تبلیغات رنگارنگ شرکت‌های مهاجرتی، شعارهای امید دهنده وکلای مهاجرت و دریای وب سایت‌های سازمان‌های مهاجرت به کانادا نه تنها در انتخاب وکیل مهاجرت به کانادا کمک نمی‌کند بلکه گاهی متقاضیان مهاجرت به کانادا را گمراه‌تر هم می‌کنند. اما تبلیغات شرکت‌ها و وکلا از خود و یا راه‌اندازی وب‌سایت نه غیرقانونی است و نه اثبات کننده غیرحرفه ای بودن این شرکتها یا وکیل‌های مهاجرتست. پس به عنوان یک متقاضی مهاجرت به کانادا، چگونه می‌توان وکیل مهاجرت واقعی، متخصص و حرفه‌ای پیدا کرد؟

در این مقاله به صورت خلاصه نکاتی را در مورد نحوه صحیح انتخاب وکیل مهاجرت به کانادا عنوان می‌کنیم. رعایت این موارد می‌تواند از سردرگمی متقاضیان مهاجرت به کانادا کاسته و شانس موفقیتشان در زمینه مهاجرت به کانادا را افزایش بدهد.

  1. کانون مشاوران مهاجرت به کانادا ( ICCRC کانادا )
    برای ارتقاء احتمال موفقیت پرونده مهاجرت به کانادای خود از وکیل مهاجرتی کمک بگیرید که عضو رسمی کانون مشاوران مهاجرت به کانادا ( ICCRC کانادا ) و یا کانون وکلای کانادا باشد. به خاطر داشته باشید که از دید دولت کانادا، انجام امور وکالت مهاجرت به کانادا برای اشخاصی که عضویت کانون‌های بالا را ندارند غیر قانونیست و پرونده‌های ارسالی توسط این اشخاص بدون بررسی در اداره مهاجرت کانادا برگردانده می‌شوند. برای اطمینان از عضویت وکیل مهاجرتتان حتما نام ایشان را در وبسایت رسمی کانون مشاوران مهاجرت به کانادا به آدرس زیر بیابید.
وکیل مهاجرت به کانادا
مجوز فعالیت سمانه کاوئی در سایت کانون مشاوران مهاجرت کانادا

2.شرکت ثبت شده در کانادا
شرکت‌های مهاجرتی با مالکیت و مدیریت غیر وکیل مهاجرت که با چندین وکیل قراردادی یا استخدامی کار می‌کنند نیز از نظر دولت کانادا غیرقانونی محسوب می‌شوند. مسئله غیرقانونی بودن از یک طرف و عدم تعهد و مسئولیت پذیری وکیل‌های این موسسات به دلیل عدم ارتباط مستقیم با موکلین از طرفی دیگر، بخشی از دلایلی است که به موجب آن متقاضیان مهاجرت به کانادا بهتر است از واگذاری پرونده مهاجرتی خود به این موسسات جلوگیری کنند. نکته بسیار مهم این است که بیشتر فعالیت‌های غیر قانونی در زمینه وکالت مهاجرت به کانادا در غالب چنین شرکت‌هایی انجام می‌شوند.

نکته بسیار مهم در رابطه با وکیل مهاجرت به کانادا: 

وکلای دادگستری، موسسات حقوقی، موسسات کاریابی بین المللی،  موسسات اعزام دانشجو، حتی آژانس‌های مسافرتی و یا افراد حقیقی برای فعالیت در حیطه ویزا و مهاجرت به کانادا باید از شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا (ICCRC) مجوز داشته باشند؛ در غیراین‌صورت، هرگونه فعالیت آنها از دیدگاه کانادا در حیطه ویزا و مهاجرت غیر‌قانونی ست.

در سایت رسمی مهاجرت کانادا اعلام شده است که؛ اگر از بی تجربگی و کلاهبرداری این‌گونه افراد یا موسسات فاقد مجوز ICCRC متضرر شوید، هیچ راهی برای پیگیری و رفع اتهامات خود ندارید. پس فقط به مشاوران یا وکلای رسمی کانادا اعتماد کنید تا  در صورت بروز مشکل، مدافع منافع شما باشیم.

در صورت عدم وجود وکیل یا مشاور رسمی مهاجرت کانادا، این شرکتها یا افراد، یک ایمیل به نام شما درست می‌کنند و تمامی امور را به جای شما و با یک هویت جعلی انجام می‌دهند و گاها حتی اکانت و پسوورد را در اختیار شما نمی‌گذارند، یا اینکه به عنوان واسطه عمل کرده و تمامی امور مهاجرت یا ویزا را به یک مشاور یا وکیل رسمی کانادا می‌سپارند.

فقط قرارداد مستقیم با مشاور یا وکیل مهاجرت به کانادا (مورد تایید ICCRC) را امضا کنید.

فریب تبلیغات را نخورید! برخی افراد خود را وکیل مهاجرت معرفی می‌کنند، برای اینکه مطمئن شوید واقعا وکیل یا مشاور رسمی مهاجرت هستند یا خیر؛ به موارد ذیل دقت فرمایید.

1. شماره ی پروانه و لایسنس و مجوز فعالیت وکیل مهاجرت خود را بررسی کنید. (اگر شخص، در کشور مبدأ، وکیل دادگستری ست، باید دارای اقامت دائم کانادا باشد و دوره‌های آموزشی وکلای مهاجرت کانادا را گذرانده و از iccrc مجوز دریافت کند. در غیر این صورت فقط در کشور خودش، وکیل دادگستری ست نه وکیل مهاجرت)

2. در خصوص استعلام اعتبار مشاوران یا وکلای مهاجرت کانادا، باید طبق دستور فوق عمل کنید و اسم ایشان را در سایت ICCRC مشاهده کنید.

3. به هیچ عنوان قرارداد با شخص یا شرکتی که خود را نماینده وکیل معرفی می کند امضا نکنید. باید قرارداد رسمی و قانونی مورد تایید کشور کانادا به صورت مستقیم با خود وکیل مهاجرت داشته باشید (دقت داشته باشید که قرارداد مذکور مورد تایید کشور کانادا و به انگلیسی باشد.)

4. آژانسهای مسافرتی، وکلای دادگستری، موسسات حقوقی، موسسات اعزام دانشجو، موسسات کاریابی بین المللی، شرکت‌های مهاجرتی و… در صورتی می‌توانند در امور مهاجرت کانادا، استرالیا و انگلستان دخالت کنند که تمامی امور توسط یک وکیل یا مشاور رسمی همان کشور انجام شود.

5. وکیل مهاجرت باید با قوانین کشورها و سفارتخانه‌ها آشنایی کامل داشته باشد.

6. وکیل مهاجرت باید قبل از تشکیل پرونده، درباره مبلغ دقیق حق الوکاله با شما به توافق برسد.