انتقال شهروندی به فرزندان

«یک کانادایی یک کانادایی است یک کانادایی است.»

این جمله را جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در جریان یکی از مناظره های انتخاباتی اش در سال 2015 اظهار داشت. هدف او آن بود که بگوید فقط یک نوع شهروندی داریم و با همه شهروندان کانادا صرف نظر از آنکه شهروندی شان را چگونه کسب کرده اند و صرف نظر از آنکه تابعیت کشور دیگری را هم دارند یا خیر، به یکسان رفتار خواهد شد.

دولت لیبرال کانادا اخیرا تغییراتی در قانون شهروندی به عمل آورد، بدین ترتیب که بندهایی از قانون موسوم به Bill C-24 که موجب تضعیف حقوق بعضی از شهروندان می شدند را حذف کرد. این بندها اجازه می داد با بعضی از شهروندان به شکل متفاوتی رفتار شود.

تغییرات به عمل آمده توسط دولت لیبرال موجب شد تا اصل بسیار مهم شهروندی برابر برای همه کانادایی ها احیا شود.

حال سئوال این است: با توجه به اینکه نخست وزیر کانادا تاکید دارد که «یک کانادایی یک کانادایی یک کانادایی است» آیا اینکه شما چگونه شهروند شوید تفاوتی برای شما ایجاد می کند؟

پاسخ کوتاه به این سئوال «بله» است ـ اینکه شما چگونه شهروند شوید بر توانایی شما برای انتقال شهروندی به فرزندانتان تاثیر می گذارد.

چگونه می توانید شهروند کانادا شوید؟

افراد به چند روش می توانند شهروند کانادا شوند از جمله:

مطلب مرتبط
افزایش ورود دانشجویان خارجی به کانادا 2019

1ـ شهروندی به خاطر محل تولد:
در بیشتر موارد، اگر شخصی در کانادا به دنیا بیاید به طور اتوماتیک شهروند کانادا خواهد بود: Citizen by birth

2ـ شهروندی به خاطر نسب (پدر و مادر):
اگر فرزندی در خارج کانادا به دنیا بیاید که مادر یا پدرش ـ یا هر دو ـ شهروند کانادا باشند، آن فرزند، شهروند کانادا به خاطر نسب محسوب می شود: Citizen by descent

3ـ شهروندی به خاطر اعطای شهروندی :
اگر شخصی پس از کسب شرایط لازم (نظیر اقامت در کانادا برای مدت مورد نیاز)، تقاضای شهروندی کند، و شهروندی کانادا به او اعطا شود، در این صورت شهروند کانادا محسوب می شود: Citizen by grant or naturalization

البته بر این روشهای کلی، استثنائاتی هم وجود دارد. برای مثال، وقتی دیپلمات های خارجی در کانادا صاحب فرزند شوند، شهروندی کانادا به آن فرزند تعلق نمی گیرد.

انواعی از شهروندی کانادایی نیز وجود دارد که حاصل تعاریف و تغییراتی هستند که از سال 1947 به بعد در قانون شهروندی به وجود آمده است.

از همه مهمتر، در رابطه با شهروندی به خاطر نسب، اینگونه نیست که همه شهروندان کانادا بتوانند به یک شکل یکسان شهروندی را به فرزندانشان انتقال دهند، و توانایی آنها برای انتقال شهروندی به فرزندانشان بستگی به آن دارد که خودشان چگونه شهروندی کانادا را کسب کرده باشند. از 17 اپریل 2009، قانون شهروندی به گونه ای تغییر یافت که اگر پدر و مادری که شهروند کانادا هستند خودشان در خارج از کانادا به دنیا آمده باشند،

مطلب مرتبط
واکسن کرونا برای مهاجران در کانادا

و حالا در خارج از کانادا صاحب فرزندی شوند، شهروندی کانادا به طور اتوماتیک نصیب آن فرزند نمی شود، درست بر خلاف فرزندی که در خارج از کانادا از پدر و مادری به دنیا آمده باشد که آن پدر و مادر یا خودشان در کانادا به دنیا آمده اند و یا شهروندی را به خاطر کسب شرایط لازم دریافت کرده اند.

علت این محدودیت امکان انتقال شهروندی به خاطر نسب به یک نسل (One Generation Limit) این است که آنهایی که شهروندی را به خاطر نسب در خارج از کانادا کسب کرده اند و احتمالا وابستگی های کمتری با کانادا دارند، نتوانند شهروندی کانادا را به طور اتوماتیک به کسانی به جز فرزندان نسل اول (First Generation) انتقال دهند.

با این وجود، اینکه چنین فرزندی نمی تواند به طور اتوماتیک شهروند کانادا شود، لزوما به معنای بسته بودن راهها نیست، بلکه شاید راههایی وجود داشته باشد که بتوان برای چنین فرزندی تقاضای اقامت دائم کرد و سپس، و پس از طی مراحل لازم، برای او تقاضای شهروندی کرد. بنابر این اینکه شخص چگونه شهروندی خود را کسب کرده باشد، تاثیر مستقیم دارد بر توانایی او برای انتقال دادن شهروندی به نسلهای بعدی.

تشریح بعضی از این موارد بسیار پیچیده است، و قبل از آنکه بتوان مشخص کرد که شخصی شهروند کانادا محسوب می شود یا خیر باید به استثنائات متعددی عنایت داشت و آنها را بررسی کرد. در چنین موارد پیچیده ای، بهتر است راهنمایی حقوقی بگیرید و با همکاری وکیلتان وضعیت خود را دقیقا بررسی کنید تا راهکار مناسب مشخص شود.

مطلب مرتبط
هدیه سال نو: ثبت نام برای اسپانسر کردن پدر و مادرها شروع شد

اگرچه کسانی که شهروندی را از راه نسب کسب کرده اند توانشان برای انتقال شهروندیشان محدود است، ولی مانند بقیه شهروندان کانادا از همه حقوق و مزایای شهروندی در کانادا برخوردارند. زیبایی جامعه مالتی کالچر کانادا در این است که اجازه می دهد با همه کسانی که از مسیرهای متفاوت به کسب شهروندی کانادا نایل شده اند به شکل برابر و یکسان برخورد شود و همه در هارمونی با یکدیگر در کنار هم زندگی کنند.

***

در هفته های آینده به موارد دیگری نظیر قوانین سیتیزن شیپی مخصوص International Adoptions، و همچنین اینکـه در صـورت ابطال سیتیزن شیپی چه می توان کرد، خواهم پرداخت.

توجه: این اطلاعات، توصیه یا نظریه حقوقی نیستند. شما همیشه باید برای وضعیت خاص خودتان توصیه حقوقی دریافت کنید زیرا شرایط و فکت ها در هر پرونده ای متفاوت و بنابر این اپلای کردن قوانین در هر مورد نیز متفاوت است. 

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram