کارهایی که در اولین هفته ورود به کانادا باید کرد: درخواست «سین نامبر»

هفته گذشته درباره مراحل قانونی مربوط به اولین ورود به کانادا Landing برایتان نوشتم.

بعد از ورود، حالا شما مهاجر تازه وارد یاLanded Immigrant هستید و کارهایی هست که باید انجام دهید. اگر قبلا در کانادا نبوده اید، ممکن است همه چیز به نظرتان جدید و متفاوت بیاید. به همین خاطر در اینجا به نکاتی اشاره می کنم که در هفته اول اقامتتان در کانادا می باید انجام دهید. نخستین آنها اپلای کردن برای دریافت SIN Number است.

1ـ تقاضا برای دریافت کارت تامین اجتماعی
در کانادا برای آنکه استخدام شوید و یا از خدمات مختلف دولتی استفاده کنید نیاز به دریافت شماره تامین اجتماعی دارید که به آن Social Insurance Number SIN یا SIN Number می گویند. هر شخص مهاجر یا شهروند کانادا باید این شماره را داشته باشد.

بعد از آنکه وارد کانادا شدید باید بلافاصله برای SIN اپلای کنید. پروسه دریافت SIN بسیار آسان است، کافی است به یکی از مراکز ارائه خدمات دولتی یعنی Service Canada Centre رفته و مدارک شناسایی تان را ارائه دهید (نظیر پاسپورتی که با آن وارد کانادا شده اید) و موقعیت تازه مهاجر بودن خود را اعلام کنید. از آنجا که هنوز کارت اقامت دائم PR Card دریافت نکرده اید (چند هفته طول می کشد تا کارت PR برایتان پست شود)، می توانید از فرم تاییدیه اقامت دائم Confirmation of Permanent Residence Form  که در جریان پروسه Landing به شما داده شده استفاده کنید.

مطلب مرتبط
بخش اول: آماده شدن برای اولین ورود به کانادا2019

شماره تامین اجتماعی SIN Number یک عدد 9 رقمی است که برای شما صادر می شود. هنگامی که بخواهید سرکار بروید یا خدمات دولتی دریافت کنید، و یا مدارک مالیاتی تان را تکمیل کنید به این شماره نیاز دارید (کارفرمایان بدون در اختیار داشتن این شماره قادر به پرداخت دستمزد به شما نیستند؛ غیرقانونی است) از این شماره باید به خوبی محافظت کنید، و آن را در جای امنی نگهداری کنید، زیرا اگر به دست افراد ناباب بیفتد می توانند برای کلاهبرداری از آن استفاده کنند، مثلا برای دریافت کردیت کارت استفاده کنند، و یا به اسم شما تسهیلات مالی بگیرند.

برای محافظت هر چه بهتر از SIN خود، هرگز از آن به عنوان کارت شناسایی استفاده نکنید، وقتی برای شغلی اپلای می کنید این شماره را روی اپلی کیشن ننویسید، و آن را چه به صورت شخصی و یا از طریق تلفن یا ایمیل به شخص دیگری ندهید. هر گاه بیزنسی خواستار شماره SIN شما شود، بپرسید برای چه می خواهند و چگونه از آن استفاده خواهند کرد و آیا آن را در اختیار شخص دیگری هم قرار خواهند داد؟

توصیه مهم
در هفته اول ورود، حتما سئوالات گوناگونی دارید، می خواهید بدانید حقوق و مسئولیت های شما چیست؟
چه قدمهایی باید بردارید؟ توصیه من به شما احتیاط و دقت است؛ اگر چه صحبت کردن با دوستان و آشنایانی که سالها اینجا بوده اند اشکالی ندارد ولی اطلاعات آنها ممکن است مربوط به سالها پیش باشد و با شما مطابقت نکند. در موارد مهم حتما سعی کنید از افراد کارشناس راهنمایی و تایید بگیرید.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram