمی‌توانیم وارد کانادا شویم؟ جرایم کیفری و ممنوعیت ورود به کانادا 2019

استانهای کانادا نیز کوشش دارند تا دانشجویان بین المللی را نگه دارند و به همین منظور برنامه های خاص خود را به دانشجویان بین المللی که در آن استان تحصیل می کنند ادامه می دهند.

در هفته های آتی بیشتر درباره تحصیل در کانادا به شکل دانشجوی بین المللی توضیح خواهیم داد.

اگر سئوالاتی درباره تحصیل در کانادا و موضوعات مربوط به مهاجرت دارید لطفا با ما در میان بگذارید.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram