هدیه سال نو: ثبت نام برای اسپانسر کردن پدر و مادرها شروع شد

وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در آستانه کریسمس، به کسانی که می خواهند پدر و مادر یا پدربزرگ ـ مادربزرگ شان را اسپانسر شوند، هدیه سال نو داده و اعلام کرده که برنامه ثبت نام برای اسپانسرشیپ از دوم ژانویه 2018 آغاز می شود.

در سال 2017، وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی (IRCC) یک سیستم جدید «لاتاری» (قرعه کشی) را معرفی کرد تا از این طریق متقاضیان را برگزیند تا به تعداد مورد نظر، یعنی 10 هزار فقره، اپلی کیشن بدهند.

در سال 2017، بیش از 95 هزار نفر ثبت نام کردند تا متقاضیان از بین شان به قید قرعه برگزیده شوند. امسال نیز به همان سیستم سال قبل عملی می شود و شما اگر می خواهید اسپانسر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ تان بشوید از روز سه شنبه دوم ژانویه 2018 می توانید با پر کردن فرم Interest to Sponsor (فرم تمایل به اسپانسر شدن) از طریق آنلاین، تمایل خود را اعلام کنید.

البته پروسه ثبت نام 2018 یک تفاوت مهم دارد:
پروسه ثبت نام این بار از شما سئوالات بیشتری می پرسد تا قبل از تکمیل پروسه اطمینان حاصل شود شما شرایط کلیدی برای اسپانسر کردن پدر و مادر یا پدربزرگ یا مادربزرگ تان را دارید.

شرایط مورد نیاز چیست؟
برای آنکه بتوانید پدر و مادر و پدربزرگ ـ مادربزرگتان را برای مهاجرت به کانادا اسپانسر شوید باید شرایط حداقلی زیر را داشته باشید:

ـ سن شما 18 سال یا بیشتر باشد.

مطلب مرتبط
مهاجرت در دور دوران شیوع ویروس کرونا و پس از آن اقتصاد کبک و انتاریو حمایت می کند

ـ شهروند کانادا، یا از بومیان اولیه، و یا دارای اقامت دائم باشید.

ـ اسپانسر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان شوید.

ـ در کانادا زندگی کنید.

تعهدنامه ای امضا کنید و قول بدهید نیازهای اساسی شخصی که اسپانسر می شوید را برای 20 سال تامین می کنید.

ـ توافقنامـه ای بـا شخصـی کـه اسپانسـر می شوید امضا کنید که در آن تایید می شود هم شما و هم آن شخص تعهدات و مسئولیت های متقابل را متوجه هستید.

ـ ثابت کنید که درآمد کافی برای تامین نیازهای اساسی اعضای خانواده تان در کانادا و همچنین شخص یـا اشخاصی که اسپانسر می شوید را دارا می باشید:
شرط کلیدی، داشتن حداقل درآمد لازم است که باید آن را همراه با اپلی کیشن تان نشان دهید. برای این کار می توانید درآمد خود را با درآمد امضاکننده دیگری Co-signer (اگر نیاز به کوساینر دارید) جمع کرده و جمع آن را برای سه سال گذشته نشان دهید. امضاکننده دیگر می تواند همسر شما یا پارتنری که به صورت Common-Law با شما زندگی می کند باشد. امضاکننده دیگر نیز باید دارای شرایط مورد نیاز برای اسپانسر کردن وCo-Signer شدن جهت انجام تعهدات ساپورت برای یک دوره 20 ساله باشد.

میزان درآمد مورد نیاز، بستگی به بزرگی خانواده شما و تعداد افرادی که اسپانسر می شوید دارد. برای مثال، اگر یک خانواده سه نفره هستید و دارید هم پدر و هم مادرتان را اسپانسر می شوید باید (همراه با Co-Signer احتمالی) حداقل 64.791 دلار درآمد در سال 2014، 65.377 دلار درآمد در سال 2015، و 66.654 دلار درآمد در سال 2016، نشان دهید (ارقام درآمد مورد نیاز برای سال 2017 هنوز اعلام نشده). روشن است که این ارقام بستگی به تعداد افراد خانواده تان و تعداد اشخاصی که اسپانسر می شوید تفاوت خواهد کرد.

مطلب مرتبط
۴ مورد از گزارش سالانه ۲۰۲۰ کانادا در مورد مهاجرت به مجلس

ملاک اثبات درآمد شما در طی سه سال، درآمد اعلام شده به آژانس مالیات کانادا Canada Revenue Agency می باشد.

فاکتورهایی وجود دارند که می توانند مانع از اسپانسر شدن شما شوند نظیر:
ـ اگر کمک تامین اجتماعی (Social assistance) دریافت می کنید (به هر دلیل به جز به دلیل ناتوانی جسمی disability)،

ـ اگر در انجام تعهدات مربوط به اسپانسر شدن درگذشته، و یا در پرداخت وام مهاجرت، یا پرداخت های مربوط به ساپورت خانواده قصور داشته اید،

حال اگر شرایط لازم را دارید و می توانید تمایل خود را اعلام کنید، چند توصیه مهم زیر می تواند در کار اسپانسر کردن خویشاوند عزیزتان کمکتان کند:

مدارک مالیاتی تان را مرور کنید و مدارکNotice of Assessments برای سه سال گذشته را کنار بگذارید. اگر دارای Co-Signer هستید، همین کار را در مورد او انجام دهید. اگر درآمدتان (با محاسبه درآمد Co-Signer در صورت نیـاز) کافی است، می توانید به صورت آنلاین ثبت نام کنید.

در نظر داشته باشید که Co-Signer شما باید موافقت کند که تا هنگام صدور ویزای اقامت دائم برای پدر ـ مادر یا پدربزرگ ـ مادربزرگ شما، در تعهدات اپلی کیشن شما سهیم باشد. اگر احتمال می دهید که Co-Signer شما، کنار بکشد، به دقت بررسی کنید که آیا خودتان به تنهایی شرایط لازم را دارید یا خیر.

مطلب مرتبط
نگرانی کانادایی‌ها، درباره مهاجران و پناهندگان رو به کاهش است

چه خودتان ثبت نام می کنید و چه برای ثبت نام از سرویس نماینده مجاز (وکیل مهاجرت یا مشاور مهاجرت دارای لایسنس) استفاده می کنید، مطمئن شوید که کُد ثبت نام registration Code را که برای شما تهیه می شود، حفظ کنید و داشته باشید و آدرس ایمیلی را که می دهید چک کنید تا درست باشد. ممکن است نام شما در دور اول گزینش ها اعلام نشود؛ پس باید کُد ثبت نام را نگهداری کنید تا اگر سری دیگری اعلام شود، بتوانید نام خود را چک کنید.

اگر برای دادن اپلی کیشن اسپانسر شیپ گزینش شوید، وقت کمی برای تحویل اپلی کیشن کامل همراه با همه فرمهای اولیه امضا شده و مدارک و اسناد پشتیبانی کننده خواهید داشت (احتمالا 90 روز). بنابر این باید آماده شوید و بتوانید مدارک مورد نیاز برای خود و پدر ـ مادر، یا پدربزرگ ـ مادر بزرگتان را به سرعت تحویل دهید.

حتی اگر خودتان ثبت نام می کنید، کاملا دقت کنید تا این فرصت طلایی را از دست ندهید، زیرا به کرات دیده شده که IRCC به خاطر نبود فقط یک امضا یا مدرک، اپلی کیشن را پس فرستاده است. برای موفق شدن، باید یک اپلی کیشن کامل (Perfect) بفرستید، حال یا توسط خودتان، و یا با کمک یک وکیل با تجربه.

موفق باشید!

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram