اختلاف دستمزدهای کاری بین شهروندان و مهاجرین2019

مهاجران قربانی تبعیض در پرداخت دستمزد در کانادا

بر اساس گزارش بانک رویال کانادا با وجود اینکه دولت تاکید بسیار زیادی به روی گزینش مهاجرین دارد، اما کماکان اختلاف دستمزد مهاجرین با شهروندانی که متولد کانادا هستند، بسیار زیاد است، بطوری که در طی سی سال گذشته همواره این روند افزایش داشت.

مهاجرین به میزان 10 درصد کمتر از یک شهروند کانادایی دستمزد می‌گیرند. درحالی‌که این اختلاف در سال 1986، 4 درصد بوده است.

این اختلاف برای کانادا سالانه به میزان 50 میلیارد دلار هزینه دربردارد.

اولین سدی که بازار کار کانادا با آن مواجه است، به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی مهاجرین به این کشور است. ارزیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی و تطبیق و ارزش‌گذاری به سابقه کار این متخصصین مهاجر همواره برای کانادا دارای چالش‌های زیادی بوده است. شناسایی سیستم‌های آموزشی کشور‌های مختلف و تطبیق سازی آنها با برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در کانادا بسیار زمان بر می‌باشد بخصوص که در حال حاضر کانادا از بالغ بر 175 کشور مهاجر ‌می‌پذیرد، روند ارزیابی مدارک تحصیلی و یا سابقه کار متقاضیان مهاجرت و جذب آنان به بازار کانادا بسیار مشکل‌تر از قبل شده است. 

تبعیض یکی از دیگر چالش‌های جذب نیروی کار به نظر می‌رسد براساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه تورنتو از تعداد 13 هزار رزومه کاری ارسال شده به کارفرمایان این شهر در زمینه‌های مختلف تخصصی، متقاضیانی که متولد کانادا با اسا‌می‌انگلیسی بودند بیشتر به مصاحبه کاری دعوت شدند و یا با آنان تماس تلفنی گرفته شده است.

زمانی که از کارفرمایان علت این انتخاب و یا تماس‌های تلفنی برای مصاحبه کاری را جویا شدند، دلیل مطرح شده این بود که  احتمال عدم تسلط به زبان در میان متقاضیان چینی، هندی، پاکستانی و یا یونانی  و ….. بیشتر از متولدین کانادایی است. 

در دهه‌های اخیر، دولت فدرال تلاش بسیاری برای ایجاد اولویت در گزینش بین متقاضیانی که تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه دارند انجام داده تا مهاجرین به محض وارد شدن بتوانند بدون مشکل زبان، جذب بازار کار کانادا گردند. 

از سال 2015، با راه اندازی سیستم اکسپرس انتری، ماتریس امتیازبندی بر اساس فاکتورهای سن، میزان تحصیلات، دانش زبان و تجربه کاری پایه‌ریزی شد و با ورود متقاضیان به حوزه رقابتی امکان گزینش و انتخاب بهترین‌ها برای دولت و کارفرمایان بیش از گذشته مهیا گشت.

علاوه بر آن، از سال 1999 با راه اندازی برنامه‌های منتخب استانی کارفرمایان نیز حق انتخاب و گزینش نیروی متخصص مورد نیاز خود را بدست آوردند. 

در 20 سال گذشته دولت کانادا سرمایه‌گذاری در بخش استقرارپذیری مهاجران را 5 برابر کرده و به 1.5 میلیارد دلار رسانده است. بخش اعظم این سرمایه گذاری در تقویت  سرمایه نیروی انسانی تازه‌واردین و اشتغال در زمینه مرتبط با تخصصشان استفاده شده و مابقی برای آموزش زبان و سرویس‌های متفرقه به تازه‌واردین مصرف شده است.

قراردادن مهاجران جویای کار در مصاحبه حضوری با کارفرمایان، یکی از موثرترین روش‌ها در کاهش نگران‌های عمو‌می ‌در خصوص دانش و مهارت تازه‌واردین و چگونگی انطباق انها را بازار کار کانادا است.

درحالی‌که احزاب مختلف کانادا متعهد هستند تا فرایند ارزیابی را تسریع ببخشند، راهکارهای زیادی برای این موضوع وجود دارد که از آن جمله ‌می‌توان به درگیر کردن سازمان‌ها، موسسات آموزشی، مقامات استانی، کارفرمایان و غیره اشاره کرد.

شواهد اخیر حاکی از این است که تا 50 سال آینده، با وابسته‌تر شدن اقتصاد کانادا به مهارت مهاجران، هزینه سالانه 50 میلیارد دلاری  ارائه سرویس‌های استقرارپذیری پس از مهاجرت به تازه‌واردین با این تغییرات در نحوه انتخاب مهاجرین به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

مطلب مرتبط
کدام استان کانادا راحت ترین روش برای مهاجرت را دارد؟

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram