پنج کار مهمی که در اولین هفته ورود به کانادا باید انجام داد

شماره قبل، در شروع مبحث «کارهایی که در اولین هفته ورود به کانادا باید کرد» به «سین کارت» یا کارت تامین اجتماعی اشاره کردیم و گفتیم نخستین کاری که در هفته اول اقامتتان در کانادا می باید انجام دهید اپلای کردن برای دریافت SIN Number است.

توصیه مهم
در هفته اول ورود، حتما سئوالات گوناگونی دارید، می خواهید بدانید حقوق و مسئولیت های شما چیست؟
چه قدمهایی باید بردارید؟ توصیه من به شما احتیاط و دقت است؛ اگر چه صحبت کردن با دوستان و آشنایانی که سالها اینجا بوده اند اشکالی ندارد ولی اطلاعات آنها ممکن است مربوط به سالها پیش باشد و با شما مطابقت نکند.
در موارد مهم حتما سعی کنید از افراد کارشناس راهنماییو تایید بگیرید.

2ـ اپلای کردن برای Health Card
در کانادا، مسئولیت ارائه خدمات بهداشت و درمان به عهده دولتهای استانی است و بنابر این هر استان برنامه بهداشت و درمان خاص خود را دارد.

استان انتاریو دارای سیستم «اوهیپ» یا Ontario Health Insurance Plan-OHIP است. «اوهیپ» هزینه بیشتر خدمات و سرویس های بهداشت و درمان را، چه خدمات عمومی و پایه و چه خدمات امرجنسی، می پردازد:

نظیر ویزیت پزشکان، مراجعه به بیمارستانها و کلینک ها (Walk-in Clinics). البته استثناهایی هم وجود دارد؛ اوهیپ هزینه داروها یا خدمات دندانپزشکی را نمی پردازد (البته در انتاریو اخیرا هزینه اغلب داروهای نسخه ای برای افراد زیر 25 سال تحت پوشش اوهیپ قرار گرفته است.)

مطلب مرتبط
اپلیکیشن گهواره: چطور یه مامان یا بابای خوب باشیم!

برای آنکه تحت پوشش خدمات بیمه بهداشت و درمان قرار گیرید، هر استان مقررات مخصوص به خود را دارد. در انتاریو برای دریافت کارت اوهیپ باید حداقل 3 ماه در این استان زندگی کرده باشید (البته استثنائاتی هم وجود دارد). شما می توانید در همان هفته اول اقامت در انتاریو برای دریافت کارت اوهیپ اپلای کنید، ولی کارت اوهیپ بعد از تکمیل 3 ماه اقامت برایتان ارسال می شود.

برای نیازهای پزشکی احتمالی در این سه ماه، من به موکلانم توصیه می کنم که بیمه خصوصی بهداشت و درمان تهیه کنند تا در صورت نیاز به خدمات پزشکی در این فاصله از پوشش بیمه ای برخوردار باشند.

برای تهیه این بیمه می توانید با کمپانی های بیمه تماس بگیرید تا به عنوان یک مهاجر جدید بیمه لازم را تهیه کنید. بهتر آن است که برای تهیه این بیمه، قبل از ورود به کانادا اقدام کنید.

3ـ گواهینامه رانندگی
در هر استان، دولت همان استان گواهینامه های رانندگی را برای ساکنان استان صادر می کند. در انتاریو نیز برای رانندگی نیاز به گواهینامه صادر شده توسط انتاریو دارید. انتاریو دارای یک سیستم مرحله ای است و پروسه دریافت گواهینامه رانندگی بستگی به آن دارد که شما راننده جدید باشید یا دارای سابقه رانندگی بوده و قبلا گواهینامه رانندگی دریافت کرده باشید.

مطلب مرتبط
۶ ترفند رایج صاحبخانه‌های کانادایی برای مستاجران

برای شروع این پروسه باید مدارک اثبات کننده نام، تاریخ تولد و مدرکی که دارای امضای شما باشد، نظیر پاسپورت، و مدرک اثبات اقامت دائم خود را ارائه دهید. همچنین باید آزمایش چشم بدهید، از شما عکس هم گرفته می شود. بسته به آنکه قبلا گواهینامه رانندگی داشته اید یا خیر، و اگر داشته اید از کجا بوده، باید تست کتبی و همچنین یک یا دو تست عملی رانندگی بدهید.

اگر دارای گواهینامه از کشوری باشید که دارای قرارداد متقابل با کانادا باشد، نظیر ایالات متحده یا استرالیا، در این صورت نیازی نیست که پروسه مذکور را طی کنید و معمولا می توانید گواهینامه خارجی خود را داده و گواهینامه انتاریو را دریافت کنید.

در صورتی که دارای گواهینامه رانندگی از کشور دیگری باشید، باید اطلاعات و مدارک معینی را ارائه دهید، و بسته به اینکه چه مدت سابقه رانندگی دارید، پروسه دریافت گواهینامه رانندگی را طی کنید.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram