مهاجرت به کانادا ـ غیرقابل پذیرش بودن به دلایل کیفری، و راه چاره آن

هفته قبل به کسانی اشاره کردم که ممکن است به دلیل محکومیت کیفری، برای مهاجرت به کانادا غیرقابل پذیرش باشند. حال ممکن است پرسیده شود در چنین حالتی چاره چیست؟ خبر خوب اینکه پاسخ به این سئوال می تواند مثبت باشد، البته بستگی دارد.

بسته به اینکه محکومیت کیفری از چه نوع باشد، چند وقت از آن گذشته باشد، و بعد از آن چگونه رفتاری داشته اید. پس احتمال دارد که به شما اجازه ورود به کانادا داده شود، به شرط آنکه:
1ـ افسر اداره مهاجرت را بتوانید قانع کنید که از منظر قانونی می توان شما را اصلاح شده rehabilitated فرض کرد،
2ـ برای اصلاح شدن اپلای کرده و تقاضای شما مورد تایید قرار گرفته،
3ـ به شما رفع سوءسابقه record suspensian یا عفو تعلق گرفته،
4ـ برای اقامت موقت اپلای کرده و آن را کسب کنید.

اصلاح شدن rehabilitation به این معنی است که شما به احتمال زیاد دیگر جرم کیفری Crime جدیدی مرتکب نخواهید شد.

منظور از «اصلاح شده»
deemed rehabilitation به این معناست که از زمان محکومیت شما آن قدر زمان گذشته که دیگر مانع از ورود شما به کانادا نمی باشد.

شما زمانی اصلاح شده به حساب می آیید که جرم شما یا از نوع summary (اعمال کیفری کمتر جدی) بوده و حداقل 5 سال از پایان مجازات شما گذشته باشد، و یا از نوع indictable (اعمال کیفری خیلی جدی) بوده که حداکثر مجازات زندان آن کمتر از 10 سال بوده، و حداقل 10 سال از زمان تمام شدن مجازات شما گذشته باشد.

مطلب مرتبط
آیا می خواهید در کانادا کار کنید و مهاجرت کنید؟

در بعضی شرایط، ارائه اپلی کیشن اصلاح شدگی می تواند به شما کمک کند که مجوز ورود به کانادا را دریافت کنید. در این حالت، علاوه بر داشتن شرایط مربوطه  eligibility criteria ، باید نشان دهید که: اصلاح شده اید، بسیار بعید است که در آینده مرتکب جرم کیفری تازه ای شوید، و حداقل 5 سال از زمان تکمیل مجازات شما و روزی که جرم را مرتکب شده اید گذشته باشد.

احتمال دیگر این است که، در صورتی که عمل کیفری شما در کانادا رخ داده باشد و پیگرد شما ـ Charge ـ پس گرفته شده، کنسل شده، discharge شده باشید (به صورت مشروط یا قطعی) و یا به موجب قانون سوءپیشینه Criminal Record Act مورد عفو قرار گرفته باشید، دیگر «غیرقابل پذیرش به دلیل کیفری» در نظر گرفته نمی شوید. اگر بتوانید عفو دریافت کنید، جرم مربوطه و آثار آن در زمینه غیرقابل پذیرش بودن برای همیشه از پرونده شما در کانادا پاک خواهد شد.

اما اگر عمل کیفری شما در خارج از کانادا رخ داده باشد، باید چک کنیم و ببینیم رفع سوءپیشینه شما در خارج، یا عفو شما، چه اثری در قابل پذیرش بودن شما دارد.

و نهایتا، اگر کمتر از 5 سال از زمان تکمیل مجازات شما گذشته، و یا دلایل معتبری برای آمدن به کانادا داشته باشید، این امکان وجود دارد که بتوانید برای مجوز اقامت موقت Temporary Resident Permit- TRP اپلای کنید.

مطلب مرتبط
ویزاهای مهاجرت کانادا در مارس 2020 با 26 درصد کاهش یافت

برای آنکه بتوانید جهت مجوز اقامت موقت اپلای کنید، دلایل نیاز شما به ورود به کانادا یا اقامت در کانادا، باید بر ریسک هایی که برای ایمنی جامعه کانادایی وجود دارد، بچربد. باید بتوانید افسر اداره مهاجرت یا افسر مرزی را متقاعد کنید که دیدار شما از کانادا قابل توجیه و توضیح عادلانه است. افسر اداره مهاجرت هنگام ارزیابی اپلی کیشن شما به ریسک فاکتورهای مختلفی نگاه می کند، نظیر جدیت جرم، مدت زمانی که از هنگام وقوع جرم گذشته، احتمال تکرار جرم از سوی شما، مدارک اصلاح شدگی شما، اینکه آیا اتهامات (Charges) دیگری هم وجود دارد یا خیر، و اینکه آیا اجازه دادن به شما برای ورود به کانادا، پیامد جنجالی یا ریسک هم خواهد داشت یا خیر.

متاسفانه هیچ تضمینی برای صدور اجازه اقامت موقت وجود ندارد، و اگر صادر شود، معمولا برای مدت زمان محدود، و هدف مشخص دیدار شما از کانادا، صادر می شود. در بعضی موارد این امکان وجود دارد که بتوان برای خروج، و ورود مجدد شما، درخواست مجوز کرد؛ برای نمونه در مورد مسافر بیزنسی که مرتکب جرم کوچکی شده باشد.

چه شما به دلیل کیفری غیرقابل پذیرش باشید، و چه نگران آن باشید، بهتر است با وکیل مهاجرت مشورت کنید تا ببینید چه راههایی برای شما وجود دارد، و برای چاره اندیشی پیشاپیش برنامه ریزی کنید. وکیل می تواند در ارزیابی وضعیت شما و آماده کردن اپلی کیشن های لازم برای اصلاح و بازتوانی شما یا دریافت مجوز اقامت موقت، به شما کمک کند.

مطلب مرتبط
کبک به خاطر پایین بودن دستمزدها مهاجر کمتری می پذیرد

حتما از قبل برنامه ریزی کنید ـ تکمیل و به پیش بردن این نوع از اپلی کیشن ها گاهی تا بیش از یکسال به درازا می کشد، و صحیح آن است که قبل از تدارک سفر، از داشتن مجوز لازم برای ورود به کانادا مطمئن شوید.

(با توجه به اهمیت ترم ها و تعابیر و تعاریف حقوقی، برای آشنایی دقیق تر به متن انگلیسی این مطالب در صفحه 82 مراجعه نمایید.)

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram