کبک ۱۸ هزار پرونده مهاجرتی را باطل می‌کند

در لایحه جدید پیش‌بینی شده که تمامی پرونده‌های مهاجرتی «کارگر ماهر» (Skilled Worker) که قبل از دوم آگوست ۲۰۱۸ به اداره مهاجرت کبک ارسال شده‌اند، باطل یا مردود خواهند شد. در این لایحه همچنین اشاره شده که هزینه‌های پرداختی توسط متقاضیان به آنها بازگردانده خواهد شد. همچنین تاکید شده که دولت کبک هیج سودی بابت مدت زمان در اختیار داشتن پول متقاضیان پرداخت نمی‌کند و هیج ادعای ضرر و زیانی را نیز نمی‌پذیرد.

مدتی پیش شایعاتی درباره حدود ۱۸ هزار پرونده مهاجرتی که از مدت‌ها پیش در اداره مهاجرت کبک خاک می‌خورند، دهان به دهان می‌شد. (اینجا)

طبق لایحه امروز، تمامی پرونده‌های مهاجرتی «کارگر ماهر» (Skilled Worker) که قبل از دوم آگوست ۲۰۱۸ به اداره مهاجرت کبک ارسال شده‌ و ارزیابی نشده‌اند، باطل و هزینه‌های پرداختی مسترد خواهد شد. دولت کبک هیچ ضرر و زیانی متقبل نمی‌شود.

مهاجرانی که از طریق پرونده‌های مهاجرتی «کارگر ماهر» وارد کبک می‌شوند، تقریبا نصف کل تعداد مهاجران سالیانه استان را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که کارمندان اداره مهاجرت فقط ظرفیت رسیدگی به ۶۰۰ پرونده مهاجرتی در ماه را دارند. این یعنی برای ارزیابی همه آن ۱۸ هزار پرونده معلق مانده از سال ۲۰۰۵ تا کنون باید کل ظرفیت اداره مهاجرت کبک به مدت دو سال و نیم به این موضوع اختصاص یابد.

مطلب مرتبط
شکاف روزافزون بین دستمزد تازه‌مهاجران و متولدین کانادا

ژولن بارت، وزیر مهاجرت کبک تاکید کرد که سیاست انتخاب و جذب مهاجران جدید  با توجه به نیاز بازار کار عوض شده است. بنابراین این پرونده‌های قدیمی فقط وقت می‌گرفتند و نتیجه هم مهاجرانی نبودند که کبک به آنها نیاز داشته باشد. این شد که تصمیم گرفتیم این پرونده ها را باطل اعلام کنیم تا همه انرژی و توان خود را روی نیاز بازار کار متمرکز کنیم و برای این بازار مهاجر جذب نماییم.

این لایحه جدید همچنین روی توانایی زبان فرانسه و همچنین درک و احترام به ارزش‌های دموکراتیک و ارزش‌های کبک نیز تاکید زیادی دارد. این موضوعات‌، همان نکاتی هستند که فرانسوا لوگو در مبارزات انتخاباتی خود روی آنها انگشت گذاشته بود و کبکی‌ها هم به آن رای دادند.

لایحه جدید و مهاجران ایرانی

لایحه جدید مهاجران ایرانی را با چالش زیادی روبرو خواهد کرد. مهاجران ایرانی که با پرونده‌های «کارگر ماهر» راهی کبک می‌شدند، عمدتا تحصیل‌کردگانی با مدارک تحصیلی بوده که کمی از هر دو زبان رسمی کانادا را بلد بودند و یک یا دو کودک هم داشتند. مجموع این عوامل باعث می‌شد تا امتیاز لازم را برای مهاجرت به کبک کسب نمایند.

با این لایحه جدید، پرونده تعداد زیادی از مهاجران ایرانی که قبل از دوم آگوست ۲۰۱۸ اقدام کرده بودند، بسته خواهد شد و آنها باید دوباره اقدام کنند. موضوعی که باعث خواهد شد تا بخش بزرگی از آنها نتوانند دوباره صلاحیت لازم را به دست آورند: «در آن زمانی که این بخش از ایرانیان اقدام کرده‌ بودند، امتیازدهی مدارک تحصیلی فرق داشت، وضعیت زبان فرانسه فرق داشت و سن و سال آدم‌ها هم بعضی وقت‌ها با یکی دو سال اختلاف وارد محدوده بعدی امتیازی می‌شود. بنابراین بخش بزرگی از متقاضیان مهاجرت به کبک ناگهان با چالش بزرگی روبرو خواهند شد.»

مطلب مرتبط
«آزمون ارزش‌ها» برای متقاضیان مهاجرت به کبک اجباری شد

اما علیمحمدی معتقد است این لایحه هرچند مسیر مهاجرت بسیاری از موکلانش را مشکل‌تر خواهد کرد اما اوضاع برای کبک بهتر خواهد شد: «در سیستم قبلی آدم‌ها بر اساس توانمندی مورد نیاز کبک وارد استان نمی‌شدند و مشکل بزرگ ایرانی‌ها هم زبان فرانسه بود. این مسئله باعث مهاجرت مجدد خیلی از ایرانی‌ها به سایر استان‌ها مثل انتاریو یا بریتیش کلمبیا می‌شد.»

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram