افزایش سن مورد قبول برای فرزندان وابسته

در سیستم مهاجرت کانادا، چه کسی «فرزند وابسته» شناخته می شود؟
پاسخ این سئوال مهم در 24 اکتبر 2017 عوض شد، زیرا از این تاریخ ضوابط جدید به اجرا گذاشته شد که اجازه می دهد بخش دیگری از فرزندان جوان را بتوان در اپلی کیشن پدر و مادرها وارد کرد.

هدف از تغییرات جدید این است که خانواده های بیشتری بتوانند در قالب خانواده واحد در کنار هم بمانند، و از جدا شدن خانواده ها اجتناب شود تا کانادا برای علاقمندان به مهاجرت جذاب تر شود.

به موجب بند مربوط به سن «فرزند وابسته»، متقاضی مهاجرت به کانادا می تواند اسامی فرزندان زیر 22 سال خود را به عنوان «فرزندان وابسته» در اپلی کیشن خود وارد کند، مشروط بر آنکه این فرزندان ازدواج نکرده باشند و در رابطه موسوم به
Common-Law Relationship هم نباشند.

 

تحت شرایط ویژه ای، فرزندی که 22 سال یا بیشتر داشته باشد ولی به خاطر وضعیت فیزیکی یا ذهنی اش از نظر مالی وابسته به پدر و مادرش باشد نیز ممکن است فرزند وابسته شناخته شود.

تعاریف گذشته
سن جدید در واقع بازگشتی است به حداکثر سنی که تا قبل از آگوست 2014 مورد قبول بود.

تا قبل از آگوست 2014، فرزند جوان شما اگر تا 22 سال سن داشت ممکن بود فرزند وابسته شناخته شود. و اگر فرزند شما بالای 22 سال سن داشت هنوز ممکن بود فرزند وابسته شناخته شود مشروط بر آنکه از پیش از رسیدن به 22 سالگی دانشجوی تمام وقت بوده و از نظر مالی هم وابسته به پدر و مادر بوده. بعد از اول آگوست 2014، حداکثر سن مورد قبول «زیر 19 سال» تعیین شد و به جز در مورد فرزندانی که به خاطر شرایط فیزیکی یا ذهنی ـ روانی خود از نظر مالی به پدر و مادر وابسته بودند، هیج استثنای دیگری وجود نداشت.

مطلب مرتبط
مهاجرت به کانادا؛ غیرقابل پذیرش بودن به دلیل پزشکی

تغییرات جدید، دوباره ما را به همان حداکثر سنـی کـه تا قبل از آگوست 2014 پذیرفته می شد، باز می گرداند؛ البته با یک تفاوت مهم: مشخص بودن دقیق حداکثر سن برای فرزند وابسته.

در گذشته این امکان وجود داشت که فرزند بالای 22 ساله ای که دانشجوی تمام وقت و بدون وقفه تحصیلی بود را هم به عنوان فرزند وابسته به اپلی کیشن مهاجرت پدر و مادر وارد کرد. در این حالت تعیین اینکه چنین فرزندی در تعریف فرزند وابسته قرار می گرفت یا خیر چندان راحت نبود و معمولا خیلی وقت می گرفت.

اما تعریف جدید روشن است: برای آنکه بتوان نام فرزندی را در اپلی کیشن مهاجرت پدر و مادر وارد کرد، آن فرزند باید حتما زیر 22 سال سن داشته باشد (مگر در مواردی که شرایط خاص فیزیکی یا ذهنی ـ روانی وجود داشته باشد که در بالا به آن اشاره کردیم.)

چه تاریخی ملاک تعیین سن است؟
این سئوال بسیار مهمی است. همین تاریخ است که تعیین می کند آیا فرزند شما فرزند وابسته شناخته خواهد شد یا خیر.

برای مثال، شاید سن فرزند شما در هنگامی که شروع به تکمیل اپلی کیشن می کنید سن قابل قبول در تعریف «فرزند وابسته» باشد، اما تا این اپلی کیشن به دست ماموران اداره مهاجرت برسد، سن فرزند شما از حداکثر قابل قبول گذشته باشد. پس این نکته مهمی است که در اینجا توضیح می دهیم: به طور کلی، سن دقیق زمانی محاسبه می شود که اپلی کیشن تکمیل شده مهاجرت به دست وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا می رسد.

مطلب مرتبط
مراکز درخواست ویزا در هند با ارائه بیومتریک برای خانواده ها و دانشجویان بازگشایی می شوند

یعنی هر سنی که فرزند شما در تاریخ دریافت اپلی کیشن توسط وزارت مهاجرت دارد، همان سن فرزند شما در نظر گرفته می شود. در مواردی که مهاجرت از طریق کبک انجام می شود، این تاریخ زمانی است که «اپلی کیشن تکمیل شده» به دست مقامات مهاجرت کبک می رسد. با این حال، برنامه های مهاجرتی گوناگونی هستند که در عمل یک پروسه دو مرحله ای هستند و هیچ اپلی کیشنی تا مدتی بعد به حالت تکمیل شده درنمی آید.

برای مثال، بسیاری از استانها در حال حاضر دارای یک سیستم «ابراز علاقه» (Expression of Interest) هستند که در آن، متقاضیان علاقمند به مهاجرت ابتدا یک اپلی کیشن مقدماتی می فرستند و علاقه خود را اعلام می کنند و منتظر می مانند تا اگر برگزیده شدند، اپلی کیشن شان را تکمیل کنند.

شبیه همین در مورد سیستم «ورود سریع» (Express Entry) صادق است، که طی آن، شما اول یک پرونده تشکیل می دهید که همه اطلاعات صلاحیت داشتن خود را در آن وارد می کنید، و تا زمانی که «دعوت به ارسال اپلی کیشن» (Invitation To Apply) از وزارت مهاجرت دریافت کنید، نمی توانید اپلی کیشن تکمیل شده خود را تحویل دهید.

در این موارد، بسیار مهم است که توجه کنید حتی اگر فرزند شما در زمان شروع اولیه زیر 22 ساله بوده، اما قبل از تحویل اپلی کیشن تکمیل شده، سنش به 22 سال برسد، دیگر فرزند وابسته به حساب نخواهد آمد.

محدودیت زمانی برای اضافه کردن نام فرزندی که قبلا وابسته حساب نمی شد
بسیاری از متقاضیان مهاجرت که تازه وارد کانادا شده و یا اپلی کیشن آنها هنوز در حال طی کردن مراحل است، از من می پرسند که اثر تغییرات جدید بر فرزندان آنها که هنگام تحویل اپلی کیشن، 19، 20 یا 21 ساله بوده اند چیست؟ پاسخ به این سئوال بستگی به تاریخ دقیق تحویل اپلی کیشن شما دارد و این که فرزند شما در آن تاریخ چه سنی داشته است.

مطلب مرتبط
تابعان موقت می توانند هویت های جنسی خود را در اسناد مهاجرت کانادایی تغییر دهند

خبر خوب این است: در مورد فرزندانی که به هنگام تقاضا دادن پدر و مادر در فاصله اول آگوست 2014 تا 24 اکتبر 2017، 19، 20 یا 21 ساله بوده و ازدواج نکرده و در روابط Common-Law هم نیستند، این احتمال وجود دارد که یا نامشان را به اپلی کیشن پدر و مادر اضافه کرد، و یا پدر و مادر بتوانند اسپانسر او شوند.

باید توجه داشت که برای چنین اقدامی فرصت بسیار محدود است و شما باید تا قبل از 31 ژانویه 2018 اطلاعات فرزند وابسته تان را به اطلاع وزارت مهاجرت برسانید.
چه اپلی کیشن شما هنوز در حال طی کردن مراحل باشد، و چه شما براساس اپلی کیشن خود در فاصله آگوست 2014 و اکتبر 2017 وارد کانادا شده باشید، بهترین کار این است که راهنمایی حقوقی بگیرید تا دریابید برای فرزند وابسته ای که تا قبل از ضرب الاجل 31 ژانویه 2018 نامش در اپلی کیشن شما وارد نشده، چه می توانید بکنید.

***

توجه: این اطلاعات، توصیه یا نظریه حقوقی نیستند. شما همیشه باید برای وضعیت خاص خودتان توصیه حقوقی دریافت کنید زیرا شرایط و فکت ها در هر پرونده ای متفاوت و بنابر این اپلای کردن قوانین در هر مورد نیز متفاوت است.