وضعیت مهاجرتی همراهان در صورت طلاق یا فوت «متقاضی اصلی» مهاجرت به کانادا

به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی telegram
Telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
WhatsApp
به اشتراک گذاری بر روی email
Email
به اشتراک گذاری بر روی print
Print

مهاجرت سخت است و مهاجر برای شهروند شدن از جان و مال خود مایه می‌گذارد. در این میان نگرانی بسیاری از اعضای خانواده‌هایی که به عنوان همراه و به واسطه «متقاضی اصلی» موفق به دریافت حق اقامت دائم در کانادا شده‌اند و مسیر سخت مهاجرت را در پیش گرفته‌اند، این است که اگر جدایی و طلاق پیش آمد و یا کاسه عمری لبریز شد، چه باید کرد؟

برای بررسی این موضوع باید از دو جنبه به بحث اقامت همراهان نگاه کرد:

افرادی که از طریق برنامه کفالت همسر با اقامت دائم وارد کانادا شده‌اند

قانون قدیمی می‌گفت که همسرانی که از طریق کفالت (Sponsorship) به اقامت کانادا دست می‌آبند برای حفظ اقامت کانادا و از دست ندادن حق اقامت دائمی خود باید حداقل دو سال همراه کفیل زندگی کنند. این موضوع باعث می‌شد تا مخصوصا برخی از زنان از ترس از دست دادن حق اقامت خود در کانادا، مجبور شوند در محیط ناامن داخل خانه خود پس از بروز یک اختلاف خانوادگی، بسوزند و بسازند.

اما از آوریل سال ۲۰۱۷، دولت کانادا با توجه به مشکلاتی که عمدتا گریبان زنان و کودکان را گرفته بود و به منظور تسهیل بیشتر امور و با توجه به اصل برابری جنسیتی حاکم بر کانادا، الزام قانونی حداقل دو سال اقامت همراه با متقاضی اصلی را رفع نمود.

این قانون جدید شامل حال همه کسانی می‌شود که به واسطه فردی با اقامت دائم یا شهروندی کانادا از طریق برنامه کفالت همسر به اقامت دائم کانادا دست یافته اند . بنابراین، حفظ اقامت دائم همسران منوط به ادامه زندگی مشترک با کفیل نخواهد بود.

منتقدان معتقدند این قانون جدید می‌تواند زمینه را برای تقلب کسانی که با ازدواج صوری وارد خاک کانادا می‌شوند، فراهم نماید. دولت لیبرال جاستین ترودو که در زمان او (وزارت احمد حسین بر کرسی وزیر مهاجرت و شهروندی) این قانون اصلاح شد، تاکید دارد دولت با اعتماد به مهاجران زمینه‌ آرامش بیشتر خانواده‌ها را فراهم می‌کند. مخصوصا خانم‌های مهاجری که به دلیل واهمه از دست دادن حق اقامت دائم خود در کانادا، مدت‌ها آشوب و آزار و اذیت خانگی را تحمل می‌کردند. دولت امیدوار است با تصویب این قانون بتواند زمینه‌ای را فراهم کند تا خانواده‌ها بتوانند با خیالی آسوده درباره آینده زندگی مشترک خود تصمیم بگیرند.

افرادی که از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی غیر از کفالت همسر وارد کانادا شده‌اند

همراهان متقاضی اصلی می‌بایست همزمان یا پس از وی وارد خاک کانادا شوند. چنانچه متقاضی اصلی به دلیلی قادر به ورود به کانادا و انجام مراحل لندینگ نباشد متاسفانه تمامی افراد خانواده همراه قادر به استفاده از مدارک لندیگ خود نخواهند بود. این درحالی است که اگر فوت و یا طلاق پس از انجام مراحل لندیگ انجام گردد هیچ یک از افراد همراه با مشکل اقامتی مواجه نخواهند شد.

لازم به ذکر است متقاضیان اصلی درخواست اقامت که قبل از لندینگ از همسر خود جدا می‌شوند ملزم به اعلام و درخواست خروج نام همسر از فایل خود هستند ولی چنانچه پس از لندینگ طلاق صورت گیرد، هیچ مشکلی برای اقامت همسر مطرح نخواهد بود. فرزندان همچنان در هر یک از دو حالت از مزایای اخذ اقامت دائم بهره‌مند خواهند شد.

از سوی دیگر همراهان دارندگان اقامت موقت، مانند همسران دانشجویان، در صورتی که از متقاضی اصلی جدا شوند و یا متقاضی اصلی فوت نماید، می‌توانند تا پایان دوره ویزای خود که معمولا مصادف با پایان دوره تحصیلی و یا مجوز کار همسرشان است، در کانادا اقامت کنند اما بعد از آن یا باید شکل اقامت خود را تغییر دهند و یا اینکه از کانادا خارج شوند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print