عشق مرزی نمی شناسد: نحوه اسپانسر کردن همسر – قسمت دوم

هفته گذشته توضیح دادم که چه کسانی می توانند اسپانسر همسر، پارتنر یا فرزند وابسته شوند. همچنین شرح دادم که چه کسانی شرایط لازم را دارند تا همسرشان اسپانسر آنها شود.

و حالا پروسه کار را شرح می دهم، و اینکه اپلی کیشن را کجا باید تحویل داد؟

ارائه اپلی کیشن از داخل کانادا یا از خارج؟

تحویل اپلی کیشن اسپانسرشیپ در خارج از کانادا:
برای اسپانسر کردن همسر یا پارتنری که در خـارج از کـانـادا زندگـی مـی کند، شما می توانید از همان خارج کانادا تقاضا بدهید و اپلی کیشن را به دفتر ویزایی تحویل دهید که پاسخگویی به اپلی کیشن های کشور زادگاه یا کشور محل اقامت همسرتان را به عهده دارد.

به این اپلی کیشن ها اپلی کیشن های خارج از کانادا یا خارج از کشور Outland Application می گویند. در این موارد، وقتی اپلی کیشنی تحویل داده می شود و از مرحله اول با موفقیت عبور می کند، شما می توانید برای ویزای ویزیتوری همسرتان تقاضا بدهید تا به شما در کانادا بپیوندد و تا زمانی که اپلی کیشن تکمیل شود، نزد شما بماند.

تحویل اپلی کیشن اسپانسرشیپ در داخل کانادا:
در شرایطی که شما و همسری که می خواهید اسپانسرش شوید هر دو در کانادا باشید، شما می توانید اپلی کیشن اسپانسرشیپ کردن از داخل کانادا را تحویل دهید. در این حالت، همسر یا پارتنر شما باید به طور قانونی، برای مثال با ویزای کار یا دانشجویی یا ویزای ویزیتور، اینجا در کانادا با شما باشد.

در اغلب موارد، تفاوت اصلی بین این دو نوع اپلی کیشن، در طول مدتی است که صرف رسیدگی به آنها می شود. به عبارت دیگر رسیدگی به اپلی کیشن های از داخل کانادا، معمولا مدت بیشتری به طول می انجامد. به همین خاطر، اگر همسر شما دانشجو باشد و یا با ویزای ویزیتوری در کانادا باشد، و شما برای اسپانسر کردن او اپلی کیشن از داخل داده اید، در این حالت می توانید برای او تقاضای مجوز کار Open-Work Permit بدهید تا اجازه پیدا کند در طول مدتی که اپلی کیشن اسپانسر کردن او در دست رسیدگی است، در کانادا کار کند.

مطلب مرتبط
مهاجرت :توقف قرعه‌کشی برنامه کفالت والدین برای سال 2019

طول مدت رسیدگی به اپلی کیشن های خارج از کانادا توسط دفتر ویزایی که به اپلیکیشن رسیدگی می کند تعیین می شود. این مدت زمان، بسته به دفتر ویزا، متفاوت است. در دسامبر 2016، دولت لیبرال کانادا با صدور بیانیه ای قول داد که مدت زمان رسیدگی به این دسته از اپلی کیشن ها را کاهش دهد و ترتیبی دهد که رسیدگی به اپلی کیشن های داخل و خارج از کانادا در یک چارچوب زمانی مشابه انجام گیرد.

اینکه کدام دفتر ویزا به اپلی کیشن خارج از کانادای شما رسیدگی کند بستگی به کشور زادگاه یا کشور محل سکونت قانونی همسرتان دارد. برای مثال، اگر همسر شما یک شهرونـد ایرانـی باشـد که در ایران زندگی می کند، اپلی کیشن شما توسط دفتر ویزای آنکارا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. با این حال یک شهروند ایرانی که با ویزای معتبر مشغول به تحصیل در بریتانیا باشد، می تواند انتخاب کند که اپلی کیشن مربوط به او در دفتر ویزای لندن مورد رسیدگی قرار بگیرد.

بعد از آنکه این اپلی کیشن ها واجد شرایط اولیه شناخته شوند، افسران ویزا شروع به بررسی می کنند تا ببینند رابطه بین دو طرف واقعی و حقیقی است یا خیر. فرمها و مدارک ارائه شده برای اثبات رابطه شما، بررسی و ارزیابی می شوند (و این بررسی و ارزیابی به طور مرتب ادامه می یابد.)

برای موفقیت اپلی کیشن، شما باید اطلاعات کامل و مدارک کافی که نشان دهند رابطه شما واقعی و حقیقی است، ارائه دهید. افسران مهاجرت، آموزش های کافی دیده و تجارب لازم را برای تشخیص و شناسایی آداب و سنت های ملی، محلی و مذهبی دارند. این به آن معنا نیست که کیس هایی که مطابق نُرم های فرهنگی رایج نباشند، مورد پذیرش قرار نمی گیرند، ولی اپلی کیشن ها باید کاملا مستند و منظم باشند تا بتوانند افسر مهاجرت را متقاعد کنند که رابطه دو طرف واقعی و حقیقی است.

مطلب مرتبط
پنج توصیه مهم به کسانی که می خواهند در کانادا ادامه تحصیل دهند

موارد پیچیده
اگرچه اغلب کیس های اسپانسرشیپ همسر، سـاده و مستقیـم هستنـد امـا بعضی موارد می توانند به سرعت به شکل پیچیده ای درآیند. در اینجا به چند نمونه اشاره می کنم تا ملاحظه شود توصیه های یک وکیل آگاه تا چه حد می تواند بر سرنوشت اپلی کیشن شما تاثیر اساسی و مثبت بگذارد:

1ـ کانادا ویزای ویژه نامزدها Fiance Visa ندارد و اگر چه شما با کسی نامزد شده و یا برای هم حلقه دست کرده و شیرینی خورده باشید، اما نمی توانید تا زمانی که رابطه شما در قالب تعاریف قانون مهاجرت جای گیرد، متقاضی اسپانسر کردن او شوید. با این حال، برای آنکه بتوانید اسپانسر شوید، لازم نیست رابطه شما حتما به صورت ازدواج باشد، مشروط بر آنکه بتوانیم ثابت کنیم که رابطه شما در قالب روابط زیر:
Common-Law Partnership
و یا
Conjugal Partner
می گنجد (تعریف دقیق این دو نوع رابطه را در مقاله قبلی شرح دادم.)

2ـ روابطی هستند که در بعضی کشورها قانونی شناخته می شوند اما در کانادا قانونی شناخته نمی شوند و برای مقاصد مهاجرتی مورد قبول نیستند. برای نمونه می توان به سن قانونی ازدواج و به تعداد همسر اشاره کرد. بویژه باید به «چند همسری» اشاره کنیم که خلاف قوانین کانادا است و به همین دلیل افراد نمی توانند در حالی که در ازدواج با کسی هستند، اسپانسر همسر دوم شوند.

اشخاصی پیدا می شوند که تا زمانی که اپلی کیشن آنها با مشکل روبرو شود، از این قوانین بی خبرند.

پرونده هایی را دیده ام که در آن، قوانین کشورهای دیگر به شخص اجازه ازدواج مجـدد قبـل از طلاق کامل همسر اول را می دهند، اما اگر چنین شخصی برای اسپانسر کردن همسر جدیدش تقاضا بدهد، همسر او واجد صلاحیت شناخته نخواهد شد. زیرا وی ـ در چارچوب قوانین کانادا ـ نمی توانسته با این زن ازدواج کند.

مطلب مرتبط
Coronavirus: آلبرتا هنوز برنامه های مهاجرتی را پردازش می کند

3ـ همانطور که قبلا توضیح دادم، اگر شما دارای اقامت دائم کانادا ـ و نه شهروند کانادا ـ باشید، باید هنگام دادن تقاضا جهت اسپانسر کردن همسر یا فرزندان وابسته، در کانادا باشید. و اگر شما دارای اقامت دائم باشید اما نتوانید فرزندتان را در خارج از کانادا رها کنید، دادن تقاضا بـرای اسپانسـر کـردن او می تواند موضوع را پیچیده کند، زیرا لازم است با تحویل اپلی کیشن، در کانادا باقی بمانید. در این موارد ما از نزدیک با اولیا کار می کنیم تا راه حلی پیدا کنیم که متناسب با شرایط خاص آن خانواده باشد.

در مجموع، افسران مهاجرت کاملا گوش به زنگ تقلب های احتمالی هستند، و به همین خاطر برای اطمینان از موفقیت، بسیار مهم است که از تاخیرهای غیرلازم خودداری شود. اشتباهات کوچک در فرم های اپلی کیشن یا در ترجمه مدارک می تواند سبب تاخیر و نشانه نبود شواهد برای اثبات واقعی و حقیقی بودن روابط شود که این خود منجر به رد شدن اپلی کیشن شما خواهد شد.

کمک گرفتن از وکیل مجرب برای بررسی شرایط شما و گرفتن توصیه ها و راهنمایی های لازم از او در رابطه با قوانین و مقررات، می تواند به شما کمک کند تا بر موانع فائق آیید، و عزیزانتان زودتر به شما ملحق شوند.

اشاره به یک مشکل
برای آنکه بتوانید برای شخص یا اشخاصی که می خواهید اسپانسرشان شوید، تقاضای اقامت دائم بدهید، آن شخص یا اشخاص باید مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرند تا مشخص شود قابل پذیرش در کانادا هستند. برای مثال اگر متقاضی اسپانسر کردن زن و فرزند وابسته هستید، باید قبلا در اپلی کیشن اولیه مهاجرت خودتان وجود آنها را اعلام کرده باشید، و آنها باید هر دو در اپلی کیشن جدید مورد ارزیابی قرار گیرند.

در مقاله هفته آینده به ریسک احتمالی ناشی از اعلام نکردن وجود زن و فرزند در اپلی کیشن اولیه مهاجرت خودتان خواهم پرداخت.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram