مهاجرت به کانادا؛ غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی

اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید (و در بعضی موارد وقتی می خواهید برای ویزای موقت اپلای کنید)، باید مورد معاینه پزشکی قرار بگیرید.

معاینه پزشکی به این منظور انجام می شود که معلوم شود از سوی شما خطری برای سلامت عموم پیش نمی آید و وضعیت سلامتی شما به گونه ای نیست که بعد از ورود به کانادا هزینه های پزشکی سنگینی داشته باشید.

انجام معاینه
انجام معاینه پزشکی داوطلبان مهاجرت توسط پزشکان مشخصی انجام می شود. وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) فهرستی از پزشکانی دارد که در کشورهای مختلف جهان می توانند به شما کمک کنند. این معاینه یک معاینه پزشکی استاندارد است شامل یکسری از آزمایش ها (آزمایش خون و ادرار) و عکسبرداریX-rays . همچنین سئوالاتی در مورد تاریخچه سلامتی و وضعیت روحی ـ روانی شما پرسیده می شود. نتایج این معاینات بسیار مهم هستند، چرا که ممکن است به خاطر مواردی همچون موارد زیر، غیرقابل پذیرش شناخته شوید:
1ـ شرایط پزشکی شما سلامت مردم کانادا را به خطر بیندازد، یا
2ـ شرایط پزشکی شما مستلزم سرویس ها و خدمات اضافه ای، فرای آنچه سرویس های پزشکی و اجتماعی دولتی ارائه می دهد، باشد.
مثالی برای شرایط پزشکی دسته اول، بیماری سل فعال می باشد
(Active Pulmonary Tuberculosis-TB)

مطلب مرتبط
چگونگی دریافت اقامت دائم توسط دانشجویان بین المللی

بیماریهای دیگری هم هستند که در همین دسته قرار می گیرند و می توانند موجب غیرقابل پذیرش شدن شما شوند، نظیر یکسری از ناهنجاری های مغزی، و یا اعتیاد به مواد مخدر که می توانند موجب رفتارهای ضداجتماعی یا خشونت آمیز یا تنش آفرین شوند.

در دسته دوم، یبماریها و ناهنجاریهایی قرار می گیرند مستلزم یکسری از خدمات بهداشت و درمان خاص نظیر متخصص، نرس، فیزیوتراپیست، سرویس های آزمایشگاهی، مراقبت های دارویی یا بیمارستانی، و نیز خدمات اجتماعی نظیر اقامت در خانه های مراقبتی و اقامتگاههای مخصوص، خدمات بازتوانی اجتماعی، سرویس های ساپورت شخصی، امدادها و کمکهای فیزیکی، احساسی، اجتماعی، روانی و …

اگر تشخیص داده شود که هزینه های قابل پیش بینی این گروه از خدمات فرای هزینه های سرانه خدمات پزشکی و اجتماعی کانادایی ها در یک دوره پنج تا ده ساله می باشد، در این صورت افسر اداره مهاجرت ممکن است شما را به خاطر نیازهای اضافه بر معمول پزشکی، غیرقابل پذیرش تشخیص دهد.

غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی ـ آیا چاره ای دارد؟
وقتی افسر اداره مهاجرت به این نظر برسد که شما به دلیل پزشکی غیرقابل پذیرش هستید، نامه ای به نام “Procedural Fairness Letter” به شما می دهد که به شما فرصت می دهد طی مدت 60 روز به «غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی» خود پاسخ دهید.

مطلب مرتبط
اقامت در کانادا در زمان شیوع ویروس کرونا

پرونده های غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی، خیلی پیچیده هستند و خیلی از شرایط پزشکی و یا روانی می توانند منجر به رد شدن اپلی کیشن مهاجرت شما شوند. بنابر این خیلی مهم است که به سرعت اقدام کنید و هر چه زودتر مشاوره حقوقی دریافت کنید.

اگر بتوانید در جواب به نامه مذکور، پاسخی بدهید مبتنی بر توضیحات و تحقیقات کامل و دقیق، و ساپورت شده توسط مدارک تخصصی و توضیحات حقوقی، در این صورت امکان خوبی وجود دارد که بر مشکل غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی فائق آیید.

اگر اپلی کیشن شما به خاطر «غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی» رد شده باشد، شاید یک وکیل بتواند به شما کمک کند تا درخواست تجدیدنظر بدهید.
در بعضی موارد می توانید برای افزایش شانس خود پیشاپیش اقدام کنید، به این ترتیب که اگر نگران شرایط پزشکی خودتان یا اعضای خانواده تان (که در اپلی کیشن شما ذکر شده اند) هستید با یک وکیل متخصص در این زمینه مشورت کنید تا ببینید بهترین راه در مقابل شما چیست.

تغییرات احتمالی در مورد مقررات غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی
یکی از تنها استثنائاتی که در مورد مقررات مربوط به قابل پذیرش بودن از نظر پزشکی وجود دارد، به اپلی کیشن های اسپانسر کردن اعضای خانواده مربوط می شود.

مطلب مرتبط
اعتصاب کالج های انتاریو و تاثیر آن بر دانشجویان بین المللی

این دسته از متقاضیان، از بابت «غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی» مورد درخواست های اضافی Excessive demand component of medical inadmissibility قرار نمی گیرند. از سوی دیگر، وزیر مهاجرت کانادا احمد حسین در 22 نوامبر 2017 در مقابل کمیته شهروندی و مهاجرت کانادا تاکید کرد که بندهای مربوط به Excessive demand component for medical inadmissibility قدیمی شده و نیاز به تغییر دارند.

علت بالا گرفتن بحث های اخیر درباره نیاز به اصلاح بند مربوط به قابل پذیرش بودن از لحاظ پزشکی، رفع تبعیض نسبت به افراد دارای ناتوانی است.

پیشنهاداتی برای اصلاح این بند مطرح شده تا هر چه بهتر منعکس کننده دیدگاه کانادا نسبت به ناتوانی هاdisabilities باشد، و مقررات و خط مشی هایی به اجرا درآیند که بتوانند همه شمولی در جامعه کانادا را افزایش دهند.

باید منتظر توصیه های کمیته مذکور ماند و دید آیا این توصیه ها درآینده به قانون جدید تبدیل خواهند شد یا خیر.

در هفته های آینده درباره انواع دیگر غیرقابل پذیرش بودن صحبت خواهیم کرد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram