شرایط اسپانسر کردن خویشاوندان دیگری به جز همسر یا فرزند

در چند هفته گذشته به موضوع و نحوه به هم پیوستن خانواده ها در سیستم مهاجرت کانادا پرداختم که تمرکز اصلی در آن مطالب بر نحوه اسپانسر کردن همسر، پارتنر، فرزندان وابسته و نیز در مواردی، پدر و مادرها و پدربزرگ و مادربزرگها بود.

این هفته به شرایط خاصی می پردازم که طی آن شما شاید بتوانید عضو دیگری از خانواده نظیر برادر یا خواهر، یا خواهرزاده ـ برادرزاده، عمو و عمه و خاله یا دایی و یا حتی نوه را اسپانسر شوید.

آیا می توانید اسپانسر افراد فوق شوید؟
برای آنکه بتوانید اسپانسر این گروه از خویشاوندان شوید باید:

1ـ حداقل 18 سال سن داشته باشید.

2ـ شهروند کانادا یا دارای اقامت دائم کانادا، و یا ثبت نام شده در منشور بومیان کاناداCanadian Indian Act باشید.

3ـ باید بتوانید خویشاوند مربوطه را از نظر مالی ساپورت کنید.

شرط حمایت مالی برای تضمین توانایی شما و خویشاوندی که اسپانسرش می شوید می باشد به این معنا که می توانید نیازهای اصلی زندگی او از نظر خورد و خوراک، مسکن و هزینه های زندگی معمول را تامین کنید و خویشاوند شما به کمک های دولتی متوسل نخواهد شد.

بنابر این باید نشان دهید که درآمدتان در حد حداقل درآمد Low Income Cut Pff-LICO می باشد. همچنین باید متعهد شوید که خویشاوند شما تا 20 سال از زمانی که دارای اقامت دائم کانادا می شود، به سراغ کمک دولتی Social Assistance نخواهد رفت.

چه کسانی را می توانید اسپانسر شوید؟
دو گروه از خویشاوندان هستند که امکان اسپانسر کردن آنها برایتان وجود دارد:

مطلب مرتبط
اداره مهاجرت کانادا پورتال درخواست آنلاین را برای ۷ برنامه مهاجرتی راه ‌اندازی می‌کند

1ـ خویشاوند نزدیکی که یتیم باشد
اگر برادر، خواهر، برادرزاده یا خواهرزاده و یا نوه ای دارید که یتیم است، زیر 18 سال است و مجرد است، می توانید برای اسپانسر کردن او اپلای کنید.

2ـ خویشاوندان دیگر
در صورتی که همه شرایط لازم را داشته باشید امکان آن دارد که بتوانید اسپانسر یک خویشاوند که دارای نسبت خونی با شما و یا بزرگ شده توسط شماست ـ adoption ـ شوید. وی می تواند در هر سنی باشد. بعضی از شرایط لازم به قرار زیر هستند:

الف ـ نشان دهید که خویشاوند دیگری نظیر همسر، فرزند، پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ، برادر یا خواهر، عمو یا عمه، خاله یا دایی، خواهرزاده و یا برادرزاده و یا نوه ندارید که اسپانسرش شوید.

ب ـ دارای یکی از خویشاوندان مورد اشاره که شهروند کانادا یا دارای اقامت دائم کانادا باشد، نمی باشید.

برای مثال، اگر شما شهروند کانادا بوده و هیچ خویشاوندی در کانادا ندارید و مجرد هستید و فرزندی ندارید، امکان دارد بتوانید اسپانسر پسرعمو یا دخترعمویی شوید که دارای وابستگی خونی با شماست. با این حال، اگر متاهل هستید یا دارای خواهر یا برادر یا خویشاوند نزدیک دیگری هستید که دارای اقامت دائم کانادا یا شهروند کانادا است، در این صورت دیگر قادر نیستید اسپانسر این خویشاوند از خارج کانادا شوید.

مطلب مرتبط
مهاجرت از نیجریه به کانادا با این برنامه های مهاجرتی

با این وجود، حتی اگر عضوی از خانواده شما در کانادا زندگی می کند، هنوز امکان دارد بتوانید اسپانسر یک عضو خانواده که یتیم باشد شوید، مشروط بر آنکه دو شرط دیگر را دارا باشید.

شخصی که می خواهید اسپانسرش شوید، چه یتیم باشد و چه عضو دیگری از خانواده باشد، باید دارای شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا باشد. برای نمونه، باید آزمایشات پزشکی لازم را انجام دهد، و از نظر سو سابقه و نداشتن سوابق جنایی چک شود.

مسئولیت های شما نسبت به خویشاوندی که اسپانسرش می شوید چیست؟
در حال حاضر، رسیدگی و تکمیل اپلی کیشن های اسپانسر کردن خویشاوندانی که به آن اشاره کردیم، به طور متوسط 33 ماه به طول می کشد. حال باید دید وقتی بالاخره این خویشاوند اقامت دائم خود را دریافت می کند و به شما در کانادا می پیوندد، شما چه مسئولیت هایی دارید؟

همانطور که در بالا اشاره شد، از شما خواسته می شود که تعهد بدهید شخصی که اسپانسرش می شوید را تا مدت 20 سال ـ در صورت لزوم ـ حمایت مالی خواهید کرد و او به سراغ کمک دولتی نخواهد رفت. از زمانی که این خویشاوند به عنوان شخص دارای اقامت دائم کانادا، وارد کشور می شود، دیگر هیچ راهی وجود ندارد که تعهد مالی مذکور را پس بگیرید.

مدت زمان دقیق این تعهد را سن خویشاوندی که اسپانسرش شده اید و نسبت او با شما تعیین می کند. با این حال، به طور روشن، شما از نظر مالی مسئول تامین مایحتاج اساسی زندگی این خویشاوند در طول مدت تعهد هستید. در طول این مدت، اگر خویشاوندی که اسپانسرش شده اید به سراغ کمکهای دولتی Social Assistance برود، از شما خواسته خواهد شد رقم دریافتی را به دولت بپردازید. اگر شما از بابت کمک مالی دریافت شده توسط این خویشاوند، بدهکار باشید، تا زمانی که این بدهی را به طور کامل پرداخت نکنید نمی توانید اسپانسر عضو دیگری از خانواده شوید.

مطلب مرتبط
افزایش ورود دانشجویان خارجی به کانادا 2019

در استان کبک
اگر در استان کبک زندگی می کنید و می خواهید اسپانسر یک عضو خانواده شوید، باید شرایط ویژه آن استان را هم داشته باشید تا به عنوان اسپانسر پذیرفته شوید. برای مثال، علاوه بر امضای تعهدنامه ویژه استان کبک، در بعضی موارد می باید اقدامات دیگری هم انجام دهید؛ نظیر انجام معاینات روانشناسی در صورتی که شخصی که می خواهید اسپانسرش شوید، کودک باشد. به خاطر داشته باشید که شرایط استان کبک علاوه بر شرایط دولت فدرال است که به آن اشاره شد.

و اگر خویشاوند شما دارای شرایط لازم برای آنکه مورد اسپانسر قرار گیرد نباشد، شاید هنوز بتواند در قالب برنامه های دیگر مهاجرت، واجد شرایط مهاجرت به کانادا شناخته شود؛ برای مثال، در قالب برنامه نیروی کار ماهر Skilled Worker که این نیز مستلزم ارائه یک اپلی کیشن دقیق و کامل است که در صورت موفقیت آمیز بودن می تواند به شما در کانادا بپیوندد.