کارهایی که برای حفظ اقامت دائم باید کرد

هر سال هزاران نفر از اتباع خارجی برای اقامت موقت (temporary residents) در کانادا پذیرفته می شوند. این افراد می توانند توریست هایی باشند که با ویزیتور ویزا برای گردش به کانادا می آیند، یا اتباع کشورهای معاف از ویزا باشند که با مجوز الکترونیکی سفر (eTA) به کانادا می آیند، یا دانش آموز یا دانشجو یا نیروی کار باشند که به طور موقت در کانادا ساکن می شوند. بسیاری از متقاضیانی که خواهان این گونه سکونت در کانادا هستند، قبل از هر چیز می خواهند بدانند برای دریافت این گونه ویزای موقت چه شرایطی باید داشته باشند.

موضوع بسیار مهم این است که افرادی که موفق به دریافت ویزای سکونت موقت می شوند، با مقررات و قوانین این گونه اقامت در کانادا به خوبی آشنا باشند تا بتوانند اقامت موقت خود را حفظ کنند، به عبارت دیگر همه شرایط مربوط به نوع ویزایشان را رعایت کنند، زیرا نقض این شرایط منجر به آن می شود که برای ورود به کانادا «غیرقابل پذیرش»inadmissible شناخته شوند.

حفظ وضعیت قانونی (legal status) به معنای آن است که شما مجوز ورود و اقامت در کانادا به عنوان دارنده اقامت موقت یا دائم در چارچوب  the Immigration and Refugee Protection Act و یا به عنوان شهروند کانادا در چارچوب the Citizenship Act و یا به عنوان بومی کانادا در چارچوب the Indian Act را دارا می باشید. در مورد دارندگان اقامت موقت، وضعیت اقامت قانونی برای یک دوره مشخص، که در ویزا، مجوز تحصیل یا مجوز کار شما قید شده، معتبر است.

مطلب مرتبط
امتیازاتی که ازسه شنبه 6 جون به متقاضیان مهاجرت تعلق می گیرد

برای تمدید اقامت موقت به موقع اقدام کنید مدت زمان اعتبار هر ویزا بستگی به نوع ویزای موقت دارد. برای نمونه، مجوز تحصیلی ممکن است برای دوره تحصیل شما در کانادا صادر شده باشد.


همینطور مجوز کار ممکن است برای مدت قرارداد استخدامی که از کارفرما دریافت کرده اید، معتبر باشد.

در مورد گردشگران، برای مدت زمان معینی، معمولا شش ماه از هنگام ورود شما به کانادا، برایتان مجوز اقامت صادر می شود مگر آنکه افسر مهاجرت هنگام ورود شما به کانادا مدت کمتری را مشخص کند.

مجوز اقامت موقت شما از هر نوع که باشد، در همه حال باید مراقب مدت اعتبار آن باشید و اگر قصد تمدید آن را دارید، قبل از انقضای آن اقدامات لازم را انجام دهید. برای نمونه، اگر تحصیل شما مدت زمانی بیشتر از آنچه در مجوز تحصیل شما قید شده به طول می کشد، می توانید برای تمدید آن اپلای کنید. در مورد ویزیتور ویزا، باید قبل از انقضای شش ماه کانادا را ترک کنید، و یا اگر دلیل قانع کننده ای برای باقی ماندن در کانادا دارید، می توانید قبل از انقضای شش ماه برای تمدید آن اپلای کنید.

اگر مهلت درخواست تمدید را از دست بدهید؟ 

در شرایط خاصی، ممکن است نتوانید به موقع برای تمدید ویزا یا درخواست ویزای جدید اپلای کنید. در این حالت، بسته به شرایط تان، ممکن است برای درخواست تمدید و مجوز تحصیل یا کار با مشکلات جدی روبرو شوید که حتی ممکن است روی دریافت ویزا در آینده اثر بگذارد. به هر حال، اگر مهلت اپلای کردن برای تمدید ویزا را فقط به مدت چند روز از دست داده باشید، احتمال کمی وجود دارد که بتوانید برای کسب مجدد اقامت قانونی تان به مدت حداکثر 90 روز از زمان انقضای ویزا یا مجوزتان اپلای کنید.

مطلب مرتبط
برنامه کبک برای مهاجرت سرمایه گذاران

نحوه پر کردن اپلی کیشن restoration بسیار مهم است زیرا باید توضیح دهید که چه شرایطی موجب شده تا نتوانید ملزومات مجوزتان را رعایت کنید، و باید همه شرایط ویزا یا مجوز اولیه را کماکان داشته باشید. این اپلی کیشن ها، بسته به شرایط خود، مورد رسیدگی قرار می گیرند و مهلت 90 روزه ای که ذکر شد، بسیار جدی است، و اگر این مهلت را از دست داده باشید باید بلافاصله با وکیل مجرب مهاجرت مشورت کنید تا ببینید چه گزینه هایی دارید.

اپلی کیشن برای بازگشت به کانادا (ARC)

در بعضی موارد، وقتی یک فرد دارای اقامت موقت، بعد از به پایان رسیدن مهلت تعیین شده در کانادا بماند، و یا شرایط تعیین شده برای اقامتش را نقض کند، ممکن است برایش دستور انتقال به خارج از کانادا صادر شود. در صورتی که برای شما چنین دستوری صادر شود (که می تواند دستور ترک، دستور اخراج و یا دستور محرومیت exclusion order باشد)، در این صورت دیگر نمی توانید در کانادا بمانید و این می تواند حتی موجب غیرقابل پذیرش شناخته شدن شما برای ورود مجدد به کانادا شود.

بسته به دلیلی که در دستور انتقال شما ذکر شده، شاید بتوانید درخواست تجدیدنظر کنید. با این حال، به محض آنکه دستور انتقال قطعی شود، در اکثر موارد شما برای ورود مجدد به کانادا نیاز به مجوزی به نام  Authorization to Return to Canada-ARC  دارید.

مطلب مرتبط
چهار توصیه به متقاضیان اسپانسر کردن والدین، که نامشان درآمده

اپلی کیشن ARC از شما می خواهد که نشان دهید که امکان تکرار رفتاری از سوی شما که موجب صدور دستور انتقال شما شده، بسیار اندک است، و همچنین وضعیت فعلی و نیز دلیلی که می خواهید دوباره به کانادا بازگردید را بیان کنید. افسر مهاجرت همچنین دلایلی که به موجب آن برای شما دستور انتقال صادر شده و مدت زمانی که از صدور آن دستور گذشته را هم در نظر می گیرد.

البته هیچ تضمینی وجود ندارد که برای شما اجازه بازگشت به کانادا ARC صادر شود. شما می توانید با مشورت با وکیل مجرب مهاجرت با این پروسه ها آشنا شوید و اطمینان حاصل کنید که اپلی کیشن خود را در نهایت درستی و به بهترین شکل ممکن آماده کرده اید تا شانس موفقیت تان را به حداکثر برسانید.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram