نخست‌وزیر کبک: یادگیری زبان فرانسه اجباری خواهد شد

اظهارنظر فرانسوا لوگو (نخست‌وزیر کبک) در روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگاران را باید نمونه‌ای جدید از تناقضات دانست. خبرنگاران از آقای لوگو خواستند نظرش را درباره مصاحبه جدید کلر سامسون (از اعضای بلندپایه حزب حاکم ائتلاف آینده کبک) بیان کند.

گفتنی است خانم سامسون مدتی پیش اعلام کرد، این حزب به دنبال اجباری کردن آموزش زبان فرانسه برای مهاجرانی است که قصد حضور در این استان را دارند. او اعلام کرد که دولت باید به دقت از این سیاست پیروی کند تا در نهایت، از حفظ یکپارچکی «ملت» کبک که زبان فرانسه در آن زبان اصلی است، اطمینان حاصل شود.

این گفته‌ها توسط خانم سامسون چند روز بعد از آن بیان شد که سیمون ژولن بارت (وزیر مهاجرت کبک) از برنامه‌ جدید این حزب برای افزایش بودجه برای گسترش دوره‌های آموزش زبان فرانسه ویژه مهاجران خبر داد. البته در گفته‌های وزیر مهاجرت، هیچ اشاره‌ای به اجباری شدن این دوره‌ها نشده بود.

آقای لوگو در پاسخ به خبرنگاران گفت که امیدوار است روند اجباری شدن دوره‌های زبان فرانسه به شکلی «تدریجی» پیش رود.

دیدگاه حزب حاکم درباره اجباری شدن آموزش زبان فرانسه

در سال ۲۰۱۶، در گزارشی که توسط خانم سامسون تهیه شد، موضع حزب ائتلاف آینده کبک در قبال آموزش زبان فرانسه به شکل روشن بیان شده است. در این گزارش آمده که یادگیری زبان فرانسه باید برای مهاجران باید اجباری باشد.

مطلب مرتبط
پنج کار مهمی که در اولین هفته ورود به کانادا باید انجام داد

فرانسوا لوگو با اشاره به اینکه با این گزارش موافق است، گفت که مهاجران به کبک باید آزمون زبان فرانسه و نیز آزمون موسوم به ارزش‌ها (values test) را با موفقیت پشت سر بگذارند تا بتوانند مجوز اقامت دایم در این استان را کسب کنند. او گفت که گذراندن این آزمون‌ها برای اقامت در کبک «اجباری» است.

آقای لوگو سپس در  ادامه صحبت‌هایش گفت: «ما متعهد هستیم که دوره‌های اجباری زبان فرانسه را غیراجباری کنیم تا این دوره‌ها برای همه در دسترس باشد.» به نظر می‌رسد این جمله، با سخنان قبلی او در همین مصاحبه در تناقض باشد.

نخست‌وزیر کبک همچنین گفت: «دوره‌ها در دسترس خواهد بود و آزمون فرانسه اجباری می‌شود. دلیلی نمی‌بینم که یک تازه‌وارد نخواهد در دوره‌های فرانسه شرکت نکند.»

البته این طور نیست که سیاست‌های مهاجرتی حزب ائتلاف آینده کبک از هم اکنون قابل اجرا باشد. این مقررات باید ابتدا از سوی دولت فدرال تصویب شود. البته آقای لوگو می‌گوید که می‌تواند دولت فدرال را به تصویب این قوانین متقاعد سازد.

گزارش سال ۲۰۱۶ خانم سامسون، دوره‌های زبان فرانسه را برای همه مهاجران، اعم از نیروهای متخصص، آوارگان و نیز اعضای خانواده‌ای که به مهاجران قدیمی می‌پیوندند اجباری می‌کند.

همچنین در این دوره‌ها، درس‌هایی به مباحثی همچون فرهنگ کبک، نهادهای اجتماعی، سیاست و ارزش‌های این استان اختصاص دارد.

مطلب مرتبط
قانونمندسازی شیوه‌های پایش فعالیت کانادایی‌ها در فضای مجازی

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram