اعتصاب کالج های انتاریو و تاثیر آن بر دانشجویان بین المللی

نزدیک به 12 هزارنفر از استادان، مشاوران و کارکنان 24 کالج انتاریو از 16 اکتبر 2017 در اعتصاب بوده اند که همین سبب شده حدود 500 هزار دانشجو در یک ماه گذشته از کلاسهای درس محروم بمانند؛ وضعیتی که نه فقط استرس آمیز است بلکه این دانشجویان را نگران کرده که نکند تمام سیمستر را از دست بدهند، و زمان فارغ التحصیلی آنها به عقب بیفتد؛ برای دانشجویان بین المللی، چنین تاخیری می تواند دردسرهای دیگری هم داشته باشد، نظیر مسائل مربوط به مجوز تحصیلی Study Permits و برنامه ریزی های دوباره برای آینده.

دانشگاهها و کالج های کانادا در ده سال اخیر میزان پذیرش دانشجویان بین المللی را بالا برده اند. تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا به میزان چشمگیری افزایش یافته. حدود نیمی از کل دانشجویان بین المللی کانادا هم اکنون در دانشگاههـا و کالج هـای تورنتـو درس می خوانند. میزان دانشجویان بین المللی در کالج ها و دانشگاههای تورنتو، از ده درصد کل دانشجویان در سال 2009 به بالای 20 درصد کل دانشجویان در سال 2015 رسیده.

دانشجویان بین المللی برای تحصیلات خود شهریه ای می پردازند که معمولا دو برابر و یا حتی سه برابر شهریه دانشجویان داخلی است. درآمد حاصل از شهریه دانشجویان بین المللی، سهم چشمگیری از درآمد کالج ها و دانشگاهها را، در شرایطی که با کاهش بودجه مواجه هستند، تشکیل می دهد.

از آنجا که دانشجویان بین المللی از این امکان برخوردارند که برای کار کردن در کانادا، پس از فارغ التحصیلی، و نیز اقامت دائم در کانادا اپلای کنند، به همین دلیل در سالهای اخیر تعداد بیشتری از دانشجویان بین المللی کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

مطلب مرتبط
عشق مرزی نمی شناسد: نحوه اسپانسر کردن همسر – قسمت دوم

تاثیر اعتصاب
با توجه به واقعیات فوق، باید دید تبعات اعتصاب مذکور برای هزاران دانشجوی بین المللی مقیم انتاریو چیست؟ بعضی از نکات مهم، با توجه به مقررات مربوط به مجوز تحصیل در کانادا، به قرار زیر است:
تمام مجوزهای تحصیل شامل شرطی هستند دال بر اینکه دانشجو باید به طور مستمر و بدون وقفه در حال پیشرفت به سمت تکمیل دوره مربوطه Program باشد. و مادام که با مجوز تحصیـل در کانادا به سر می برد نمی تواند تحصیلاتش را ترک کند و به دنبال فعالیت دیگری برود.

دانشجویان بین المللی اجازه دارند در طول مدت تحصیل حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند. حال با توجه به اعتصاب مذکور، این دانشجویان ممکن است به علت طولانی شدن سیمستر تحصیلی شان، با مشکلات مالی روبرو شونـد زیرا هزینه زندگیشان افزایش می یابد.
ولی با وجود تعطیلی کلاسها اجازه ندارند بیشتر از 20 ساعت در هفته کار کنند. این دانشجویان باید پول کافی برای تامین هزینه های زندگیشان پس از شروع مجدد کلاسها داشته باشند. بعضی از کالج ها ممکن است مقداری کمک مالی در اختیار دانشجویانی که به علـت اعتصـاب با مشکلات مالی روبرو می شوند، قرار دهند؛ دانشجویان بین المللی می توانند از کالجشان بپرسند تا اگر چنین کمک هایی وجود دارد از آن مطلع شوند.

مطلب مرتبط
صدور ۱۹۵ دعوت نامه در آخرین دراو برنامه کاندیدای استانی جزیره پرنس ادوارد

دانشجویان بین المللی برای آنکه بتوانند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را کسب کنند باید نشان دهند که به طور مستمر و پیوسته مشغول به تحصیل بوده اند. بعد از تکمیل تحصیلات و دریافت دیپلما، آنها فرصت محدودی دارند تا برای مجوز کار اپلای کنند.

خبر خوب این است که وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعلام کرده دانشجویانی که تحصیلاتشان به علت اعتصابات کاری در کالج های انتاریو، مختل شده، به خاطر آنکه نتوانسته اند شرط پیوسته در حال تحصیل بودن را برآورده کنند، مورد فشار (enforcement action) قرار نخواهند گرفت. این دسته از دانشجویان بین المللی که برای تکمیل تحصیلاتشان نیاز به تمدید مجوز تحصیل دارند، باید نامه ای از کالج شان که مختل شدن تحصیل آنها به علت اعتصاب را خاطرنشان کند، همراه با اپلی کیشن تمدید مجوز کار، ارسال کنند. علاوه بر این، وقفه ای که به علت اعتصاب در تحصیلات آنها پدید آمده، مانع از اپلای کردن آنها برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی نخواهد شد.

قرار بر این است که استادان و کارکنان اعتصابی کالج ها در روزهای 14 تا 16 نوامبر به توافق به دست آمده، رای بدهند. صرف نظر از آنکه نتیجه این رای گیری چه باشد، دانشجویان تا همین الان بیش از یک ماه از کلاسها را از دست داده اند. دانشجویان بین المللی لازم است به دقت وضعیت خود و بودجه و شرایط مالی شان را بررسی کنند، و به موقع اقدام لازم به عمل آورند تا وضعیت قانونی اقامتشان در کانادا خدشه دار نشودـ و مهمتر از همه، با توجه به طولانی تر شدن دوره تحصیلشان، این دانشجویان باید مراقب باشند که قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلشان، برای تمدید آن اقدام کنند و در صورت لزوم، برای کار جدیدی برنامه ریزی کنند.

مطلب مرتبط
تجدید نظر دولت کبک در مورد یک برنامه مهاجرتی پرطرفدار

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram