چگونه درخواست شهروندی کنیم ـ قسمت اول

قوانین شهروندی جزو مهمترین قوانین هر جامعه ای هستند. این قوانین مشخص می کنند که یک شخص چگونه می تواند شهروند (سیتیزن) شود و در صورت شهروندی چه حقوق و امتیازاتی به او تعلق می گیرد و وظایف و مسئولیت هایش چیست.

حتما اطلاع دارید که از 11 اکتبر 2017، قانون جدید و اصلاح شده شهروندی کانادا به جریان افتاد که زمان و نحوه اپلای کردن برای سیتیزن شیپی و شرایط مورد نیاز برای سیتیزن شیپی را مشخص می کند.

شما از لحظه ای که سیتیزن کانادا شوید، از حقوق مشخصی برخوردار می شوید و در مقابل، مسئولیت های مشخصی هم بویژه نسبت به شهروندان دیگر، بر دوش شما قرار می گیرد.

 

اجازه دهید ابتدا به حقوق شما اشاره کنیم:
با کسب سیتیزنی کانادا شما از حقوق مشخصی برخوردار می شوید از جمله:
حقوق دمکراتیک نظیر حق رای دادن، حق مربوط به زبان Language Rights ، حق برابر بودن، حق برخورداری از قوانین، حق جابه جایی، آزادی مذهب، آزادی بیان، و آزادی اجتماع کردن و انجمن کردن.

در مقابل مسئولیت هایی هم بر دوش شما قرار می گیرد شامل: مسئولیت احترام به حقوق و آزادیهای دیگران، اطاعت کردن از قوانین، و مشارکت کردن در پروسه دموکراسی.

تغییراتی که از 11 اکتبر 2017 در قوانین سیتیزن شیپی کانادا به مورد اجرا گذاشته شده، اپلای کردن برای سیتیزن شیپی را برای مهاجران به شیوه های زیر آسانتر کرده:
کوتاه کردن مدت زمانی که باید به طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشید تا بتوانید اپلای کنید، و کاستن از دوره سنی کسانی که باید امتحان زبان و تست شهروندی بدهند.

مطلب مرتبط
نادین ژیرو به عنوان وزیر مهاجرت جدید کبک منصوب شد

براساس قوانین جدید:
* شما باید برای 3 سال از 5 سال آخر به طور فیزیکی در کانادا حضور داشته باشید و لازم نیست حداقل معینی از تعداد روزهای هر سال در کانادا باشید.

* اگر در طول 5 سال قبل از اپلای کردن برای سیتیزن شیپی، قبل از آنکه دارای اقامت دائم کانادا شده باشید (مثلا به عنوان ساکن موقت و یا شخص تحت حفاظت Protected Person) مدتی را در کانادا بوده اید، می توانید هر روز از آن روزها را به مثابه نیم روز (حداکثر تا یک سال یا 365 روز) جزو روزهای حضور فیزیکی خود در کانادا منظور کنید.

* اگر بین 18 تا 54 سال سن دارید، باید:
الف: شرط زبان (انگلیسی یا فرانسه) را برآورده کنید،

و ب: تست سیتیزن شیپی بدهید.

* باید برای 3 سال از پنج سال، برابر با شرط جدید حضور فیزیکی، پرونده مالیات بر درآمد (اگر به موجب قانون مالیات بر درآمد مکلف به آن باشید) تشکیل داده باشید.

شروط مورد نیاز برای کسانی که 18 تا 54 ساله هستند به این معنی است که آنها باید نشان دهند که تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسه، و نیز دانش کافی از تاریخ و جغرافیای کانادا و سیستم کشورداری آن و حقوق و مسئولیت های سیتیزن شیپی دارند.

مطلب مرتبط
انتاریو سیستم توضیح علاقمندی را برای ۵ روند مهاجرتی معرفی می کند

علاوه بر این، برای آنکه واجد شرایط سیتیزن شیپی باشید، نباید غیرقابل پذیرش در کانادا (به دلایلی همچون سابقه جنایی یا دریافت حکم اخراج) باشید. در غیر این صورت حتما باید با وکیل تماس بگیرید تا مطمئن شوید برای اپلای کردن واجد شرایط لازم هستید یا خیر، و برای فائق آمدن مشکلاتی که دارید چه قدمهایی باید بردارید.

همچنین باید بدانید در بعضی موارد، اگر برای سیتیزنی کانادا اقدام کنید، ممکن است تابعیت یا شهروندی کشور دیگری که تابعیت آن را دارید از دست بدهید. بسیاری از کشورها، نظیر کانادا، هیچ محدودیتی برای شهروندی مضاعف Dual Citzenship ندارند. ولی برخی کشورها، نظیر هند، شهروندی مضاعف را به رسمیت نمی شناسند، و کسب شهروندی کانادا می تواند به طور اتوماتیک منجر به از دست دادن شهروندی آن کشور شود. بنابر این بسیار مهم است که با یک وکیل یا سفارت کشوری که تابعیت آن را دارید تماس گرفته و مشورت کنید تا قبل از اپلای کردن برای سیتی زنی کانادا دقیقا از هر گونه محدودیت یا شرایط لازم برای شهروندان مضاعف مطلع باشید.