تغییرات در برنامه مهاجرتی «تجربه کبکی»، موسوم به PEQ

روز گذشته اداره مهاجرت کبک تغییرات جدید در برنامه‌های مهاجرتی خود را اعلام کرد که از جمله آنها می‌توان به اجباری شدن آزمون «ارزش‌های کبک» در فرآیند گرفتن CSQ اشاره نمود.

به گفته سیمون ژولین بارت، وزیر مهاجرت کبک، این تغییرات در راستای جذب مهاجرینی انجام گرفته که مورد نیاز بازار کار کبک باشند. همین رویکرد باعث شده تا دو برنامه مهاجرتی «تجربه کبکی» و اقامت دارندگان ویزای کار با تغییرات بزرگی روبرو شود. به گزارش وب‌سایت اداره مهاجرت کبک، تغییرات اعمال شده عمدتا از اول نوامبر ۲۰۱۹ اجرایی می‌شود اما اجرای برخی از تغییرات به آغاز سال ۲۰۲۰ موکول شده است.

شرایط جدید مهاجرت به کبک برای دانشجویان

بخشی از برنامه مهاجرتی «تجربه کبکی» موسوم به PEQ برای دانشجویانی طراحی شده بود که دوران تحصیلات عالی خود را در کبک گذرانده و آشنایی مختصری هم با بازار کار استان پیدا کرده بودند. بزرگ‌ترین تغییر اعمال شده برای دانشجویان متقاضی برنامه مهاجرتی PEQ معرفی یک لیست از رشته‌های تحصیلی مورد نیاز استان کبک است.  این تغییر از اول نوامبر اجرایی می‌شود.

در این لیست که شامل مقاطع تحصیلی مختلف از کاردانی تا دکترا می‌شود، به تفکیک همه رشته‌های مورد نیاز استان مشخص شده است. اگر دانشجویی در یکی از دانشگاه‌های استان کبک و در رشته‌ای مشغول به تحصیل است که در این لیست وجود ندارد، نمی‌تواند برای برنامه مهاجرتی «تجربه کبکی» (PEQ) اقدام نماید. رشته‌های مورد نیاز این لیست در مقطع دکترا فقط به تخصص‌های پزشکی محدود شده و شامل پزشکی، دندانپزشکی، روان‌پزشکی، بینایی‌سنجی، دامپزشکی و دکترا در سایر رشته‌های مرتبط با درمان و سلامت است.

مطلب مرتبط
اپلیکیشن گهواره: چطور یه مامان یا بابای خوب باشیم!

همچنین متقاضیان باید حداقل ۹۰۰ ساعت (برای مثال دوره کاردانی یا فنی-حرفه‌ای) در کبک به شکل تمام وقت تحصیل کرده باشند.  متقاضیانی که بین ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ ساعت تحصیل کبکی دارند باید حداقل ۶ ماه در شغلی مرتبط با تحصیلاتشان در کبک کار هم کرده باشند.

شرایط جدید مهاجرت به کبک برای دارندگان ویزای کار

تغییرات داده شده در برنامه مهاجرتی «تجربه کبکی» (PEQ) برای دارندگان ویزای کار از اول نوامبر ۲۰۱۹ اجرایی می‌شود. از این پس دارندگان ویزای کاری که مایل به تقاضا برای مهاجرت به کبک هستند باید طی مدتی قبل از ارسال تقاضای خود در یکی از شغل‌های داده شده در لیست مشاغل مورد نیاز استان کبک مشغول به کار بوده باشند.

اگر شغل متقاضی در این لیست با کد 0 (صفر)، A یا B مشخص شده، متقاضی باید در ۲۴ ماه قبل از ارسال تقاضای خود، حداقل ۱۲ ماه در آن شغل کار کرده باشد.

اگر شغل متقاضی در این لیست با کد C یا D مشخص شده، متقاضی باید در ۲۴ ماه قبل از ارسال تقاضای خود، حداقل ۱۸ ماه در آن شغل کار کرده باشد.

اگر شغل متقاضی تحت پوشش سندیکای خاصی است، کارفرما باید با توجه به لیست مشاغل مورد نیاز و شرایط خاص خود، به متقاضی پیشنهاد کار دهد.

مطلب مرتبط
کبک ۱۸ هزار پرونده مهاجرتی را باطل می‌کند

کارآفرینان و صاحبان کسب و کار نمی‌توانند برای خود موقعیت شغلی ایجاد کنند.

زبان فرانسوی

دانشجویان و دارندگان ویزای کاری که متقاضی مهاجرت به کبک از طریق برنامه مهاجرتی «تجربه کبکی» PEQ هستند، از اول ژانویه ۲۰۲۰ باید امتحان زبان فرانسوی خود را با نمره CLB 7 و CLB 8 پاس کنند. تغییر عمده در این حوزه به همسر متقاضی مربوط می‌شود که او نیز پس از اعمال این تغییرات باید آزمون زبان فرانسوی را پاس کرده و مدارک لازم را به اداره مهاجرت استان تقدیم کند.

دانشجویانی که دوره سه ساله دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی خود را در کبک و در یک مدرسه فرانسوی‌زبان گذرانده باشند، از این آزمون زبان معاف خواهند بود.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram