افزایش کمک‌های استان کبک به مهاجران برای یادگیری زبان فرانسه

دولت کبک قصد دارد ده‌ها میلیون دلار دیگر برای افزایش تعداد مهاجران زبان‌آموز درکلاس‌های فرانسه هزینه کند.

یکی از شعارهای حزب ائتلاف آینده کبک (CAQ) در انتخابات پائیز گذشته، کاهش موقتی تعداد مهاجران و نیز بهبود ادغام مهاجران با جامعه کبک از طریق یادگیری زبان رسمی این استان بود.

نه تنها کلاس‌های فرانسه در کبک برای مهاجران رایگان است، بلکه دولت این استان، کمک هزینه‌ای نیز پرداخت می‌کند.

سیمون ژولن بارت (وزیر مهاجرت استان کبک) روز جمعه به خبرنگاران گفت که قصد دارد اقدامات جدیدی را برای ترغیب مهاجران به حضور در این کلاس‌ها ترتیب دهد.

این وزارت قصد دارد مبلغ ۷۰ میلیون دلار دیگر در سال به این کلاس‌ها اختصاص دهد تا امکان تشکیل ۳۰۰ کلاس جدید و استخدام ۸۰ معلم فرانسه دیگر هم فراهم شود.

کمک هزینه پرداختی به زبان‌آموزانی که در دوره‌های تمام‌وقت فرانسه شرکت می‌کنند نیز از ۱۴۱ به ۱۸۵ دلار در هفته افرایش می‌یابد. افزون بر این، زبان‌آموزانی که در کلاس‌های پاره‌وقت فرانسه شرکت می‌کنند نیز ممکن است تا حداکثر ۱۵ دلار در روز دریافت کنند. البته حداقل کمک‌هزینه روزانه برای این افراد، صفر دلار است و در نتیجه، ممکن است اصلا چیزی به آنها تعلق نگیرد.

سیمون ژولن بارت در کنفرانس رسانه‌ای روز گذشته اعلام کرد: «دولت، تعهد و اشتیاقش برای اصلاح نظام مهاجرتی کبک را نشان می‌دهد. دولت کبک در رویکردش بسیار جدی است…تسلط مهاجران به زبان فرانسه، تضمین‌کننده موفقیت کل جامعه است.»

مطلب مرتبط
۵ حقیقت جالب درباره دینداری کانادایی‌ها از نگاه آمار

حزب ائتلاف آینده کبک در پائیز گذشته همچنین این وعده را داد که به آن دسته از مهاجرانی که نتوانند تا سه سال پس از حضور در این کشور در آزمون زبان فرانسه به نمره قبولی دست یابند، گواهی اقامت نخواهد داد. دریافت گواهی انتخاب در کبک (Certificat de selection du Quebec)، پیش نیازی برای دریافت اجازه اقامت دائم از سوی دولت فدرال است.

کبک مدتی پیش، قانون ۹ را تصویب کرد که چهارچوبی حقوقی را برای ایجاد محدودیت در پذیرش مهاجران ایجاد می‌کند. این قانون جزئیات خاصی درباره آزمون زبان فرانسه مورد نظر دولت کبک ندارد و دولت باید در آینده درباره آن تصمیم‌گیری کند.

وزیرمهاجرت کبک می‌گوید کلاس‌های فرانسه رایگان اکنون در اختیار همه شهروندان (فارغ از اینکه چه مدت در این استان حضور دارند) قرار خواهد گرفت. گفتنی است تا پیش از این، تازه‌واردها به کبک پس از پنج سال حضور در این استان، حق شرکت در کلاس‌های رایگان فرانسه را نداشتند.

این کلاس‌ها همچنین اکنون به صورت رایگان در اختیار نیروهای کار موقت خارجی، دانشجویان خارجی و نیز همسران آنها قرار می‌گیرد. همچنین کمک‌هزینه نگهداری از بچه‌های زبان‌آموزان در هر روز نیز از ۷ دلار به ۹ دلار به ازای هر کودک افزایش می‌یابد. این مبلغ به والدینی که در کلاس‌های تمام‌وقت شرکت می‌کنند تعلق می‌گیرد و سقف آن نیز ۲۵ دلار به ازای هر کودک در هر روز است.

مطلب مرتبط
دلاراما (Dollarama ) بزرگ‌ترین فروشنده قانونی اجناس «مشابه اصل» در کانادا

سیمون ژولن بارت بر این باور است که ۴۵۰۰ مهاجر دیگر در هر سال از این کلاس‌های رایگان بهره‌مند خواهند شد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram