کانادا آماده خوشامدگویی به تعداد بی سابقه ای از دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی به تعداد فراوان برای تحصیل در کانادا اعلام آمادگی می کنند و انتظار می رود تعداد دانشجویان بین المللی که برای سپتامبر امسال وارد کانادا می شوند رکوردشکن باشد و حتی از رقم سال گذشته نیز بالاتر برود. در سال 2016 برای 367 هزار دانشجوی بین المللی ویزای تحصیلی صادر شد که همان نیز 22 درصد بیشتر از سال قبل از آن بود.

با توجه به کیفیت بالای دانشگاههای کانادا و تنوع گسترده دوره های آموزشی و دیپلماهایی که دانشگاههـا و کالـج های کانادا ارائه می دهند، تعجبی ندارد که تعداد روز افزون متقاضیان بین المللی روز به روز بیشتر می شود. این تعداد بالا در عین حال نتیجه افزایش کوشش های نهادهای کانادایی و تصمیمات و خط مشی های مهاجرتی متمرکز کانادا است که کانادا را برای دانشجویان بین المللی جذابتر کرده است.

در طی دهه گذشته، کانادا برنامه های مهاجرتی اش را چنان تدوین کرده که بتواند دانشجویان بین المللی را پس از تکمیل تحصیلاتشان در اینجا نگه دارد. این دانشجویان می توانند در حین تحصیل کار کنند. همچنین پس از تکمیل تحصیلات و کسب مدارک و دیپلماهای مورد تایید نیز می توانند برای کار در دوران پس از فارغ التحصیلی، درخواست مجوز کار کنند که به آنها اجازه خواهد داد تا 3 سال در کانادا کار کنند.

مطلب مرتبط
استخدام کارگر خارجی در کانادا

دولت فدرال کانادا به طور مستمر در جهت بهبود خدماتش کار می کند. برای مثال، در سال گذشته مدت زمان آماده سازی مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی را به طور متوسط از 17 هفته به 6 هفته کاهش داده است. در نوامبر 2016 سیستم Express Entry به نحوی تغییر داده شد که امتیازاتی برای دانشجویان بین المللی که یک مدرک یا دیپلمای مورد تایید را در کانادا کسب کنند در نظر گرفته شود، و بدین ترتیب دانشجویان بین المللی بتوانند آسانتر اقامت دائم دریافت کنند. استانها نیز سعی دارند دانشجویان بین المللی را نگه دارند و برنامه های استانی منحصر به فردی را به فارغ التحصیلان بین المللی در استانشان ارائه دهند.

اظهارات وزیر مهاجرت
آقای احمد شریف وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا به تازگی در سخنانی در Canadian Club در تورنتو گفت:
«ما چرا نخواهیم این افراد را نگه داریم؟ آنها در یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه و یا در هر دو به سطح عالی Proficient رسیده اند و یک دوره تحصیلات پس از دبیرستانی شان را در یکی از نهادهای آموزش عالی ما گذرانده اند.»

وی همچنین به تاثیر سریعی که دانشجویان بین المللی بر اقتصاد کانادا دارند اشاره کرد و گفت پولی که دانشجویان بین المللی نصیب اقتصاد کانادا می کنند بیشتر از صادرات چوب و الوار و یا گندم، و یا حتی درآمد سرویس های مالی ماست. همچنین دانشجویان بین المللی علاوه بر پولی که صرف هزینه های زندگی و مایحتاج مصرفی می کنند، شهریه های تحصیلی ای می پردازند که دو تا سه برابر بیشتـر از شهریه هـای دانشجویان کانادایی است.

مطلب مرتبط
کانادا شاهد رکورد کمترین میزان باروری در سالی است که رکورد شکن سطح مهاجرت بوده است

فاکتورهای جهانی
فاکتورهای جهانی نیز موجب افزایش تقاضا برای تحصیل در دانشگاهها و کالج های کانادا شده. دانشجویان بین المللی اغلب خواهان استخدام و کسب اقامت دائم در کانادا پس از تکمیل تحصیلاتشان هستند. ایالات متحده مقصد انتخابی بیش از یک میلیون دانشجوی بین المللی در هر سال است. اگرچه هنوز زود است که آمار و ارقامی درباره تاثیرات ممنوعیت سفر به آمریکا برای شهروندان تعدادی از کشورهای دارای اکثریت مسلمان داشته باشیم، اما بدون شک تاثیر آن و نبودن مسیر روشنی برای کسب ویزای کار یا اقامت دائم پس از تکمیل تحصیلات در آمریکا، در تصمیم گیری دانشجویان بین المللی برای انتخاب بین کانادا و آمریکا نقش خواهد داشت.

این تازه شروع کار است. کانادا می خواهد تعداد هر چه بیشتری دانشجوی بین المللی جذب کند و به دنبال آن است که مسیر رسیدگی به تقاضاهای ویزاهای دانشجویی را باز هم هموارتر کند و در زمینه جذب و نگهداری استعدادهای برتر به تجربه کشورهایی نظیر استرالیا و آلمان نگاه می کند. انجام تغییرات زمان بر است و کمبود نیروی کار ماهر در کانادا بیشتر می شود. جذب و حفظ مهارتها و استعدادهای مهاجران برای تداوم رشد اقتصادی کانادا حیاتی است.

توجه: این اطلاعات، توصیه یا نظریه حقوقی نیستند. شما همیشه باید برای وضعیت خاص خودتان توصیه حقوقی دریافت کنید زیرا شرایط و فکت ها در هر پرونده ای متفاوت و بنابر این اپلای کردن قوانین در هر مورد نیز متفاوت است.

مطلب مرتبط
کارفرمایان باید به افراد خارجی که شماره بیمه اجتماعی ندارند حقوق پرداخت کنند

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram