چگونه درخواست شهروندی کنیم ـ قسمت دوم

استثنائات و نحوه درخواست تجدیدنظر

همه شرایط را ندارم ـ چه می توانم بکنم؟

هفته گذشته، با توجه به جدیدترین تغییرات قانون شهروندی که از 11 اکتبر 2017 به اجرا درآمد، برایتان نوشتم که با داشتن چه شرایطی می توانیم درخواست شهروندی دهیم. این بار درباره سئوالاتی می نویسم که به طور مکرر از من پرسیده می شود.

 

سئوالاتی نظیر: اگر همه شرایط لازم را نداشته باشم چکار می توانم بکنم؟ آیا شانسی برای درخواست دادن دارم؟ اگر درخواست بدهم ولی درخواستم رد بشود چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ من به اینگونه سئوالات این است که بستگی به شرایط شما دارد و شما هستید که باید بررسی کامل و دقیقی انجام دهید تا قبل از آنکه از درخواست دادن برای شهروندی منصرف شوید ببنید چه راههایی دارید؟ بسته به آنکه کدام شرط از شرایط لازم را ندارید، ما می توانیم از راههای مختلف به مسئله بپردازیم. اطلاعات زیر با توجه به بعضی از استثنائات اصلی ارائه شده ولی شما همیشه باید با توجه به شرایط خاص خودتان راهنمایی حقوقی بگیرید.

1ـ حضور فیزیکی در کانادا
قبل از آنکه برای شهروندی کانادا درخواست بدهید باید برای مدت معینی در کانادا بوده باشید (به مقاله هفته گذشته مراجعه کنید). با این حال، در وضعیت های بخصوصی این امکان وجود دارد که متقاضی در کانادا نبوده باشد ولی هنوز واجد شرایط باشد. برای مثال، اگر شما در خارج کانادا برای دولت کانادا یا نیروهای نظامی کانادا کار می کنید، نیازی ندارید که شرط حضور فیزیکی در کانادا را تامین کنید.

مثال دیگر به کودکی مربوط می شود که پدر یا مادرش شهروند کانادا باشند؛ زمانی که پدر و یا مادر کانادایی این کودک برای شهروندی او درخواست بدهد، این کودک نیازی به تامین شرط حضور فیزیکی در کانادا ندارد.

مطلب مرتبط
راه‌اندازی کمپین جدید کاریابی در مناطق مختلف کبک2019

2ـ دانش زبان، و تست اطلاعات و سوگند شهروندی
متقاضیانی که 18 تا 54 سال دارند باید در تست های زبان و اطلاعات قبول شوند تا بتوانند شهروند شوند. همه متقاضیان باید سوگند شهروندی Oath of Citizenship ادا کنند.

در موارد خاصی، متقاضی قادر به تست زبان یا شناخت کانادا نیست و یا اهمیت ادای سوگند شهروندی را نمی تواند درک کند.

در مواردی که متقاضی دارای ناتوانی هایی است، نظیر کسانی که مشکل شنوایی دارند، امکانات ویژه ای برای کمک به آنها به هنگام انجـام تسـت وجـود دارد که به آنها اجازه می دهد به سئوالات پاسخ دهند و سطح شناخت خود درباره کانادا را نشان دهند.

اما اگر متقاضی به خاطر مشکلات و ناتوانی های پزشکی یا وضعیت هوشی، ذهنی یا روانی اش نتواند تست های زبان یا اطلاعات را انجام دهد، در این صورت مقررات شهروندی به آنها اجازه می دهد درخواست معافیت از تست زبان و اطلاعات بدهند.

این موضوع بسیار جدی و مهم است و شما تنها زمانی می توانید این معافیت را دریافت کنید که مدارک وضعیت خود را به شکل گزارشهای مشروح و دقیق پزشکی ارائه دهید. این مدارک باید ثابت کنند که متقاضی قادر به برآوردن این شرایط در حال حاضر یا در آینده نیست.

هدف از این مقررات خاص، انعطاف در موارد خاص می باشد.

برای مثال می توان به مواردی اشاره کرد که متقاضی دچار ناتوانی در یادگیری است و به همین خاطر نمی تواند توانایی زبانش را اثبات کند یا تست شناخت کانادا را انجام دهد. و یا می توان به موردی اشاره کرد که متقاضی دچار نوعی ناهنجاری ذهنی است که به او اجازه نمی دهد شروط زبان یا شناخت کانادا را برآورده کند و اهمیت سوگند شهروندی را درک کند.

مطلب مرتبط
چطور از والدین و مادربزرگ خود برای مهاجرت کانادایی حمایت کنید

در چنین مواردی درخواست برای معافیت باید از همان اولین مرحله تکمیل اپلی کیشن مشخص و اعلام شود؛ چرا که این دسته از اپلی کیشن ها می توانند به سرعت به شکل پیچیده ای درآیند. افسر مهاجرت فاکتورهای متعدد و مختلفی را بررسی می کند نظیر سن متقاضی، وضعیت شخصی او، اینکه آیا متقاضـی از دشواری هـای غیرپزشکی رنج می برد یا خیر، و اینکه چه مدت است که متقاضی در کانادا زندگی می کند.

متقاضی باید در رابطه با هر کدام از این فاکتورها مدارک و شواهد اثبات کننده را ارائه دهد و باید افسر مهاجرت را متقاعد کند که او استحقاق برخورداری از معافیت را دارد. اگر شما می خواهید برای شهروندی کسی که در چنین شرایطی است درخواست بدهید، حتما قبل از شروع پروسه، با کارشناسان حقوقی مشورت کنید تا هر چه بیشتر با این پروسه آشنا شده و شانس موفقیت را به حداکثر برسانید.

3ـ درخواست تجدید نظر در صورت رد شدن درخواست شهروندی
به دلایل مختلف ممکن است درخواست شهروندی با عدم موفقیت روبرو شود. برای مثال، افسر اداره مهاجرت ممکن است به این نتیجه برسد که شما به مدت لازم در کانادا نبوده اید، و یا در تست شناخت کانادا رد شوید.

اگر درخواست شهروندی شما رد شود، این حق را دارید که از امکان بررسی مجدد این تصمیم در دادگاه فدرال برخوردار شوید. اگر چنین قصدی داشته باشید، باید سریع عمل کنید. به طور معمول، از زمان پست شدن نامه ردی، شما 30 روز فرصت دارید تا برای درخواست تجدید نظر قضایی، به دادگاه فدرال درخواست بدهید.

مطلب مرتبط
دو مرکز درخواست ویزای جدید در ایالات متحده انجام بیومتریک را ارائه می دهند

برای اینکه درخواست (اپلی کیشن) شما با جواب مثبت روبرو شود باید اپلی کیشن شما مسئله قابل بحثی را مطرح کند. این موضوع با اصطلاحات و ترمهای حقوقی و تکنیکال سروکار دارد و به همین خاطر برای آشنایی کامل با این پروسه و آماده کردن درخواستتان، با متخصصان حقوقی مشورت کنید. اگر دادگاه فدرال با درخواست استماع پرونده شما (Hearing) موافقت کند این به معنای آن است که اجازه می دهد پرونده شما به جریان بیفتد و استدلال های حقوقی شما به دادگاه ارائه شود (Hearing).

اگر قاضی دادگاه فدرال درخواست تجدیدنظر شما را رد کند (Dismissed) ، دیگر حق درخواست مجدد تجدیدنظر ندارید.

اما اگر قاضی دادگاه فدرال با درخواست شما موافقت کند، تاریخی برای استماع پرونده شما تعیین می شود تا استدلال های حقوقی خود را ارائه دهید. بعد از دادگاه استماع، اگر قاضی دادگاه فدرال نظرش به نفع شما باشد، اپلی کیشن شما را برای تصمیم نهایی به نزد یک افسر مهاجرت متفاوت می فرستد.

***

در هفته های آینده به آن دسته از مسائل مربوط به سیتیزن شیپی که کمتر به آن پرداخته شده می پردازم. نظیر کسب سیتیزنی و سپس انتقال آن به فرزندان، قوانین سیتیزن شیپی مخصوص International Adoptions، و همچنین اینکـه در صـورت ابطال سیتیزن شیپی چه می توان کرد.

توجه: این اطلاعات، توصیه یا نظریه حقوقی نیستند. شما همیشه باید برای وضعیت خاص خودتان توصیه حقوقی دریافت کنید زیرا شرایط و فکت ها در هر پرونده ای متفاوت و بنابر این اپلای کردن قوانین در هر مورد نیز متفاوت است. 

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram