مهاجرت به کانادا، و چشم انداز آن در سال 2018

سال 2017 سالی پر از تغییرات در قوانین مهاجرت کانادا بود. برنامه های مهاجرتی تازه ای به اجرا درآمد و برنامه های مهاجرتی موجود نیز دستخوش دگرگونی شدند. به طور کلی می توان گفت که موضع کانادا در خوشامد گفتن به مهاجران، با دیدگاههای منفی مهاجرتی در ایالات متحده و بیشتر کشورهای اروپایی متفاوت بود.

در اینجا به بررسی چشم انداز مهاجرت به کانادا در سال جدید می پردازیم.

شهروندی
تغییرات جدید در قانون شهروندی Citizenship Act از اکتبر 2017 به مرحله اجرا درآمد. با این تغییرات، کسب شهروندی کانادا آسانتر و سریع تر شد.

همین سبب موج تازه ای از اپلی کیشن ها شد به طوری که وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) گزارش داد که در دو هفته اول به اجرا درآمدن تغییرات، بیش از 30 هزار اپلی کیشن جدید دریافت کرده که بیش از دو برابر تعدادی است که قبل از به اجرا درآمدن تغییرات، آن هم در هر ماه، دریافت می کرده. این احتمالا موجب طولانی تر شدن زمان رسیدگی به اپلی کیشن ها خواهد شد. اما باید امیدوار بود که شیوه رسیدگی خیلی خوب سال گذشته ادامه پیدا کند و IRCC اجازه ندهد زمان رسیدگی از کنترل خارج شود.

Express Entry
سیستم ورود سریع یا همان Express Entry کماکان بزرگترین منبع مهاجران اقتصادی به کانادا است. در سال 2017 از بیش از 85000 متقاضی دعوت شد که از طریق این سیستم اپلای کنند. این رقم بیشتر از مجموع تعداد دعوتنامه های دو سال 2015 و 2016 بود. وزارت مهاجرت در اواخر سال 2016 اصلاحاتی در سیستم ورود سریع به عمل آورد که اجازه می دهد تعداد بیشتری از متقاضیان، واجد شرایط شناخته شوند.

مطلب مرتبط
کانادا مهاجر پذیرترین کشور است، ایالات متحده در رده ششم قرار دارد

همچنین شاهد پایین آورده شدن حداقل امتیاز لازم برای دعوت شدن بودیم که به 413 امتیاز کاهش یافت (ماه می 2017)، و اگر کانادا بخواهد به هدف خود یعنی پذیرش یک میلیون مهاجر جدید طی سه سال آینده برسد، احتمالا این حداقل امتیاز باز هم کاهش داده خواهد شد تا تعداد بیشتری از متقاضیان برای سیستم ورود سریع واجد شرایط شناخته شوند.

اسپانسر کردن اعضای خانواده
پروسه ثبت نام برای اسپانسر کردن پدر و مادر، و پدربزرگ و مادربزرگ در سال 2017 تغییر کرد و به یک سیستم لاتاری تبدیل شد که امسال نیز به همان شکل باقی می ماند؛ البته با بعضی اصلاحات جزیی. وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی مجددا همان رقم ده هزار را هدف امسال خود قرار داده.

برنامه اسپانسر کردن همسر نیز در سال 2017 خبرساز شد و وزارت مهاجرت کوشید به هدف خود که رسیدگی به این اپلی کیشن ها در کمتر از 12 ماه است برسد. در پایان سال 2017، متوسط زمان رسیدگی به این اپلی کیشن ها به 12 ماه رسید که نسبت به سالهای قبل پیشرفت چشمگیری نشان می دهد. در سالهای قبل همسران گاهی تا چند سال منتظر می ماندند تا به هم بپیوندند.

تعریف جدید فرزند وابسته
در اکتبر 2017 وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی، تعریف «فرزند وابسته» واجد شرایط را به گونه ای تغییر داد که فرزندان تا 22 سال نیز در آن جا بگیرند. اکنون در اپلی کیشن های جدید می توان این فرزندان را اضافه کرد که در اغلب موارد، متقاضیان تا 31 ژانویه 2018 فرصت دارند تا این دسته از فرزندان وابسته را به اپلی کیشن های موجود اضافه کنند.

مطلب مرتبط
کانادا آماده خوشامدگویی به تعداد بی سابقه ای از دانشجویان بین المللی

برنامه های استانی
برنامه های استانی موسوم به Provincial Nominee Programs به استانها اجازه می دهند که مهاجران بالقوه را برای بازار کار و اقتصاد محلی خود شناسایی و گزینش کنند. اگرچه این برنامه ها سالهای سال وجود داشته، اما استانها در سال 2017 کوشیدند این برنامه ها را توسعه دهند. و فرصت های بیشتری برای اسکان در شهرک ها و شهرهای سراسر کانادا در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار دهند. هدف IRCC این است که در سال 2018، 55 هزار اپلی کیشن را در چارچوب برنامه های استانی مورد پذیرش قرار دهد.

Global Talent Stream and Two Week Processing در جون 2017، وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی برنامه ای به نام Global Talent Stream معرفی کرد که اجازه می دهد با یکسری پیگیری های سریع، مجوزهای کاری تنها در 2 هفته صادر شود. این برنامه متوجه بخشهایی از اقتصاد است که کمبود نیروی کار در آن چشمگیر است، بخصوص در رشته های مرتبط با تکنولوژی. این برنامه از جهت کمک به کمپانی های کانادایی برای جذب و آوردن نیروی کار مورد نیازشان به کانادا بسیار موفق عمل کرده است.

بعد از آنکه گوگل، اپل و مایکروسافت در سال 2016 فعالیتهایشان را در کانادا گسترش دادند، آمازون و فیس بوک نیز در سال 2017 ستادهای جدیدی در کانادا افتتاح کردند. این کمپانی ها همراه با صدها کمپانی متوسط و Start ups به دنبال استخدام نیرو با کمک این برنامه هستند.

مطلب مرتبط
۴ مورد از گزارش سالانه ۲۰۲۰ کانادا در مورد مهاجرت به مجلس

فعلا برنامه Global Talent Stream یا GTS در مرحله امتحانی Pilot است که اگر به موفقیت هایی که در شش ماه نخست اجرای خود داشته ادامه دهد، این امیدواری هست که وزارت مهاجرت آن را حفظ کند و گسترش دهد تا بیزنس های کانادایی از مزایای آن بهره مند شوند.

هر چند 2017 سال تغییرات بزرگی بود، اما دولت می تواند در سال 2018 نیز ما را سورپرایز کند. از آنجا که دولت کانادا در تلاش است تا به هدف خود یعنی پذیرش یک میلیون مهاجر در سه سال آینده دست یابد، احتمال بسیاری هست که ما شاهد تغییرات جدید و معرفی برنامه های مهاجرتی جدید در سال جاری باشیم

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram