مطالبه مهریه در کانادا

عادل در ایران دکتر داروساز بود. در رشته خودش سال‌ها در ایران کار کرده بود و کلی تجربه کسب کرده بود. سال ۲۰۰۷ به کانادا مهاجرت کرد و پس از گذراندن یک دوره تحصیلی در رشته مدیریت بازرگانی، شرکت دارویی خود را تاسیس و در کانادا صاحب چند نام تجاری موفق در عرصه دارویی شد.

عادل که در کار به موفقیت دست پیدا کرده بود به فکر تشکیل خانواده افتاد. با توصیه خانواده تصمیم به ازدواج با دختر یکی از اقوام به نام نازیلا گرفت. شاید به لطیفه بیشتر شبیه باشد ولی مراسم خواستگاری به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و  پدران عادل و نازیلا خودشان بریدند و دوختند. عادل هم بر حسب احترام به پدران و علاقه به نازیلا خیلی در مورد ۱۳۶۰ سکه بهار آزادی به عنوان مهریه تعیین شده، مخالفتی نکرد. قرار و مدارها گذاشته شد و عادل برای عقد و عروسی به ایران سفر کرد.

عادل به محض برگشت به مونترال، مقدمات مهاجرت نازیلا را شروع کرد و نازیلا حدود ۶ ماه بعد به کانادا آمد. در سال‌های نخست، زندگی بسیار زیبا و شیرین بود تا اینکه اختلافات زناشویی به دلایل مختلف  شروع شد.

در اوج اختلافات، نازیلا به ایران برگشت تا با مشورت خانواده خود راه‌حلی بیندیشد. در همان سفر بود که نازیلا متوجه شد که توسط عادل ممنوع‌الخروج شده است. به تلافی، نازیلا نیز مهریه خود را به اجرا گذاشت و درخواست ممنوع‌الخروجی عادل را کرد.

مطلب مرتبط
پنج کار مهمی که در اولین هفته ورود به کانادا باید انجام داد

نازیلا از تهران با دفتر ما تماس گرفت و در مورد نحوه برگشت به کانادا مشورت خواست. به نازیلا کمک شد تا به کانادا بازگردد. پس از مراجعه حضوری به دفتر حقوقی ما در مونترال، نازیلا اصرار داشت تا مهریه خود را در کانادا مطالبه کند. اما آیا می‌شود مهریه را در کانادا مطالبه کرد؟

به شکل ساده می‌توان گفت که قانونا این امکان وجود دارد تا مهریه در دادگاه‌های کبک یا کانادا مورد مطالبه قرار گیرد. در این زمینه حتی آرایی هم توسط دادگاه‌ها صادر شده است. برای روشن شدن بیشتر ابعاد حقوقی می‌بایست به چند نکته توجه کرد.

طبیعت دعوای مربوط به مهریه در کانادا

سوالی که در دعواهای مربوط به مهریه مطرح می‌شود این است که آیا دعوای مهریه، دعوای مربوط به امور خانواده است یا یک تعهد مدنی ارزیابی می‌شود. در پاسخ باید گفت اگر درخواست مهریه همراه با درخواست طلاق باشد، درخواست مربوط به امور خانواده است. ولی اگر درخواست صرفا مطالبه مهریه باشد، جواب کاملا مشخص نیست.

اگر درخواست مهریه در قالب درخواست طلاق مطرح شود، صلاحیت دادگاه‌های عالی کبک منوط به این است که یک یا هر دوی زوجین، یک سال قبل از ارائه درخواست در کبک یا کانادا ساکن بوده باشند اما اگر درخواست مهریه در قالب یک تعهد صرفا مدنی مطرح شود، همین که متعهد مهریه ساکن کبک باشد، دادگاه صالح به رسیدگی خواهد بود.

اما تعیین نوع این دعوا بسیار مهم است از این جهت که هم در تعیین دادگاه صلاحیت‌دار کمک می‌کند و هم در مرحله اجرای حکم، موثر است. به عنوان مثال اگر درخواست مهریه از امور مربوط به خانواده محسوب شود، دادگاه عالی کبک صلاحیت به رسیدگی خواهد داشت.

مطلب مرتبط
امکان اجازه کار تمام وقت برای دانشجویان مواجه با مشکل مالی

در مرحله اجرا هم می‌توان از امکانات قانون اجرای احکام مالی مربوط به نفقه بهره جست. این قانون امکان توقیف پاسپورت و ممنوع‌الخروجی و حتی ابطال جواز فرد بدهکار را در شرایطی فراهم می‌کند. در حالی که این تسهیلات در اجرای آرای صرفا مدنی امکان ندارند.

صلاحیت دادگاههای کبک در رسیدگی به دعوای مهریه

اگر درخواست مهریه در قالب درخواست طلاق یا جدایی مطرح شود، صلاحیت دادگاه‌های عالی کبک منوط به این امر است که یک یا هر دوی زوجین یک سال قبل از ارائه درخواست در کبک یا کانادا ساکن بوده باشند ( ماده ۳ قانون طلاق).

اگر درخواست مهریه در قالب یک تعهد صرفا مدنی مطرح شود، همین که متعهد مهریه ساکن کبک باشد، دادگاه صالح به رسیدگی خواهد بود.

راههای درخواست مهریه در کانادا

از طریق شناسایی احکام خارجی. بر اساس اصل احترام متقابل و اصل احترام به احکام قضائی در عرصه بین‌الملل، آرای صادره در کشورهای دیگر، در کانادا قابل شناسایی و اجراست.  البته این امر منوط به دو شرط اساسی است. شرط اول این است که اصول آیین دادرسی عادلانه در کشور اولیه، در مثال ما ایران، رعایت شده باشد. شرط دوم هم این است که اجرای حکم بر خلاف اخلاق و  نظم عمومی بین‌المللی نباشد.

مطلب مرتبط
ثبت ازدواج ایرانی در کبک

نتیجه آنکه اگر رای صادره در دادگاه‌های ایران در امور مهریه با رعایت اصول آیین دادرسی عادلانه صادر شده باشد، در کبک کانادا قابل شناسایی و قابل اجرا است.

از طریق الزام به ایفای تعهدات قراردادی. روش دوم درخواست مهریه،الزام متعهد به ایفای تعهدات قراردادی است. مهریه یک نوع قرارداد است و هر قراردادی در صورت دارا بودن شرایطی، قابلیت الزام‌آور بودن دارد. به علاوه از آنجاییکه قرارداد مهریه در سند رسمی ازدواج درج می‌شود، سند نیمه رسمی (semi authentic) محسوب می‌شود و در محاکم استان کبک، کانادا کاملا قابل استناد است.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram