مزایای شهروند کانادا شدن

شهروند کانادا شدن می تواند از چند جنبه برای مهاجران و کشور میزبان مزیت داشته باشد.

درمقایسه با کشورهای غربی، کانادا یکی از بالاترین درصد مهاجرانی را دارد که شهروندی کانادا را بدست آورده اند.

شهروندی به وضعیت قانونی فرد اشاره دارد. شهروند کانادایی می تواند با تولد یا با فرایندی به نام “قبول تابعیت” بدست آید.

مهاجرانی که به کانادا می آیند و در اینجا سکونت می کنند و ضوابط خاصی را رعایت میکنند ممکن است با قبول تابعیت برای درخواست شهروندی کانادا واجد شرایط شناخته شوند. با اعطای شهروندی کانادایی، برای بسیاری از مهاجران، آن را می توان به عنوان اولین گام در فرایند مهاجرت دانست. شهروندی کانادایی یک شاخص مهم در ادغام موفق در جامعه و دادن فرصت رای گیری به مهاجران، ورود به سیاستها و بهبود فرصتهای شغلی شناخته می شود.

شهروندی کانادایی مزایای بسیاری بهمراه دارد

با تبدیل شدن به شهروند کانادا، مردم حق مشارکت در سیاستهای کانادا را بدست می آورند. این حق به شکل مشارکت در انتخاب شهری، استانی و فدرال بعنوان یک رای دهنده است. همچنین می تواند به معنای مشارکت در مدیریت سطوح مختلف دولتی کانادا باشد.

تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی نیز فرصت دستیبای به چندین شغل را فراهم می کند که نیازمند سطح بالایی از امنیت است مانند شغلها در سطح فدرال.

مطلب مرتبط
چگونه برای کودکان متولد ایالات متحده شهروندی کانادا را بگیریم

علاوه براین، قانون کانادایی امکان شهروندی چندگانه و دو گانه را فراهم می آورد. این بدان معناست که وقتی فرد به یک شهروند کانادایی تبدیل می شود، مجبور نیستند بین شهروندی جدید و کشور اصلی خود یکی را انتخاب کنند.

به همین ترتیب، کودکان بدنیا آمده در کانادا از والدینی که شهروند کانادایی هستند بدون نیاز به یک فرایند درخواست اقامت به شهروندان کانادا تبدیل می شوند.

در نهایت، شهروندان کانادا یک پاسپورت کانادایی دارند که سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورها را برای آنها ساده می کند و در صورت لزوم می توانند بسادگی ویزا بگیرند. یک پاسپورت نیز خطر رویارویی با مشکلات در زمان ورود به کانادا را کاهش می دهد.

چه کسی برای تبدیل شدن به شهروند کانادایی واجد شرایط شناخته می شود؟

ضوابط صلاحیت سنجی بسیاری وجود دارند که یک فرد باید برای درخواست شهروندی کانادا آنها را براورده کند:

  • آنها باید وضعیت اقامت دائم کانادا را دارا باشند.
  • آنها باید برای حداقل سه سال از پنج سال پیش از درخواست را در کانادا زندگی کرده باشند(یا برای حداقل 1095 روز).
  • باید بتوانند به یک یا هردو زبان رسمی کانادا بخوبی صحبت کنند به نحوی که بتوانند در جامعه کانادایی ارتباط برقرار کنند.
  • آنها نمی توانند یک سابقه کیفری داشته باشند که آنها را از دریافت شهروندی کانادا محروم خواهد کرد؛ و
  • باید برای اثبات اینکه حق و مسئولیت های شهروندی  و همینطور دانش پایه ایی از جغرافیای کانادا، سیستم سیاسی، و تاریخچه آن دارند یک آزمون را بگذرانند.
مطلب مرتبط
کانادا محدودیت های سفر را یک ماه دیگر برای مسافران ایالات متحده و دو ماه دیگر برای کشورهای دیگر تمدید می‌ کند

دولت درخواست می دهد که اسناد ارائه شده باید برای حمایت از ضوابط بالا کافی باشند. پس از تمام موارد ذکر شده، یکی از مهمترین گام ها آزمون شهروندی و مصابحه شهروندی است، که هردو آنها معمولا پس از ثبت درخواست انجام می شوند.

اکثر مهاجران واجد شرایط شهروند می شوند

کانادا اهمیت مهاجران را می داند و برای توسعه اقتصاد و استحکام یکپارچگی اجتماعی اش بر اهمیت مهاجرت تکیه دارد.

خدمات اقامتی محکمی برای مهاجران انتخاب شده برای اقامت دائم فراهم می کند که مشارکت آنها در تمام جنبه های جامعه کانادایی را ارتقا دهد که به موفقیت یا تبدیل آنها به شهروندان کانادایی کمک می کند.

بطور همزمان، وقتی مهاجران تابع با مهاجران غیر تابع مقایسه می شوند که مقیمان دائم هستد، مطالعات تایید می کنند که دستیابی به شهروندی تاثیر مثبتی بر درآمد مهاجران و درآمد بازار کار دارد.

درحالیکه سهم مهاجرانی که شهروندان کانادایی می شوند با دوره مهاجرتی و عوامل دیگر مانند تحصیل و درآمد متغیر خواهد بود، اکثر  مهاجرانی که برای شهروندی کانادا واجد شرایط می شوند در نهایت آنرا بدست می آورند.